Duitse ANWB vreest 'coronafiles'
DÜSSELDORF (ANP/DPA) - De Duitse ANWB, de ADAC, voorziet op Hemelvaartsdag (donderdag) en aanstaande zondag drukke autosnelwegen. De instelling waarschuwt dat door de coronamaatregelen meer vrachtverkeer op de weg is dan normaal op feestdagen en in weekenden. Dat verkeer is nu vanwege de coronacrisis toegelaten.
Het wordt Duitsers afgeraden buitenlandse reizen te maken en veel verkeer wordt vanaf woensdagmiddag 13.00 uur verwacht onder meer op wegen naar de Duitse kust en rond grote steden zoals Berlijn, Bremen, Hamburg en Keulen.
Het verkeer over lange afstanden of de grens over wordt nog steeds beperkt door maatregelen die zeker tot 15 juni gelden. Maar volgens Duitse media begrijpen veel Duitsers helemaal niet wat voor versoepelingen er afgelopen zaterdag in hun deelstaat of nationaal niveau zijn ingevoerd. Een politiewoordvoerder uit een streek in het uiterste zuidwesten van het land, bij Basel, zei maandag dat mensen uit Frankrijk en Zwitserland sinds zaterdag de Duitse grens over wilden om te winkelen, maar velen zijn teruggestuurd.
Grenscontroles
De Duitse regering heft de grenscontroles die vanwege het coronavirus zijn ingevoerd langzamerhand op. Langs de grens met Luxemburg is zaterdag al gestopt met die controles. Langs de grenzen met Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland worden het vooral steekproeven tot 15 juni. Langs de Nederlandse grens zijn de speciale controles aan de grens vanwege het virus nooit in de praktijk gebracht. Het is niet bekend of veel Duitsers willen proberen daar gebruik van te maken in de komende vrije dagen.
Minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas heeft met ministers uit twaalf landen waar veel Duitsers vakantie vieren, afgesproken nog voor de zomer de grenzen voor toeristen te openen. De speciale grenscontroles en allerlei quarantaineverplichtingen dienen dan te zijn afgeschaft. Hij sprak met collega's uit Bulgarije, Cyprus, Griekenland, Italië, Kroatië, Malta, Oostenrijk, Portugal, Slovenië en Spanje. Met Frankrijk en Zwitserland was al dergelijk overleg geweest.
Maas wil ook af van de algemene waarschuwing van de Duitse overheid tegen buitenlandse reizen. Binnen de EU kan die vervangen worden door waarschuwingen of adviezen over een bepaald land of gebied. Dat zou volgens hem ook voor de rest van de wereld zo moeten zijn.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP) - Italië wil Spanje schorsen van de Schengenzone, vanwege het grote aantal migranten dat is aangekomen in de Spaanse exclave Ceuta. De Italiaanse premier Giorgia Meloni schrijft op X contact te hebben met relevante instanties en daarna bereid te zijn "met buitengewone maatregelen in te grijpen, om de grenzen en de veiligheid van burgers te beschermen".
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez reist vrijdag af naar Ceuta, de Spaanse exclave gelegen tegen Marokko. Daar kwamen donderdag onverwacht honderden migranten Spanje binnen, onder meer door een hek te bestormen of eromheen te zwemmen. Dat leidde al tot zeker negen doden.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Telegram-oprichter Pavel Doerov noemt de keuze van het Kremlin om hem aan te merken als terrorist een gevolg van zijn weigering om mee te werken aan massasurveillance en censuur. Eerder deze week werd Doerov in Rusland aangeklaagd om het vermeende faciliteren van terrorisme en sabotage, en werd er een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd.
3 uur geledenWINDER (ANP) - De vader van een tiener die twee jaar geleden een schietpartij pleegde op een school in de Verenigde Staten is veroordeeld tot vijftien jaar cel. De vader werd eerder door een jury schuldig bevonden aan meerdere aanklachten, waaronder doodslag. Hij gaf zijn zoon met kerst een wapen dat gebruikt werd bij de schietpartij.
4 uur geledenCEUTA (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse regering stuurt militairen naar de exclave Ceuta, waar donderdag honderden migranten aankwamen. De politie zei overweldigd te zijn door hun plotselinge komst en de autoriteiten riepen een noodsituatie uit.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Costa Ricaanse oud-vicepresident Rebeca Grynspan lijkt vooralsnog de grootste kanshebber om secretaris-generaal van de Verenigde Naties te worden. Dat blijkt volgens persbureau Reuters uit een eerste niet-bepalende stemming van de VN-raad die donderdag achter gesloten deuren werd gehouden. Het persbureau beroept zich op twee anonieme diplomaten.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Het Indiase parlement heeft strengere straffen voor het lekken van examens goedgekeurd. Nadat het lagerhuis woensdag akkoord ging, heeft ook het Indiase hogerhuis een wetsvoorstel hierover aangenomen. Grote groepen jongeren, die zich de kakkerlakkenbeweging (CJP) noemen, eisten ingrijpende maatregelen.
4 uur geleden