Duits radicaal-rechts dumpt EU-lijsttrekker na vergoelijken SS
BERLIJN/BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondgenoot van de PVV zet zijn Europese lijsttrekker aan de kant na vergoelijkende opmerkingen over de SS. Maximilian Krah mag, in volle verkiezingscampagne, voorlopig niet voor de partij optreden.
Europarlementariër Krah was al in opspraak sinds een naaste medewerker van hem werd opgepakt wegens spionage voor China. Daarbovenop kwamen Krahs uitlatingen over de SS, die helemaal verkeerd vielen bij andere partijen in de radicaal-rechtse fractie in het Europees Parlement. Niet alle SS'ers waren oorlogsmisdadigers, zei Krah over het nazi-keurkorps dat voorop ging in het uitroeien van de Joden.
Dat werd de partij van de Franse Marine Le Pen, die zich juist wil losmaken van extreemrechts en een gematigder koers kiest, en ook de Deense Volkspartij te gortig. Le Pen kondigde woensdag nog eens een "schone breuk" met de AfD aan.
Russische propaganda
Krah ziet verder af van campagne-activiteiten en trekt zich terug uit de AfD-leiding, laat hij weten op X. Wel lijkt hij voor zijn partij terug te willen keren in het Europees Parlement. Hij ziet geen kwaad in zijn uitlatingen, die hij "feitelijk en genuanceerd" noemt. Maar "het laatste wat we nu nodig hebben is een discussie over mij".
AfD ligt al langer onder vuur. AfD-Europarlementariërs waren volgens Tsjechië ook betrokken bij het verspreiden van Russische propaganda, mogelijk ook tegen betaling. De partij houdt de nummer twee van de Europese lijst om die reden ook al in de luwte.
Le Pen zoekt de laatste tijd toenadering tot de iets gematigder rechts-conservatieve ECR-fractie. Brusselwatchers houden er rekening mee dat ze een nieuwe alliantie wil smeden met partijen als die van de Italiaanse premier Giorgia Meloni, de vaandeldrager van ECR.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - President Donald Trump heeft beklemtoond dat de minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, niet aftreedt naar aanleiding van de schietpartij afgelopen weekend in Minneapolis in de staat Minnesota, waarbij een 37-jarige man door federale agenten werd doodgeschoten.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse componist Philip Glass heeft de wereldpremière van zijn nieuwe stuk in het Kennedy Center in Washington geschrapt. Het National Symphony Orchestra zou in juni voor het eerst zijn stuk Symphony No. 15: Lincoln spelen. Maar Glass wil niet dat dit doorgaat nu president Donald Trump het culturele centrum heeft overgenomen.
7 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De Amerikaanse federale autoriteiten beschuldigen twee vrouwen van geweld tegen federale agenten na de dood van Alex Pretti in de staat Minnesota. Ze zouden agenten in de vingers hebben gebeten, berichten lokale en landelijke media als NBC News en de Minnesota Star Tribune. In één geval zou een deel van de vinger zijn afgebeten.
9 minuten geledenTEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De conservatieve ondernemer en politicus Nasry Juan Asfura Zablah is na de gewonnen presidentsverkiezingen geïnstalleerd als president van Honduras. Asfura werd in zijn campagne geprezen door president Donald Trump.
13 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum leek desgevraagd op een persconferentie te erkennen dat haar land olieleveranties aan Cuba heeft gestaakt, maar ze beklemtoonde dat dat niet was onder Amerikaanse druk.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Joe Biden heeft het overheidsoptreden in Minneapolis (Minnesota) scherp veroordeeld. "Geweld en terreur hebben geen plek in de Verenigde Staten van Amerika, vooral niet wanneer onze eigen overheid achter Amerikaanse burgers aangaat", meldt hij op X.
1 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney ontkent zijn kritische uitspraken over Donald Trump en de VS te hebben teruggenomen. Maandag zei de Amerikaanse minister van Financiën nog dat Carney in een telefoongesprek met de Amerikaanse president zou zijn teruggekomen op zijn woorden.
3 uur geleden