Duits parlement geeft overheid toestemming fors bij te lenen
BERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het Duitse parlement heeft het kabinet toestemming gegeven fors bij te lenen om compensatiemaatregelen voor de hoge energieprijzen te bekostigen. Normaal gesproken moet de Duitse overheid de begroting rond krijgen zonder grote schulden aan te gaan. Maar nu is die zogeheten schuldenrem opgeheven omdat er sprake is van een crisissituatie.
Door die beslissing is Duitsland in staat extra leningen af te sluiten die kunnen oplopen tot 200 miljard euro. Bonskanselier Olaf Scholz kondigde vorige maand overheidssteun voor dat totaalbedrag aan, onder andere voor een prijsplafond bij gas dat de energierekening voor huishoudens betaalbaar moet houden. Eerder stond de Bondsdag de overheid al toe meer te lenen voor financiële hulp tijdens de coronacrisis.
Minister van Financiën Christian Lindner verwelkomde de beslissing van het parlement. "Het fundament onder prijsplafonds voor elektriciteit en gas is gelegd. In deze energieoorlog moeten we onze economische kracht gebruiken", schreef hij op Twitter.
Door renteverhogingen van de Europese Centrale Bank wordt het voor de Duitsers wel steeds duurder om te lenen. Op de financiële markten stijgen de rentes op Duitse tienjarige staatsobligaties al twaalf weken op rij tot een niveau van 2,5 procent op vrijdag. Sinds 2011 was de rente op Duits schuldpapier niet meer zo hoog. Een tijdlang was er zelfs sprake van negatieve rentes op Duitse staatsobligaties, die door de doorgaans sterke begroting van het land als erg veilige belegging worden gezien.
Meer uit Financieel
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie in de kwakkelende Duitse industrie is in oktober sterker gegroeid dan verwacht, wat een opsteker is voor de Duitse economie. Volgens het federale statistiekbureau Destatis groeide de industriële productie met 1,8 procent in vergelijking met een maand eerder.
7 minuten geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Bestuurslid Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) is bereid om de functie van centralebankpresident over te nemen wanneer de termijn van Christine Lagarde over minder dan twee jaar afloopt. Schnabel werd in een interview gevraagd of het tijd is voor een Duitse om de ECB te leiden en of zij die persoon zou kunnen zijn. "Als ik gevraagd zou worden, zou ik er klaar voor zijn", antwoordde Schnabel.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gewaarschuwd dat de geplande overname van Warner Bros. Discovery door Netflix mogelijk op bezwaren van mededingingstoezichthouders stuit. Volgens Trump kan het marktaandeel van het samengevoegde bedrijf te groot worden.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) haalt vlak voor de beursgang van het ijsbedrijf uit naar Ben Cohen, een van de oprichters van dochteronderneming Ben & Jerry's. Cohen moet dat merk loslaten en "overdragen aan een nieuwe generatie", zei TMICC-topman Peter ter Kulve tegen de krant Financial Times (FT).
19 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft China gedreigd met importheffingen als het Aziatische land zijn handelsoverschot met de Europese Unie niet verkleint. Dat heeft hij na afloop van een bezoek aan China gezegd in een interview met de zakenkrant Les Echos.
19 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart heeft de Nederlandse topman van IndiGo, Pieter Elbers, 24 uur de tijd gegeven om met een verklaring te komen voor de grote chaos bij die luchtvaartmaatschappij. IndiGo schrapte de afgelopen dagen duizenden vluchten in India door roosterproblemen. Die gaten in de planning ontstonden nadat de wettelijk verplichte rusttijden voor piloten waren verruimd.
23 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
1 dag geleden