Duitse CDU wil in januari nieuw begin maken
BERLIJN (ANP/DPA) - De christendemocraten van de Duitse CDU willen 21 en 22 januari op een partijcongres in Hannover opnieuw beginnen, na een bittere nederlaag in september in de parlementsverkiezingen. De partij die na de Tweede Wereldoorlog is opgericht, had niet eerder zo'n laag percentage kiezers achter zich gehad en kreeg nog geen 19 procent van de stemmen. Samen met de Beierse christendemocraten van de CSU kregen ze 24 procent.
Op de eerste dag van het partijcongres wordt officieel de opvolger gekozen van partijleider Armin Laschet. Die opvolger wordt echter al eerder door leden gekozen, zo is besloten. Begin december zouden de leden hun keuze moeten maken en de uitslag daarvan zou voor 17 december al bekend zijn. Het hele proces duurt echter langer als er een tweede ronde in de stemming nodig is. Dan stemmen de leden eind december opnieuw en wordt de definitieve uitslag 14 januari pas bekend, een week voor het partijcongres dat de nieuwe koers bekrachtigt.
Er heeft zich nog geen enkele kandidaat luidkeels als partijleider aangemeld, maar onder de belangstellenden voor de functie zijn naar verluidt ex-fractievoorzitter Friedrich Merz en minister van Gezondheid Jens Spahn, net als de econoom Carsten Linneman, buitenlanddeskundige Norbert Röttgen en fractievoorzitter Ralph Brinkhaus.
Na 16 jaar CDU-bondskanselier Angela Merkel dreigen voor de christendemocraten nu de oppositiebanken in de Bondsdag. Er zijn momenteel onderhandelingen tussen de sociaaldemocratische SPD, de Groenen en de liberale FDP over de vorming van een regering.
Meer uit Buitenland
SANAA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.
1 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.
2 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.
4 uur geledenAL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
11 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
12 uur geleden