Duits parlement stemt regering weg voor nieuwe verkiezingen
BERLIJN (ANP) - Het Duitse parlement, de Bondsdag, heeft zoals verwacht de regering van bondskanselier Olaf Scholz met een vertrouwensstemming weggestemd. Met deze formaliteit wordt de weg vrijgemaakt voor vervroegde parlementsverkiezingen begin volgend jaar.
Van de parlementariërs stemden er 394 tegen Scholz' regering en 207 voor. 116 parlementariërs onthielden zich van stemming. De uitslag is niet verrassend omdat de regering geen parlementaire meerderheid meer heeft.
Scholz zal president Frank-Walter Steinmeier vragen het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De stembusgang moet binnen zestig dagen worden gehouden. Scholz heeft al 23 februari voorgesteld en Steinmeier lijkt daarmee in te zullen stemmen.
Onenigheid
De vertrouwensstemming volgde op het uiteenvallen van de coalitie bestaande uit Scholz' sociaaldemocraten (SPD), de Groenen en de liberale FDP vorige maand. Scholz ontsloeg FDP'er Christian Lindner als minister van Financiën na onenigheid over de begroting. Lindners partij stapte vervolgens uit de regering, die daarmee zijn meerderheid in de Bondsdag verloor.
Scholz wil door als bondskanselier en is bij de verkiezingen opnieuw de kanselierskandidaat van de SPD. Zijn partij staat in de peilingen achter op het christendemocratische blok CDU/CSU en het radicaal-rechtse Alternative für Deutschland (AfD).
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.
19 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.
1 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR) - Een maand eerder dan gepland zijn vier bemanningsleden van ruimtestation ISS begonnen aan hun terugkeer naar de aarde. Een van hen heeft medische klachten gekregen tijdens het verblijf in de ruimte. Om wie het gaat en wat de kwaal is, wordt om privacyredenen niet gedeeld. Ruimtevaartorganisatie NASA meldt alleen dat de toestand stabiel is.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt uitgebreid te hebben gesproken met de nieuwe interim-leider van Venezuela, Delcy Rodríguez. "We hebben vandaag een geweldig gesprek gehad en ze is een fantastisch persoon", verklaarde hij tegenover de pers.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
5 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
6 uur geleden