Duitse bondskanselier: nu of nooit voor nucleaire deal Iran
MÜNCHEN (ANP/AFP) - De Iraanse regering moet haast maken met het ondertekenen van een nieuwe nucleaire deal. Dat zei de Duitse bondskanselier Olaf Scholz zaterdag op de internationale veiligheidsconferentie in München. "Als we niet heel snel slagen, dreigen de onderhandelingen te falen."
Ingewijden hebben aangegeven dat een nieuwe deal wel binnen handbereik lijkt te zijn. Eerder deze week zeiden de Amerikanen dat er "aanzienlijke vooruitgang" is geboekt in de onderhandelingen om het akkoord uit 2015 nieuw leven in te blazen. De wereldmachten sloten toen een overeenkomst met Teheran om het Iraanse atoomprogramma te beteugelen. In ruil daarvoor werden internationale sancties opgeheven.
De Amerikanen trokken zich in 2018 echter terug onder toenmalig president Donald Trump, waarna Iran de uraniumproductie opvoerde. Zijn opvolger Joe Biden heeft gezegd dat hij het akkoord wil vernieuwen en bereid is een aantal sancties op te heffen. Maar dan moet Iran zich wel aan de afspraken houden, benadrukt het Witte Huis. Volgens experts zou het land mogelijk over een aantal weken genoeg nucleair materiaal hebben om een atoomwapen te creëren.
De komende dagen zijn naar verwachting cruciaal. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Yves Le Drian zei deze week in het parlement dat de Iraniërs knopen door moeten hakken. "Of ze zorgen in de komende dagen voor een ernstige crisis, of ze accepteren de overeenkomst waarin de belangen van alle partijen veilig zijn gesteld."
De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Javad Zarif, spreekt later op zaterdag tijdens de veiligheidsconferentie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "totale en volledige" blokkade bevolen van alle gesanctioneerde olietankers die Venezuela binnenvaren of verlaten. Dat heeft hij op Truth Social bekendgemaakt.
1 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Het parlement van Curaçao wil militaire bijstand van Nederland die kan bijdragen aan de veiligheid van het vliegverkeer van Curaçao en heeft daarover twee moties aangenomen. Dit is gebeurd naar aanleiding van de 'bijna-botsingen' onlangs in het Curaçaose luchtruim.
1 uur geledenAMMAN (ANP) - Israël heeft zes Canadese parlementsleden die vanuit Jordanië de Westelijke Jordaanoever wilden bezoeken de toegang tot het Palestijnse gebied geweigerd. Israëlische autoriteiten gaven als reden voor de weigering dat de Canadese delegatie wordt "gesponsord door een terroristische organisatie".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse volk gaat toespreken. Dat gebeurt woensdag om 21.00 uur (lokale tijd) vanuit het Witte Huis. Het is dan in Nederland 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije blijft bij zijn weigering akkoord te gaan met de start van officiële EU-toetredingsonderhandelingen met Oekraïne. Ook wil Hongarije niet dat de EU-regeringsleiders tijdens hun top van donderdag akkoord gaan met volgende stappen richting de EU voor Moldavië, Albanië en Montenegro. Dit zei de Deense minister Marie Bjerre van Europese Zaken na afloop van een vergadering met EU-ministers.
9 uur geleden