Duits plan voor heffing aan gasverbruikers wankelt
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse plan om een heffing op te leggen aan gasverbruikers heeft vertraging opgelopen. Het plan geldt als een van de belangrijkste pogingen van de regering om de energiesector te stabiliseren, maar de vraag is of het dus op tijd in werking kan treden. De maatregel zou woensdag ter goedkeuring aan het kabinet worden voorgelegd. Maar door die termijn ging een streep omdat een aantal ministeries hun handtekening niet had gezet.
De Duitse regering wil eigenlijk vanaf 1 oktober heffingen opleggen aan gasverbruikers. Daardoor zal de jaarlijkse energierekening van een gemiddeld huishouden met honderden euro's stijgen. Om de klap op te vangen zal de omzetbelasting op gas tijdens de heffing worden verlaagd van 19 naar 7 procent. De opbrengst van de heffing wordt gebruikt als steun aan leveranciers om te voorkomen dat zij failliet gaan. Daaronder ook Uniper, Duitslands grootste importeur van Russisch gas.
Het plan is van meet af aan omstreden. Het Duitse energiesysteem heeft geld nodig na het Russische besluit om de gasleveringen te beperken. Het plan van minister van Economie Robert Habeck leidde tot onenigheid in de Duitse coalitie. Bedrijven die niet door de stijgende prijzen worden getroffen zouden namelijk ook een beroep op steun kunnen doen. Juridisch deskundigen betwijfelen ook of deze vorm van staatssteun grondwettelijk mag. De geplande heffing heeft ook nog geen groen licht gekregen van de Europese Commissie.
Nog controversiƫler is het plan van Habeck om bepaalde consumenten nog een extra heffing op te leggen. Zo zouden consumenten die gebruik maken van stadsverwarming en consumenten met langlopende gascontracten een extra bijdrage moeten doen, zo is het idee. Volgens lobbygroep AGFW zijn ongeveer 6 miljoen huishoudens aangesloten op centrales die warmte distribueren naar nabijgelegen woningen. Aardgas heeft een aandeel van ongeveer 56 procent van deze markt. Het is onduidelijk hoe de autoriteiten onderscheid kunnen maken tussen de verschillende klanten.
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz lijkt vrijdagochtend te zijn afgenomen, nadat de eerste geplande onderhandelingsronde in Zwitserland tussen de VS en Iran is afgeblazen. Een dag eerder ging er nog een stroom olie door de zeestraat. De blokkade van de belangrijke zeestraat is opgeheven als onderdeel van het vredesakkoord dat woensdagavond is ondertekend door beide landen.
33 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Het is vanaf 1 juli niet meer mogelijk om een anonieme OV-chipkaart aan te schaffen. De inmiddels technisch verouderde chipkaart wordt geleidelijk aan overbodig, nu mensen ook met hun betaalpas en de nieuwe OV-pas kunnen in- en uitchecken bij de bus, tram, metro of trein.
1 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Topman Armin Papperger van de Duitse wapenfabrikant Rheinmetall pleit voor wereldwijde regels om ervoor te zorgen dat mensen blijven beslissen wanneer wapens in oorlogstijd worden afgevuurd in plaats van machines met kunstmatige intelligentie (AI). Hij waarschuwde op de defensiebeurs Eurosatory in Villepinte, nabij Parijs, dat de technologische mogelijkheden in de wapenindustrie de komende tien jaar waarschijnlijk "exponentieel" toenemen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Naast de staking in het openbaar vervoer leggen volgende week ook schoonmakers en werknemers in de metaalsector het werk neer uit protest tegen de kabinetsplannen rondom de sociale zekerheid. Met de acties richten de vakbonden zich tegen de bezuinigingen van het kabinet op de AOW, WW en WIA.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp blijven naar verwachting nog wel een tijdje hoger dan voor de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks dat Iran en de Verenigde Staten hun blokkades van de Straat van Hormuz hebben opgeheven. Eigenaar Paul van Selms van consumentencollectief UnitedConsumers denkt dat het maanden kan duren.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag voorzichtig begonnen aan de laatste dag van een roerige beursweek. De handel stond deze week vooral in het teken van de ondertekening van een voorlopig vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. Beide partijen beloofden de komende zestig dagen te onderhandelen over een definitief akkoord. De voor vrijdag geplande gesprekken tussen de VS en Iran in Zwitserland gaan echter niet door.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-leiders hebben de Europese Commissie het mandaat gegeven om te kijken waar het de eigen handel kan beschermen tegen oneerlijke handel, bijvoorbeeld uit China. Als het nodig is, mag daarvoor een nieuw handelsinstrument in het leven worden geroepen, zo spraken de leiders in de nacht van donderdag op vrijdag af.
4 uur geleden