Duits parlement stemt regering weg voor nieuwe verkiezingen
BERLIJN (ANP) - Het Duitse parlement, de Bondsdag, heeft zoals verwacht de regering van bondskanselier Olaf Scholz met een vertrouwensstemming weggestemd. Met deze formaliteit wordt de weg vrijgemaakt voor vervroegde parlementsverkiezingen begin volgend jaar.
Van de parlementariërs stemden er 394 tegen Scholz' regering en 207 voor. 116 parlementariërs onthielden zich van stemming. De uitslag is niet verrassend omdat de regering geen parlementaire meerderheid meer heeft.
Scholz zal president Frank-Walter Steinmeier vragen het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De stembusgang moet binnen zestig dagen worden gehouden. Scholz heeft al 23 februari voorgesteld en Steinmeier lijkt daarmee in te zullen stemmen.
Onenigheid
De vertrouwensstemming volgde op het uiteenvallen van de coalitie bestaande uit Scholz' sociaaldemocraten (SPD), de Groenen en de liberale FDP vorige maand. Scholz ontsloeg FDP'er Christian Lindner als minister van Financiën na onenigheid over de begroting. Lindners partij stapte vervolgens uit de regering, die daarmee zijn meerderheid in de Bondsdag verloor.
Scholz wil door als bondskanselier en is bij de verkiezingen opnieuw de kanselierskandidaat van de SPD. Zijn partij staat in de peilingen achter op het christendemocratische blok CDU/CSU en het radicaal-rechtse Alternative für Deutschland (AfD).
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP) - Qatar heeft 313 mensen gearresteerd voor het delen van beelden en "misleidende informatie" tijdens de dagenlange aanvallen van Iran, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Iran voert vergeldingsaanvallen uit op landen in het Midden-Oosten na de Amerikaans-Israëlische aanvallen van vorige week.
25 minuten geledenWENEN (ANP) - De directeur van de Oostenrijkse omroep ORF is per direct afgetreden, twee maanden voor het Eurovisie Songfestival dat de omroep organiseert. Dat heeft de ORF maandag bekendgemaakt. Roland Weissmanns vertrek volgt op een beschuldiging van seksuele intimidatie aan zijn adres, laat de omroep weten.
26 minuten geledenLUIK (ANP/BELGA) - De burgemeester van het Belgische Luik, Willy Demeyer, noemde de aanval bij een synagoge in de nacht van zondag op maandag een "extreem gewelddadige daad van antisemitisme, die in strijd is met de Luikse traditie van wederzijds respect." Bij de explosie vielen geen gewonden. Wel zijn de ramen aan de voorgevel van het gebouw weggeblazen, evenals de ramen van gebouwen ertegenover.
28 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is van plan de komende dagen een zogeheten partnerschap voor defensie te ondertekenen met Australië, IJsland en Ghana. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag in een toespraak op een conferentie van EU-ambassadeurs. De EU sloot eerder al soortgelijke partnerschappen met Canada en het Verenigd Koninkrijk.
30 minuten geledenCRANS-MONTANA (ANP/AFP) - De burgemeester van het Zwitserse Crans-Montana, Nicolas Féraud, wordt onderzocht vanwege de dodelijke brand tijdens de jaarwisseling in een bar in de stad, melden Zwitserse media. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Naast de burgemeester worden volgens Zwitserse aanklagers ook vier andere voormalige en huidige lokale functionarissen onderzocht.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP/DPA) - In Istanbul is het proces begonnen tegen de oud-burgemeester van die stad, Ekrem İmamoğlu. Het Turkse OM heeft 142 aanklachten tegen de voornaamste rivaal van president Erdogan ingediend, onder meer voor het leiden van een criminele organisatie, omkoping en witwassen. Hem hangt 2000 jaar cel boven het hoofd. Naast İmamoğlu staan meer dan vierhonderd mensen terecht, van wie er meer dan honderd net als İmamoğlu in voorarrest zitten. Onder anderen İmamoğlu's advocaat, woordvoerder en enkele journalisten staan terecht.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet kritisch kijken of haar besluitvorming over het buitenlandbeleid nog wel houdbaar is in het licht van alle geopolitieke spanningen, stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
1 uur geleden