Duits radicaal-rechts dumpt EU-lijsttrekker na vergoelijken SS
BERLIJN/BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondgenoot van de PVV zet zijn Europese lijsttrekker aan de kant na vergoelijkende opmerkingen over de SS. Maximilian Krah mag, in volle verkiezingscampagne, voorlopig niet voor de partij optreden.
Europarlementariër Krah was al in opspraak sinds een naaste medewerker van hem werd opgepakt wegens spionage voor China. Daarbovenop kwamen Krahs uitlatingen over de SS, die helemaal verkeerd vielen bij andere partijen in de radicaal-rechtse fractie in het Europees Parlement. Niet alle SS'ers waren oorlogsmisdadigers, zei Krah over het nazi-keurkorps dat voorop ging in het uitroeien van de Joden.
Dat werd de partij van de Franse Marine Le Pen, die zich juist wil losmaken van extreemrechts en een gematigder koers kiest, en ook de Deense Volkspartij te gortig. Le Pen kondigde woensdag nog eens een "schone breuk" met de AfD aan.
Russische propaganda
Krah ziet verder af van campagne-activiteiten en trekt zich terug uit de AfD-leiding, laat hij weten op X. Wel lijkt hij voor zijn partij terug te willen keren in het Europees Parlement. Hij ziet geen kwaad in zijn uitlatingen, die hij "feitelijk en genuanceerd" noemt. Maar "het laatste wat we nu nodig hebben is een discussie over mij".
AfD ligt al langer onder vuur. AfD-Europarlementariërs waren volgens Tsjechië ook betrokken bij het verspreiden van Russische propaganda, mogelijk ook tegen betaling. De partij houdt de nummer twee van de Europese lijst om die reden ook al in de luwte.
Le Pen zoekt de laatste tijd toenadering tot de iets gematigder rechts-conservatieve ECR-fractie. Brusselwatchers houden er rekening mee dat ze een nieuwe alliantie wil smeden met partijen als die van de Italiaanse premier Giorgia Meloni, de vaandeldrager van ECR.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
34 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.
4 uur geledenJEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.
4 uur geleden