Duits parlement geeft overheid toestemming fors bij te lenen
BERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het Duitse parlement heeft het kabinet toestemming gegeven fors bij te lenen om compensatiemaatregelen voor de hoge energieprijzen te bekostigen. Normaal gesproken moet de Duitse overheid de begroting rond krijgen zonder grote schulden aan te gaan. Maar nu is die zogeheten schuldenrem opgeheven omdat er sprake is van een crisissituatie.
Door die beslissing is Duitsland in staat extra leningen af te sluiten die kunnen oplopen tot 200 miljard euro. Bonskanselier Olaf Scholz kondigde vorige maand overheidssteun voor dat totaalbedrag aan, onder andere voor een prijsplafond bij gas dat de energierekening voor huishoudens betaalbaar moet houden. Eerder stond de Bondsdag de overheid al toe meer te lenen voor financiële hulp tijdens de coronacrisis.
Minister van Financiën Christian Lindner verwelkomde de beslissing van het parlement. "Het fundament onder prijsplafonds voor elektriciteit en gas is gelegd. In deze energieoorlog moeten we onze economische kracht gebruiken", schreef hij op Twitter.
Door renteverhogingen van de Europese Centrale Bank wordt het voor de Duitsers wel steeds duurder om te lenen. Op de financiële markten stijgen de rentes op Duitse tienjarige staatsobligaties al twaalf weken op rij tot een niveau van 2,5 procent op vrijdag. Sinds 2011 was de rente op Duits schuldpapier niet meer zo hoog. Een tijdlang was er zelfs sprake van negatieve rentes op Duitse staatsobligaties, die door de doorgaans sterke begroting van het land als erg veilige belegging worden gezien.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM annuleert vooralsnog zaterdag geen vluchten op luchthaven Schiphol vanwege de weersomstandigheden. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij. De afgelopen week had KLM juist nog te maken met grootschalige uitval en vertraging van vluchten door het barre winterweer.
13 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordaantal passagiers verwelkomd. De grens van 7 miljoen passagiers werd bijna doorbroken. Er vlogen 6.956.486 reizigers via de luchthaven, ruim 150.000 mensen meer dan een jaar eerder.
13 uur geleden