Duitse autoproducenten waarschuwen voor aanhoudende chiptekorten
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Grote Duitse autofabrikanten als Volkswagen, BMW en Mercedes-moeder Daimler verwachten niet dat de chiptekorten die de auto-industrie teisteren snel zullen zijn verdwenen. Ola Källenius, de baas van Mercedes-Benz, denkt dat de problemen tot ver in 2023 kunnen aanhouden. Die mening deelt Volkswagen. BMW waarschuwt ook dat de problemen met de halfgeleiders nog "vele maanden" kunnen aanhouden.
Källanius deed zijn prognose voorafgaand aan de autoshow van München deze week. Daimler zag zich onlangs genoodzaakt de prognoses voor dit jaar bij te stellen. Daarbij verwacht de autoproducent dat de verkopen dit jaar gelijk zullen zijn aan die van vorig jaar. Eerder werd op een "aanzienlijke stijging" van de verkopen gerekend.
Mercedes is dit kwartaal getroffen door fabriekssluitingen in Maleisië, dat in de afgelopen jaren uitgroeide tot een belangrijk centrum voor het testen en verpakken van chips. Chipbedrijven als Infineon Technologies, NXP Semiconductors en STMicroelectronics behoren tot de belangrijkste leveranciers met fabrieken in het land.
Geleidelijk herstel
Er is hoop dat de situatie in het vierde kwartaal verbetert, zei Källenius. Hij verwacht evenwel dat de vraag naar chips de industrie ook volgend jaar negatief zal beïnvloeden. Een Japanse chipfabrikant die aan Toyota levert, voorspelde vorige maand dat de schaarste in de bevoorrading zeker heel 2022 zal aanhouden.
"Het aanbod van halfgeleiders blijft erg volatiel en krap in het derde kwartaal, maar we hopen op een geleidelijk herstel tegen het einde van het jaar," vertelde inkoopchef Murat Aksel van Volkswagen. De auto-industrie heeft volgens hem wereldwijd ongeveer 10 procent meer productiecapaciteit voor chips nodig.
Ook BMW-baas Oliver Zipse rekent erop dat de tekorten nog lang zullen aanhouden. "We zeiden enkele weken geleden dat de tweede helft van het jaar moeilijker zou worden, en dat is wat we nu zien," zei Zipse. "Het is moeilijker en het probleem zal nog vele maanden aanhouden."
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse regering trekt nog eens een half miljard euro uit om de belasting op brandstof verder te verlagen. Dat werd zondagavond bekendgemaakt. Daardoor kunnen de prijzen aan de pomp met 10 cent per liter omlaag.
27 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen stegen maandag weer tot boven de 100 dollar per vat. De stijging volgde op het mislukken van de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran in het Pakistaanse Islamabad, afgelopen weekend. Het stuklopen van de gesprekken brengt het fragiele staakt-het-vuren, dat vorige week voor een periode van twee weken werd ingesteld, in gevaar.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in maart op jaarbasis toegenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 301 bedrijven failliet. Dat zijn 32 faillissementen meer dan in dezelfde maand een jaar eerder, een stijging van 12 procent. Ten opzichte van februari daalde het aantal faillissementen wel, met 3 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in februari verder gestegen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vooral meer machines, delfstoffen en transportmiddelen uitgevoerd. De uitvoer van voedings- en genotmiddelen was echter lager. De exportgroei kwam uit op 1,6 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal faillissementen in Nederland neemt dit jaar af, verwacht kredietverzekeraar Atradius. Voor volgend jaar rekent Atradius wel weer op een toename.
8 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
18 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
21 uur geleden