Duits verzet verkoopban ‘vieze’ auto’s dreigt EU-top te verstoren
BRUSSEL (ANP) - In Brussel onderhandelen de lidstaten koortsachtig om Duitsland te bewegen zijn onverwachte verzet tegen een eerder overeengekomen verbod op de verkoop van nieuwe benzine- en dieselmotoren in de EU vanaf 2035 op te geven. Als de kwestie niet tijdig wordt opgelost dreigt ze op de EU-top later deze week te moeten worden uitgevochten.
De ministers voor Europese Zaken zijn bijeen om de Europese Raad van regeringsleiders en staatshoofden van donderdag en vrijdag voor te bereiden, en onderhandelen over de conclusies die de top na afloop naar buiten zal brengen. Oekraïne, de Europese concurrentiepositie en de ontwikkelingen in de eurozone zijn hoofdthema's.
Duitsland, dat aanvankelijk akkoord ging met de vergaande milieuwetgeving voor auto’s, eist ineens vrijstellingen voor zogenoemde e-brandstoffen. Dat zijn synthetische brandstoffen die uit elektriciteit, biomassa of koolstof worden gemaakt. Ze kunnen worden gebruikt in voertuigen met een verbrandingsmotor.
Brief
Volgens de Financial Times hebben 47 bedrijven, waaronder autofabrikanten Volvo en Ford, een brief naar de Europese Commissie gestuurd waarin ze oproepen niet te zwichten voor de Duitse druk. Ook vicevoorzitter Frans Timmermans, verantwoordelijk voor klimaatbeleid, is betrokken bij de onderhandelingen.
Het terugdraaien van het verbod op verbrandingsmotoren schept "een gevaarlijk precedent voor de EU-beleidsvorming en ondermijnt het vertrouwen van het bedrijfsleven in het politieke en beleidsvormingsproces", schrijven de 47 volgens de Britse zakenkrant. Veel bedrijven zetten bovendien al sterk in op investeringen in elektrische auto’s.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.
21 minuten geledenBREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.
1 uur geledenBREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
4 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in maart sterk gestegen als gevolg van de fors hogere brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens voorlopige cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis steeg de inflatie naar 2,7 procent op jaarbasis. In februari was dat nog 1,9 procent. Op maandbasis namen de consumentenprijzen met 1,1 procent toe.
5 uur geleden