Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse compensatie voor Poolse slachtoffers van nazibezetting

Duitse compensatie voor Poolse slachtoffers van nazibezetting

WARSCHAU (ANP/DPA/AFP) - Duitsland komt met een compensatie voor de nog levende Poolse slachtoffers van de nazibezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog. Wat de ongeveer 40.000 Polen krijgen, is niet bekendgemaakt.

Bondskanselier Olaf Scholz deed de belofte tijdens een persconferentie met de Poolse premier Donald Tusk in Warschau. "Duitsland is zich bewust van de ernst van zijn schuld, van zijn verantwoordelijkheid voor de miljoenen slachtoffers van de Duitse bezetting en van de missie die daaruit voortvloeit", verklaarde hij, na een overleg met Tusk dat ook over onder meer defensie en illegale immigratie ging.

Scholz zei niet wanneer de compensatie wordt uitgekeerd. Tusk sprak van een kwestie van maanden en een stap in de goede richting. "Er is geen bedrag dat kan compenseren voor wat er is gebeurd tijdens de Tweede Wereldoorlog", zei hij. De premier zei dat de beloofde hulp kan bijdragen aan een betere relatie tussen Polen en Duitsland.

De regeringen van Duitsland en Polen voerden dinsdag voor het eerst overleg sinds november 2018. De relatie is verbeterd sinds het aantreden van de pro-Europese regering onder Tusk. Duitsland werd door de vorige regering regelmatig neergezet als een vijandige macht. Die regering eiste bovendien 1300 miljard euro aan herstelbetalingen. Duitsland wees het verzoek af en verklaarde dat het de kwestie van herstelbetalingen als afgesloten beschouwt. Tusk erkende dinsdag dat de kwestie van herstelbetalingen formeel en juridisch is afgesloten.

Meer uit Buitenland

Von der Leyen: Rusland tart diplomatie met aanvallen

BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."

1 uur geleden
Paus uit kritiek op Europese herbewapening

ROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.

2 uur geleden
Deense koningin Margrethe in ziekenhuis met pijn op borst

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.

2 uur geleden
Britse minister stapt op: vertrouwen in Starmer verloren

LONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.

3 uur geleden
Abbas belooft op partijcongres nieuwe verkiezingen

RAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.

3 uur geleden
Trump en Xi spreken bij staatsbanket van hoop op goede contacten

BEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.

4 uur geleden
Letse premier stapt op na crisis rond Oekraïense drones

RIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.

5 uur geleden