Duits parlement verwerpt strengere migratiewet oppositie
BERLIJN (ANP) - Het Duitse parlement heeft nipt een wetsvoorstel van de christendemocratische oppositie voor strengere migratieregels verworpen. Vooraf werd gevreesd dat de rechts-radicale AfD de wet aan een meerderheid zou helpen.
Na een verhit debat in de Bondsdag stemden 338 afgevaardigden voor en 350 tegen bij vijf onthoudingen. Duitse media, zoals de ARD, spreken over een verrassende uitslag. Oppositieleider Friedrich Merz had aangekondigd de stemmen van de AfD op de koop toe te nemen om de migratiestroom te beperken. Daarmee oogstte hij felle kritiek van onder meer de linkse regeringspartijen SPD en Groenen. Ook voormalig regeringsleider Angela Merkel, een CDU-partijgenoot van Merz, keurde de stap af. CDU-voorzitter Merz wil bondskanselier worden na de parlementsverkiezingen van 23 februari.
Woensdag kreeg een niet-bindende oproep van de centrumrechtse CDU en zusterpartij CSU om de migratie aan te pakken nog een nipte meerderheid in het parlement, dankzij de steun van de AfD. Voor het eerst in het bestaan van de Bondsdag werd daarmee de zogenoemde brandmuur van de gevestigde partijen tegen elke samenwerking met radicaal-rechts doorbroken. De SPD noemde het handelen van Merz een "zondeval", een schending van een taboe.
Reputatie
In het urenlange en emotionele debat had minister van Buitenlandse Zaken Annalena Baerbock gewaarschuwd dat de Europese reputatie van Duitsland op het spel stond. De bewindsvrouw van de Groenen zei dat Duitsland een speciale verantwoordelijkheid heeft om leiderschap te tonen als het dichtstbevolkte land in de Europese Unie: "Welk beeld heeft ons land afgelopen woensdag naar heel Europa en vooral naar Moskou gestuurd? Feestende rechts-extremisten die hun geluk nauwelijks konden geloven, AfD-parlementariërs die grijnzend selfies namen om deze historische dag vast te leggen."
De afgelopen dagen waren er in meerdere Duitse steden betogingen tegen het wetsvoorstel en het slechten van de brandmuur. Tijdens het debat werd een CDU-partijkantoor in Hannover ongeveer een uur bezet.
Meer uit Buitenland
LONGYEARBYEN (ANP/AFP) - Een man heeft op Spitsbergen een boete gekregen van 50.000 kronen, omgerekend 4550 euro, wegens het wekken van een ijsbeer. Het is op Spitsbergen verboden een ijsbeer onnodig te storen, te lokken of te achtervolgen.
35 minuten geledenGROBBENDONK (ANP/BELGA) - Op een camping ten oosten van Antwerpen heeft donderdag een dodelijke brand gewoed. In een van de getroffen chalets is een lichaam aangetroffen, meldt het Antwerpse parket.
48 minuten geledenBURGAS (ANP) - Het Eurovisie Songfestival vindt volgend jaar plaats in de Bulgaarse kuststad Burgas. Dat hebben de Bulgaarse organiserende omroep BNT en de European Broadcasting Union (EBU) bekendgemaakt. De stad krijgt de voorkeur boven hoofdstad Sofia, de enige andere overgebleven kandidaat.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Israël heeft zich uitgesproken tegen een blokkade van Palestijnse woningen, inclusief een van een Amerikaanse staatsburger, door kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Hij spreekt op X van "terreur" en "Israëlische terroristen".
2 uur geledenKOERILSK (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het eiland Itoeroep bezocht. Dat meldde het Russische staatspersbureau TASS donderdag. Itoeroep is een eiland in de betwiste eilandengroep de Koerilen. Zowel Rusland als Japan maakt daar aanspraak op. Door Japan wordt het eiland Etorofu genoemd.
5 uur geledenBOGOTÁ (ANP/RTR/AFP) - De Colombiaanse president Abelardo de la Espriella heeft een economische noodtoestand afgekondigd na de dodelijke aardbeving van maandag in het westen van het land. Ook beloofde de president dat het land weer opgebouwd zal worden. "We zullen doen wat nodig is om als land en maatschappij weer terug te veren", zei hij in een verklaring.
10 uur geledenMADRID (ANP) - Buitenlandse media hebben volop geschreven over de zonsverduistering die in vooral Europese landen te zien was. Op veel plekken werden liveblogs opgetuigd om verslag te doen van het bijzondere verschijnsel.
14 uur geleden