Duitse CDU/CSU komt met 'tegenproject' tegen Scholz' beleid
BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse christendemocraten (CDU/CSU) gaan de verkiezingen in februari in met een duidelijk rechts verkiezingsprogramma dat volgens lijsttrekker Friedrich Merz "het tegenproject" is van het beleid van "de mislukte regering" van de sociaaldemocraat Olaf Scholz. Volgens peilingen wordt Merz' partij de grote winnaar en wordt de radicaal-rechtse partij AfD de tweede van het land.
"Zo doorgaan is geen optie", zei Merz dinsdag. Zijn 'project' is op het gebied van immigratie, economie, sociale kwesties en veiligheidsbeleid ook een breuk met de lijn van de christendemocratische voormalige bondskanselier Angela Merkel die van 2005 tot eind 2021 een regeringsleider van het politieke centrum was.
Markus Söder, de leider van de Beierse tak van de christendemocraten, de CSU, waarschuwde dat de Alternative für Deutschland (AfD) geen alternatief is. De CDU/CSU staat volgens Söder nu voor een beleid "voor orde en recht dat niet links, niet woke en niet gendergerelateerd is".
Ten val
Duitsland staat er ondertussen economisch slecht voor en staat weer voor een recessie. De christendemocraten zeggen dat de economie weer gezond moet worden "door hard werken de moeite waard maken". Dat zou met belastingverlagingen voor werkenden moeten lukken en ook zouden er minder uitkeringen worden verstrekt.
Scholz werd eind 2021 bondskanselier in een coalitie van zijn SPD met de Groenen en de liberale FDP. Begrotingsproblemen hebben afgelopen maand tot een breuk in de coalitie geleid. Scholz stuurde de FDP-minister van Financiën weg en daarmee vertrok de liberale partij uit de regering. Deze week heeft de Bondsdag de stap naar nieuwe verkiezingen gezet door met een motie van wantrouwen de regering Scholz ten val te brengen. In februari zijn de verkiezingen.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
4 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
7 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
10 uur geleden