Duits parlement verwerpt strengere migratiewet oppositie
BERLIJN (ANP) - Het Duitse parlement heeft nipt een wetsvoorstel van de christendemocratische oppositie voor strengere migratieregels verworpen. Vooraf werd gevreesd dat de rechts-radicale AfD de wet aan een meerderheid zou helpen.
Na een verhit debat in de Bondsdag stemden 338 afgevaardigden voor en 350 tegen bij vijf onthoudingen. Duitse media, zoals de ARD, spreken over een verrassende uitslag. Oppositieleider Friedrich Merz had aangekondigd de stemmen van de AfD op de koop toe te nemen om de migratiestroom te beperken. Daarmee oogstte hij felle kritiek van onder meer de linkse regeringspartijen SPD en Groenen. Ook voormalig regeringsleider Angela Merkel, een CDU-partijgenoot van Merz, keurde de stap af. CDU-voorzitter Merz wil bondskanselier worden na de parlementsverkiezingen van 23 februari.
Woensdag kreeg een niet-bindende oproep van de centrumrechtse CDU en zusterpartij CSU om de migratie aan te pakken nog een nipte meerderheid in het parlement, dankzij de steun van de AfD. Voor het eerst in het bestaan van de Bondsdag werd daarmee de zogenoemde brandmuur van de gevestigde partijen tegen elke samenwerking met radicaal-rechts doorbroken. De SPD noemde het handelen van Merz een "zondeval", een schending van een taboe.
Reputatie
In het urenlange en emotionele debat had minister van Buitenlandse Zaken Annalena Baerbock gewaarschuwd dat de Europese reputatie van Duitsland op het spel stond. De bewindsvrouw van de Groenen zei dat Duitsland een speciale verantwoordelijkheid heeft om leiderschap te tonen als het dichtstbevolkte land in de Europese Unie: "Welk beeld heeft ons land afgelopen woensdag naar heel Europa en vooral naar Moskou gestuurd? Feestende rechts-extremisten die hun geluk nauwelijks konden geloven, AfD-parlementariërs die grijnzend selfies namen om deze historische dag vast te leggen."
De afgelopen dagen waren er in meerdere Duitse steden betogingen tegen het wetsvoorstel en het slechten van de brandmuur. Tijdens het debat werd een CDU-partijkantoor in Hannover ongeveer een uur bezet.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft aangekondigd geld vrij te maken voor het opzetten van een nieuwe gezamenlijke vloot met Nederland. Het Nederlandse ministerie van Defensie heeft bevestigd de intentie te hebben om samen te werken met de Britten om nieuwe zogenoemde amfibische transportschepen te verwerven.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verklaard na de volgende verkiezingen een brede nationale coalitie te willen vormen. Hij geeft nu leiding aan de meest rechtse regering die Israël ooit gehad heeft, maar daar lijkt hij zich van te willen distantiëren.
4 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - In Venezuela heeft een nieuwe aardbeving plaatsgevonden, ongeveer in hetzelfde gebied als waar de twee verwoestende aardbevingen van donderdag waren. De nieuwste beving had een kracht van 5.6, meldt het Europees-Mediterraans Seismologisch Centrum (EMSC).
4 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft vervroegde verkiezingen aangekondigd. Daarmee lijkt hij toe te geven aan de belangrijkste eis van de demonstranten die al ruim anderhalf jaar protesteren tegen zijn regering.
6 uur geledenLA GUAIRA (ANP/RTR) - Het dodental in Venezuela na de twee verwoestende aardbevingen van donderdag is opgelopen tot 1430, maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodriguez bekend. Er zijn volgens hem 3200 mensen gewond geraakt en 3100 mensen dakloos geworden.
6 uur geledenBERLIJN (ANP) - De politie van Berlijn heeft zaterdag twee waterkanonnen ingezet, maar dit keer niet om demonstranten uit elkaar te drijven. Agenten in de Duitse hoofdstad gebruikten de spuiten nu om burgers af te koelen die last hebben van de uitzonderlijke hitte, melden Duitse media als Tagesspiegel en Bild.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn sinds het begin van de hittegolf al 74 mensen verdronken. Volgens de autoriteiten zoeken veel mensen vanwege het warme weer verkoeling in het water, maar gebeurt dat ook op plekken waar het gevaarlijk is om te zwemmen.
7 uur geleden