Duits radicaal-rechts dumpt EU-lijsttrekker na vergoelijken SS
BERLIJN/BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondgenoot van de PVV zet zijn Europese lijsttrekker aan de kant na vergoelijkende opmerkingen over de SS. Maximilian Krah mag, in volle verkiezingscampagne, voorlopig niet voor de partij optreden.
Europarlementariër Krah was al in opspraak sinds een naaste medewerker van hem werd opgepakt wegens spionage voor China. Daarbovenop kwamen Krahs uitlatingen over de SS, die helemaal verkeerd vielen bij andere partijen in de radicaal-rechtse fractie in het Europees Parlement. Niet alle SS'ers waren oorlogsmisdadigers, zei Krah over het nazi-keurkorps dat voorop ging in het uitroeien van de Joden.
Dat werd de partij van de Franse Marine Le Pen, die zich juist wil losmaken van extreemrechts en een gematigder koers kiest, en ook de Deense Volkspartij te gortig. Le Pen kondigde woensdag nog eens een "schone breuk" met de AfD aan.
Russische propaganda
Krah ziet verder af van campagne-activiteiten en trekt zich terug uit de AfD-leiding, laat hij weten op X. Wel lijkt hij voor zijn partij terug te willen keren in het Europees Parlement. Hij ziet geen kwaad in zijn uitlatingen, die hij "feitelijk en genuanceerd" noemt. Maar "het laatste wat we nu nodig hebben is een discussie over mij".
AfD ligt al langer onder vuur. AfD-Europarlementariërs waren volgens Tsjechië ook betrokken bij het verspreiden van Russische propaganda, mogelijk ook tegen betaling. De partij houdt de nummer twee van de Europese lijst om die reden ook al in de luwte.
Le Pen zoekt de laatste tijd toenadering tot de iets gematigder rechts-conservatieve ECR-fractie. Brusselwatchers houden er rekening mee dat ze een nieuwe alliantie wil smeden met partijen als die van de Italiaanse premier Giorgia Meloni, de vaandeldrager van ECR.
Meer uit Buitenland
KRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.
3 minuten geledenAL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
6 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).
8 uur geleden