Duits parlement stemt regering weg voor nieuwe verkiezingen
BERLIJN (ANP) - Het Duitse parlement, de Bondsdag, heeft zoals verwacht de regering van bondskanselier Olaf Scholz met een vertrouwensstemming weggestemd. Met deze formaliteit wordt de weg vrijgemaakt voor vervroegde parlementsverkiezingen begin volgend jaar.
Van de parlementariërs stemden er 394 tegen Scholz' regering en 207 voor. 116 parlementariërs onthielden zich van stemming. De uitslag is niet verrassend omdat de regering geen parlementaire meerderheid meer heeft.
Scholz zal president Frank-Walter Steinmeier vragen het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De stembusgang moet binnen zestig dagen worden gehouden. Scholz heeft al 23 februari voorgesteld en Steinmeier lijkt daarmee in te zullen stemmen.
Onenigheid
De vertrouwensstemming volgde op het uiteenvallen van de coalitie bestaande uit Scholz' sociaaldemocraten (SPD), de Groenen en de liberale FDP vorige maand. Scholz ontsloeg FDP'er Christian Lindner als minister van Financiën na onenigheid over de begroting. Lindners partij stapte vervolgens uit de regering, die daarmee zijn meerderheid in de Bondsdag verloor.
Scholz wil door als bondskanselier en is bij de verkiezingen opnieuw de kanselierskandidaat van de SPD. Zijn partij staat in de peilingen achter op het christendemocratische blok CDU/CSU en het radicaal-rechtse Alternative für Deutschland (AfD).
Meer uit Buitenland
BAKOE (ANP/AFP) - Separatistenleiders van Nagorno-Karabach zijn in Azerbeidzjan veroordeeld tot lange gevangenisstraffen. Pro-Armeense separatisten hadden het gebied dertig jaar in handen, voordat het in 2023 weer onder controle kwam van de regering in Bakoe.
34 minuten geledenKADUNA (ANP/RTR) - In Nigeria zijn alle 166 gelovigen vrijgekomen die waren ontvoerd bij aanvallen op kerken in de staat Kaduna. Dat meldt een christelijke organisatie, de Christian Association of Nigeria (CAN).
38 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/DPA/AFP) - Starlink-terminals die in Oekraïne worden gebruikt door Rusland zijn uitgezet. Dat meldde de Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov nadat er contacten waren geweest met SpaceX, het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk en producent van het systeem voor satellietinternet.
1 uur geledenABU DHABI (ANP) - Het overleg tussen Oekraïne, Rusland en de Verenigde Staten heeft een nieuwe gevangenenruil tussen de twee landen in oorlog opgeleverd, meldt de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X. Het gaat volgens hem om 314 gevangenen en de eerste ruil in vijf maanden.
1 uur geledenMILAAN (ANP/DPA) - De Italiaanse politie doet onderzoek naar mogelijke sabotage van badkamers in het olympisch dorp in Milaan, schrijft de krant Corriere della Sera. Tussen half december en half januari zijn zeventig douches beschadigd en dus wordt onderzocht of de veiligheid van het dorp wel op orde is.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering gaat samen met Microsoft, academici en experts een systeem ontwikkelen waarmee deepfake-materiaal online kan worden opgespoord. Dit moet uiteindelijk misbruik van AI en schadelijke deepfakes tegengaan.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin noemt het tijdverspilling om in te gaan op onbewezen berichten dat Jeffrey Epstein banden zou hebben gehad met de Russische inlichtingendiensten. Polen kondigde deze week aan daar een onderzoek naar in te stellen.
2 uur geleden