Duits parlement akkoord met 100 miljard euro voor defensie
BERLIJN (ANP) - De Duitse strijdkrachten krijgen de komende jaren een ongekende financiële injectie van 100 miljard euro, als reactie op de Russische invasie in Oekraïne. Een grote meerderheid in het Duitse parlement, de Bondsdag, ging akkoord met het voorstel van de coalitie van sociaaldemocraten, Groenen en liberalen.
Voor de enorme extra uitgave voor het leger was een verandering van de grondwet nodig. De vereiste tweederdemeerderheid werd gehaald omdat ook de meeste oppositionele christendemocraten instemden. Van de regeringspartijen waren echter ook enkele afgevaardigden tegen. Zo was er kritiek op de financiële uitzonderingspositie voor defensie, waarvoor Duitsland zich diep in de schulden moet steken. Een parlementariër van de Groenen vreest dat de "voorrangsregel" voor defensie-uitgaven ten koste gaat van onder meer de sociale zekerheid, melden Duitse media.
Voorstanders daarentegen begroeten de 100 miljard als broodnodig om de krijgsmacht weer op peil te brengen. De Bundeswehr kampt onder meer met verouderde en niet meer functionerende pantservoertuigen. Daarnaast heeft de marine nieuwe fregatten nodig en de luchtmacht geavanceerdere vliegtuigen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft de ballistische raketverdediging versterkt nu Iran zijn aanvallen in het Midden-Oosten opvoert, meldt woordvoerder kolonel Martin O'Donnell. Een raket was woensdag op weg naar Turkije, een NAVO-lidstaat, voordat deze werd neergehaald.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Een door de Franse regering gecharterd Air France-vliegtuig dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten moest donderdagavond omkeren vanwege raketvuur in het gebied. Dat schrijft transportminister Philippe Tabarot op X. "Deze situatie weerspiegelt de instabiliteit in de regio en de complexiteit van repatriëringsoperaties."
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir claimt dat sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen van zaterdag zijn begonnen het grootste deel van de Iraanse luchtafweer is uitgeschakeld. Het gaat volgens hem om 80 procent van de luchtafweerinstallaties en daarnaast ook om 60 procent van de lanceerinrichtingen voor de Iraanse ballistische raketten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Kristi Noem vertrekt als minister van Binnenlandse Veiligheid, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Ze wordt eind maart opgevolgd door Markwayne Mullin, de Republikeinse senator van Oklahoma. Het is niet duidelijk waarom Noem vertrekt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet "op alle fronten" voorbereid zijn op een vluchtelingenstroom vanuit het Midden-Oosten, zei Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) donderdag. Op dit moment is daar nog geen sprake van, "maar we moeten natuurlijk altijd waakzaam blijven."
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd dat de Verenigde Staten zijn land om hulp hebben gevraagd om weerbaarder te zijn tegen drones in de strijd in het Midden-Oosten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gezegd dat alles moet worden gedaan om een nieuwe oorlog in Libanon te voorkomen. Israël voert al dagenlang aanvallen uit op het land waar de grote sjiitische beweging Hezbollah bewapend is en Iran steunt. Honderdduizenden Libanezen zijn hals over kop op de vlucht geslagen uit plaatsen of wijken die Israël aanvalt of zegt te gaan bombarderen.
4 uur geleden