Duits parlement akkoord met honderden miljarden extra uitgaven
BERLIJN (ANP) - Het Duitse parlement, de Bondsdag, is akkoord met honderden miljarden euro's aan extra investeringen, vooral in defensie en infrastructuur. Daarvoor wordt de zogenoemde schuldenrem deels losgelaten, de grondwettelijke verplichting om het begrotingstekort niet te ver te laten oplopen. Duitsland kan dus veel meer geld gaan lenen.
Om het voorstel goedgekeurd te krijgen, was een monsterverbond nodig van de christendemocratische alliantie CDU/CSU van verkiezingswinnaar Friedrich Merz, de sociaaldemocratische SPD van de vertrekkende bondskanselier Olaf Scholz en de Groenen. Een simpele meerderheid in het parlement was niet voldoende omdat de grondwet moest worden gewijzigd. Dat vereiste een tweederdemeerderheid.
De Bondsdag besloot tot een speciaal fonds van 500 miljard euro voor investeringen in onder meer verouderde infrastructuur zoals wegen, bruggen en spoor, maar ook klimaat. Daarnaast krijgen nu ook deelstaten ruimte voor een beperkt begrotingstekort en worden de regels versoepeld om meer geld te kunnen lenen voor defensie en veiligheid. Merz, die waarschijnlijk de volgende regering gaat leiden, sprak over een eerste grote stap "richting een nieuwe Europese defensiegemeenschap".
Stemming
Bij de stemming was haast geboden. Duitsland hield vorige maand verkiezingen en later deze maand treedt een nieuw parlement aan. Het was onwaarschijnlijk dat er dan nog voldoende steun zou zijn voor de aanpassingen aan de begrotingsregels. Tegenstanders hebben het constitutionele hof tevergeefs gevraagd om in te grijpen en de stemming te verbieden.
Na de stemming in de Bondsdag gaat ook de Bondsraad zich nog uitspreken over het plan. Dat moet vrijdag gebeuren. In de Bondsraad worden de deelstaten vertegenwoordigd.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
33 minuten geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
1 uur geledenSOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.
2 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.
3 uur geledenSWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.
3 uur geledenWENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.
3 uur geleden