Duitse CDU wil in januari nieuw begin maken
BERLIJN (ANP/DPA) - De christendemocraten van de Duitse CDU willen 21 en 22 januari op een partijcongres in Hannover opnieuw beginnen, na een bittere nederlaag in september in de parlementsverkiezingen. De partij die na de Tweede Wereldoorlog is opgericht, had niet eerder zo'n laag percentage kiezers achter zich gehad en kreeg nog geen 19 procent van de stemmen. Samen met de Beierse christendemocraten van de CSU kregen ze 24 procent.
Op de eerste dag van het partijcongres wordt officieel de opvolger gekozen van partijleider Armin Laschet. Die opvolger wordt echter al eerder door leden gekozen, zo is besloten. Begin december zouden de leden hun keuze moeten maken en de uitslag daarvan zou voor 17 december al bekend zijn. Het hele proces duurt echter langer als er een tweede ronde in de stemming nodig is. Dan stemmen de leden eind december opnieuw en wordt de definitieve uitslag 14 januari pas bekend, een week voor het partijcongres dat de nieuwe koers bekrachtigt.
Er heeft zich nog geen enkele kandidaat luidkeels als partijleider aangemeld, maar onder de belangstellenden voor de functie zijn naar verluidt ex-fractievoorzitter Friedrich Merz en minister van Gezondheid Jens Spahn, net als de econoom Carsten Linneman, buitenlanddeskundige Norbert Röttgen en fractievoorzitter Ralph Brinkhaus.
Na 16 jaar CDU-bondskanselier Angela Merkel dreigen voor de christendemocraten nu de oppositiebanken in de Bondsdag. Er zijn momenteel onderhandelingen tussen de sociaaldemocratische SPD, de Groenen en de liberale FDP over de vorming van een regering.
Meer uit Buitenland
SAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
2 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
6 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
7 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
7 uur geleden