Duits plan voor heffing aan gasverbruikers wankelt
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse plan om een heffing op te leggen aan gasverbruikers heeft vertraging opgelopen. Het plan geldt als een van de belangrijkste pogingen van de regering om de energiesector te stabiliseren, maar de vraag is of het dus op tijd in werking kan treden. De maatregel zou woensdag ter goedkeuring aan het kabinet worden voorgelegd. Maar door die termijn ging een streep omdat een aantal ministeries hun handtekening niet had gezet.
De Duitse regering wil eigenlijk vanaf 1 oktober heffingen opleggen aan gasverbruikers. Daardoor zal de jaarlijkse energierekening van een gemiddeld huishouden met honderden euro's stijgen. Om de klap op te vangen zal de omzetbelasting op gas tijdens de heffing worden verlaagd van 19 naar 7 procent. De opbrengst van de heffing wordt gebruikt als steun aan leveranciers om te voorkomen dat zij failliet gaan. Daaronder ook Uniper, Duitslands grootste importeur van Russisch gas.
Het plan is van meet af aan omstreden. Het Duitse energiesysteem heeft geld nodig na het Russische besluit om de gasleveringen te beperken. Het plan van minister van Economie Robert Habeck leidde tot onenigheid in de Duitse coalitie. Bedrijven die niet door de stijgende prijzen worden getroffen zouden namelijk ook een beroep op steun kunnen doen. Juridisch deskundigen betwijfelen ook of deze vorm van staatssteun grondwettelijk mag. De geplande heffing heeft ook nog geen groen licht gekregen van de Europese Commissie.
Nog controversiëler is het plan van Habeck om bepaalde consumenten nog een extra heffing op te leggen. Zo zouden consumenten die gebruik maken van stadsverwarming en consumenten met langlopende gascontracten een extra bijdrage moeten doen, zo is het idee. Volgens lobbygroep AGFW zijn ongeveer 6 miljoen huishoudens aangesloten op centrales die warmte distribueren naar nabijgelegen woningen. Aardgas heeft een aandeel van ongeveer 56 procent van deze markt. Het is onduidelijk hoe de autoriteiten onderscheid kunnen maken tussen de verschillende klanten.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel ondervonden in het eerste kwartaal hinder van de oorlog in het Midden-Oosten en een gedaalde rente. De pensioenopbouw van bij elkaar miljoenen deelnemers liep hierdoor schade op. Het is nog te vroeg voor een inschatting van wat dit precies betekent voor de pensioenen van gepensioneerden in 2027. De fondsen menen genoeg reserves te hebben om kortingen op uitkeringen te vermijden.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar meer gebruik gemaakt van een fiscale aftrekregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met belastingvoordeel via de Energie-investeringsaftrek (EIA) werd vooral meer geïnvesteerd in batterijen voor de opslag van energie.
35 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag overwegend in het rood gesloten na een tegenvallend Amerikaans inflatiecijfer. Ook de oplopende spanningen tussen Washington en Iran en stijgende olieprijzen zorgden voor een negatieve stemming.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump is bezig met het uitkeren van meer dan 35,5 miljard dollar aan importeurs die met succes een verzoek hebben ingediend om terugbetaling van invoerheffingen. Dat gebeurt nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof dit economische beleid van de president onwettig had verklaard.
4 uur geledenALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft de opbrengsten in het eerste kwartaal van dit jaar met een kwart zien toenemen. De groei werd vooral gestuwd door meer verkopen van opslagsystemen voor elektriciteit en slimme elektriciteitsnetten. De verkopen van oplaadsystemen voor elektrische auto's gingen echter verder omlaag, werd dinsdag bekend.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag met een flink verlies de handel uitgegaan. Onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran drukte de stemming op het Damrak. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat het bestand "aan een zijden draadje" hangt. Volgens Iran mislukt het vredesproces als de VS niet akkoord gaan met een Iraans vredesvoorstel.
6 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML en de vakbonden zijn een sociaal plan overeengekomen. Daarin is het uitgangspunt volgens alle partijen om zoveel mogelijk gedwongen ontslagen bij het bedrijf te voorkomen. De chipmachinemaker kondigde eind januari aan dat zo'n 1700 medewerkers met managementbanen ontslagen zouden worden. Dat aantal kan nog "honderden mensen" lager uitvallen, zegt een woordvoerster van ASML dinsdag.
6 uur geleden