Duits verzet verkoopban ‘vieze’ auto’s dreigt EU-top te verstoren
BRUSSEL (ANP) - In Brussel onderhandelen de lidstaten koortsachtig om Duitsland te bewegen zijn onverwachte verzet tegen een eerder overeengekomen verbod op de verkoop van nieuwe benzine- en dieselmotoren in de EU vanaf 2035 op te geven. Als de kwestie niet tijdig wordt opgelost dreigt ze op de EU-top later deze week te moeten worden uitgevochten.
De ministers voor Europese Zaken zijn bijeen om de Europese Raad van regeringsleiders en staatshoofden van donderdag en vrijdag voor te bereiden, en onderhandelen over de conclusies die de top na afloop naar buiten zal brengen. Oekraïne, de Europese concurrentiepositie en de ontwikkelingen in de eurozone zijn hoofdthema's.
Duitsland, dat aanvankelijk akkoord ging met de vergaande milieuwetgeving voor auto’s, eist ineens vrijstellingen voor zogenoemde e-brandstoffen. Dat zijn synthetische brandstoffen die uit elektriciteit, biomassa of koolstof worden gemaakt. Ze kunnen worden gebruikt in voertuigen met een verbrandingsmotor.
Brief
Volgens de Financial Times hebben 47 bedrijven, waaronder autofabrikanten Volvo en Ford, een brief naar de Europese Commissie gestuurd waarin ze oproepen niet te zwichten voor de Duitse druk. Ook vicevoorzitter Frans Timmermans, verantwoordelijk voor klimaatbeleid, is betrokken bij de onderhandelingen.
Het terugdraaien van het verbod op verbrandingsmotoren schept "een gevaarlijk precedent voor de EU-beleidsvorming en ondermijnt het vertrouwen van het bedrijfsleven in het politieke en beleidsvormingsproces", schrijven de 47 volgens de Britse zakenkrant. Veel bedrijven zetten bovendien al sterk in op investeringen in elektrische auto’s.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Ook klanten van Reaal kunnen definitief geld tegemoetzien als compensatie voor de woekerpolisaffaire. Meer dan 90 procent van de gedupeerden heeft ingestemd met de schikking die organisaties als de Consumentenbond en ConsumentenClaim ruim twee jaar geleden namens hen overeenkwamen. Daarmee kan het uitbetalen beginnen, meldt de Consumentenbond.
3 minuten geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Commerzbank heeft de winstverwachting voor dit jaar verhoogd. Ook schrapt de Duitse bank meer banen. De stappen volgen op het vijandige bod van de Italiaanse bank UniCredit op Commerzbank.
27 minuten geledenTOKIO (ANP) - Elektronica- en entertainmentconcern Sony verwacht dit jaar de winst op te voeren, geholpen door betere resultaten van zijn gametak en muziekdivisie. Het bedrijf verkoopt onder andere de PlayStation 5-console en denkt ook meer eigen games te verkopen. Van de spelcomputers zelf verwacht Sony er juist minder te verkopen dan in het afgelopen boekjaar.
29 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR/AFP) - Het Japanse autoconcern Toyota verwacht dat de winst in het huidige boekjaar, dat loopt tot en met maart 2027, met een vijfde zal dalen. De onzekerheden over de kosten en leveringen door de oorlog in het Midden-Oosten drukken volgens de grootste autofabrikant ter wereld op de winst, ondanks de sterke vraag naar hybride modellen die de omzetgroei stimuleert.
1 uur geledenROSMALEN (ANP) - De impact van de oorlog in het Midden-Oosten is voor Heijmans "beheersbaar". Prijzen van grondstoffen fluctueren door de onzekerheid maar dat heeft nagenoeg geen effect op de lopende projecten omdat de inkoop daarvan grotendeels al gedaan is, meldt het bouwbedrijf.
1 uur geledenROERMOND (ANP) - De fabrikant van funderingen voor windmolens Sif rekent op een "tijdelijk uitdagende periode" in 2027 en 2028. Voor dit jaar is het orderboek nog gevuld, maar doordat er de afgelopen jaren veel minder interesse was in aanbestedingen voor windparken op zee, dreigt de productie in de loop van volgend jaar terug te vallen. Topman Fred van Beers verwacht dat de sector vanaf 2029 "terugkeert naar houdbare niveaus", meldt hij bij de kwartaalcijfers van Sif.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in maart met 1,7 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS was in de helft van de industriële branches sprake van groei.
2 uur geleden