Duits parlement verwerpt strengere migratiewet oppositie
BERLIJN (ANP) - Het Duitse parlement heeft nipt een wetsvoorstel van de christendemocratische oppositie voor strengere migratieregels verworpen. Vooraf werd gevreesd dat de rechts-radicale AfD de wet aan een meerderheid zou helpen.
Na een verhit debat in de Bondsdag stemden 338 afgevaardigden voor en 350 tegen bij vijf onthoudingen. Duitse media, zoals de ARD, spreken over een verrassende uitslag. Oppositieleider Friedrich Merz had aangekondigd de stemmen van de AfD op de koop toe te nemen om de migratiestroom te beperken. Daarmee oogstte hij felle kritiek van onder meer de linkse regeringspartijen SPD en Groenen. Ook voormalig regeringsleider Angela Merkel, een CDU-partijgenoot van Merz, keurde de stap af. CDU-voorzitter Merz wil bondskanselier worden na de parlementsverkiezingen van 23 februari.
Woensdag kreeg een niet-bindende oproep van de centrumrechtse CDU en zusterpartij CSU om de migratie aan te pakken nog een nipte meerderheid in het parlement, dankzij de steun van de AfD. Voor het eerst in het bestaan van de Bondsdag werd daarmee de zogenoemde brandmuur van de gevestigde partijen tegen elke samenwerking met radicaal-rechts doorbroken. De SPD noemde het handelen van Merz een "zondeval", een schending van een taboe.
Reputatie
In het urenlange en emotionele debat had minister van Buitenlandse Zaken Annalena Baerbock gewaarschuwd dat de Europese reputatie van Duitsland op het spel stond. De bewindsvrouw van de Groenen zei dat Duitsland een speciale verantwoordelijkheid heeft om leiderschap te tonen als het dichtstbevolkte land in de Europese Unie: "Welk beeld heeft ons land afgelopen woensdag naar heel Europa en vooral naar Moskou gestuurd? Feestende rechts-extremisten die hun geluk nauwelijks konden geloven, AfD-parlementariërs die grijnzend selfies namen om deze historische dag vast te leggen."
De afgelopen dagen waren er in meerdere Duitse steden betogingen tegen het wetsvoorstel en het slechten van de brandmuur. Tijdens het debat werd een CDU-partijkantoor in Hannover ongeveer een uur bezet.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu laat een onderzoek instellen naar de anonieme bronnen die in de bekroonde documentaire NAZA over de oorlog in Gaza voorkomen. Hij heeft "de stafchef van het leger, het hoofd van veiligheidsdienst Shin Bet en de landsadvocaat" aan het werk gezet, aldus een verklaring van zijn kantoor.
35 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Rusland een energiecentrale heeft aangevallen nadat de Amerikaanse president Donald Trump een "energiebestand" tussen de twee landen had aangekondigd.
37 minuten geledenKHARTOEM (ANP/AFP/DPA) - Door luchtaanvallen zaterdag op een goudmijn aan de grens tussen Soedan en Egypte zijn tientallen mensen om het leven gekomen. Dat meldt onder meer Sudan Doctors Network, een vereniging van medische professionals.
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Enkele tienduizenden mensen hebben zondag deelgenomen aan de Klimaatmars 2026 in de Belgische hoofdstad Brussel. Officiële deelnamecijfers van de politie en organisatie volgen nog, aldus persbureau Belga.
3 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een dag na de dodelijke aanval op het vliegveld van Riyad heeft een onbekend projectiel opnieuw een terminal van de luchthaven geraakt, meldt de door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie die strijdt tegen de Houthi-rebellen in Jemen. Volgens de Saudische luchtvaartautoriteit is door de aanval een onbekend aantal mensen gewond geraakt.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Oekraïne en Rusland hebben overeenstemming bereikt over een "energiebestand", meldt de Amerikaanse president Donald Trump op sociale media. Dat betekent dat beide landen geen aanvallen meer zullen uitvoeren op elkaars energievoorzieningen.
6 uur geledenDJIBOUTI (ANP/AFP) - Het dodental na het zinken van een boot voor de kust van Djibouti is opgelopen tot 139, nadat er nog eens dertig lichamen zijn geborgen. Dat meldt de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de Verenigde Naties. Ongeveer 84 mensen worden nog vermist na de scheepsramp.
7 uur geleden