Duitse compensatie voor Poolse slachtoffers van nazibezetting
WARSCHAU (ANP/DPA/AFP) - Duitsland komt met een compensatie voor de nog levende Poolse slachtoffers van de nazibezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog. Wat de ongeveer 40.000 Polen krijgen, is niet bekendgemaakt.
Bondskanselier Olaf Scholz deed de belofte tijdens een persconferentie met de Poolse premier Donald Tusk in Warschau. "Duitsland is zich bewust van de ernst van zijn schuld, van zijn verantwoordelijkheid voor de miljoenen slachtoffers van de Duitse bezetting en van de missie die daaruit voortvloeit", verklaarde hij, na een overleg met Tusk dat ook over onder meer defensie en illegale immigratie ging.
Scholz zei niet wanneer de compensatie wordt uitgekeerd. Tusk sprak van een kwestie van maanden en een stap in de goede richting. "Er is geen bedrag dat kan compenseren voor wat er is gebeurd tijdens de Tweede Wereldoorlog", zei hij. De premier zei dat de beloofde hulp kan bijdragen aan een betere relatie tussen Polen en Duitsland.
De regeringen van Duitsland en Polen voerden dinsdag voor het eerst overleg sinds november 2018. De relatie is verbeterd sinds het aantreden van de pro-Europese regering onder Tusk. Duitsland werd door de vorige regering regelmatig neergezet als een vijandige macht. Die regering eiste bovendien 1300 miljard euro aan herstelbetalingen. Duitsland wees het verzoek af en verklaarde dat het de kwestie van herstelbetalingen als afgesloten beschouwt. Tusk erkende dinsdag dat de kwestie van herstelbetalingen formeel en juridisch is afgesloten.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP) - One Battle After Another was zondagavond met vier prijzen de grote winnaar tijdens de uitreiking van de 83e editie van de Golden Globes. De film, negen keer genomineerd, won onder meer de prijzen voor beste regisseur (Paul Thomas Anderson), beste vrouwelijke bijrol (Teyana Taylor) en beste film in de categorie komedie of musical.
2 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - In het zuiden van Argentinië woeden verschillende bosbranden die volgens de autoriteiten inmiddels ruim 15.000 hectare natuur in de as hebben gelegd. De grootste brand woedt sinds een week bij het kleine plaatsje Chubut in het Andesgebergte. Daar is zo'n 12.000 hectare in vlammen opgegaan.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De in de VS gevestigde Iraanse dissident en voormalige kroonprins Reza Pahlavi heeft de Iraanse veiligheidsdiensten, het leger en andere overheidsmedewerkers in Iran opgeroepen "de kant van het volk te kiezen". "Kies voor het volk of kies voor medeplichtigheid aan moord op het volk", zei hij in een videoboodschap op sociale media.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
12 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
13 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
13 uur geleden