Duits parlement stemt regering weg voor nieuwe verkiezingen
BERLIJN (ANP) - Het Duitse parlement, de Bondsdag, heeft zoals verwacht de regering van bondskanselier Olaf Scholz met een vertrouwensstemming weggestemd. Met deze formaliteit wordt de weg vrijgemaakt voor vervroegde parlementsverkiezingen begin volgend jaar.
Van de parlementariërs stemden er 394 tegen Scholz' regering en 207 voor. 116 parlementariërs onthielden zich van stemming. De uitslag is niet verrassend omdat de regering geen parlementaire meerderheid meer heeft.
Scholz zal president Frank-Walter Steinmeier vragen het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De stembusgang moet binnen zestig dagen worden gehouden. Scholz heeft al 23 februari voorgesteld en Steinmeier lijkt daarmee in te zullen stemmen.
Onenigheid
De vertrouwensstemming volgde op het uiteenvallen van de coalitie bestaande uit Scholz' sociaaldemocraten (SPD), de Groenen en de liberale FDP vorige maand. Scholz ontsloeg FDP'er Christian Lindner als minister van Financiën na onenigheid over de begroting. Lindners partij stapte vervolgens uit de regering, die daarmee zijn meerderheid in de Bondsdag verloor.
Scholz wil door als bondskanselier en is bij de verkiezingen opnieuw de kanselierskandidaat van de SPD. Zijn partij staat in de peilingen achter op het christendemocratische blok CDU/CSU en het radicaal-rechtse Alternative für Deutschland (AfD).
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
8 uur geledenSINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
15 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
16 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
16 uur geleden