Duitse consumentenprijzen stijgen minder hard
WIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in december verder afgekoeld, geholpen door de afzwakkende energie- en brandstofprijzen. Dat kan erop duiden dat de inflatie in de grootste economie van Europa een piek heeft bereikt. Dit zou verlichting kunnen bieden aan Duitse huishoudens, die worstelen met de sterk gestegen prijzen als gevolg van de oorlog in Oekraïne.
Volgens voorlopige cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis bedroeg de inflatie vorige maand 8,6 procent op jaarbasis. Dat was 10 procent in november en een piek van 10,4 procent in oktober.
Over heel 2022 werd een gemiddelde inflatie gemeten in Duitsland van 7,9 procent. Dat is het hoogste niveau sinds de Duitse hereniging in 1990.
Steunmaatregelen
De Duitse overheid heeft omvangrijke steunmaatregelen genomen om consumenten en bedrijven te helpen met de hoge inflatie, waaronder een prijsplafond voor energieprijzen en vergoedingen aan huishoudens voor gasrekeningen. Economen gaan ervan uit dat dit een dempend effect op de inflatie zal hebben. De president van de Duitse centrale bank heeft wel gezegd dat de inflatie slechts geleidelijk zal dalen.
Om de inflatie onder controle te krijgen is de Europese Centrale Bank (ECB) bezig de rente te verhogen. Vrijdag komen er ook nieuwe cijfers naar buiten over de inflatie in Nederland en de rest van de eurozone. In november was de inflatie in Nederland volgens de eigen rekenmethode van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) 9,9 procent op jaarbasis.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Novartis heeft maandag ruim 3 procent aan beurswaarde verloren op de beurs in Zürich. De Zwitserse farmaceut heeft binnen een week tijd een tweede tegenslag te verduren gekregen bij zijn medicijnonderzoek, nadat een veelbelovend hartmedicijn in een vergevorderde studie toch niet zo goed bleek te werken. Beleggers zijn daarvan geschrokken.
1 uur geledenRAAMSDONKSVEER (ANP) - Het Nederlandse PAL-V kan de productie starten van de eerste vliegende auto ter wereld. Dat zegt topman Robert Dingemanse in een interview in Het Financieele Dagblad. In 2028 moet de vliegende auto volledig goedgekeurd de lucht in gaan.
1 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Nederlanders geven steeds meer uit aan eten met een duurzaamheidskeurmerk. Toch blijven deze producten in het totale boodschappenmandje een betrekkelijk klein aandeel vormen, komt naar voren uit onderzoek van Wageningen University & Research.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Grote techbedrijven die actief zijn in Nederland, zijn een springplank voor een nieuwe generatie ondernemers. Dat heeft dataplatform voor start-ups Dealroom becijferd, in samenwerking met start-uporganisatie Techleap en techbedrijf Uber.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook 150 werknemers van ABN AMRO staken dinsdag uit protest tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid, meldt vakbond FNV. Personeel van de bank sluit zich aan bij een landelijke demonstratie in Den Haag, waarbij overheidsmedewerkers met een koffertje met alternatieve plannen naar het ministerie van Financiën trekken.
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen stonden maandag hoger na de Amerikaanse aanvallen op Iraanse olietankers en Iraanse vergeldingsaanvallen op schepen bij de Straat van Hormuz in het weekend. Daarnaast heeft Iran een verboden zone buiten de Straat van Hormuz aangekondigd. Daarmee dreigen de prijzen aan de Nederlandse pomp nog verder op te lopen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Veel grote bedrijven in Nederland zijn sinds de coronapandemie structureel minder gaan vliegen. Maar er zijn ook nog steeds grote bedrijven die niet transparant zijn over hun vliegemissies, constateert Natuur & Milieu in een peiling. Volgens de milieuorganisatie ontbreekt het in die laatste groep nog aan beleid om minder zakelijk te gaan vliegen.
3 uur geleden