
Duits ondernemersvertrouwen stijgt voor het eerst sinds juni
MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Duitse ondernemers is in januari voor het eerst sinds juni vorig jaar gestegen. De toename van de vertrouwensindex van onderzoeksinstituut Ifo is een signaal dat bedrijven verwachten dat de impact van de omikronvariant op het economisch herstel slechts tijdelijk zal zijn.
In de afgelopen maanden stond het vertrouwen juist onder druk door het toenemende aantal coronabesmettingen in Duitsland, de hard oplopende inflatie, de aanhoudende problemen in de leveringsketen en de strengere coronamaatregelen.
De index die het vertrouwen meet staat nu op een stand van 95,7 tegen 94,8 een maand eerder. Fabrikanten zagen de leveringsproblemen afnemen aan het begin van het nieuwe jaar en zelfs dienstverleners zijn optimistischer over de toekomst ondanks de huidige coronabeperkingen.
Hoop
"De Duitse economie is het nieuwe jaar begonnen met een sprankje hoop", zei Ifo-president Clemens Fuest in toelichting. Een potentieel conflict met Rusland over Oekraïne en de aanhoudende energiecrisis blijven echter belangrijke risico's. Europese bedrijven hebben daarbij meer op het spel staan dan hun Amerikaanse tegenhangers omdat ze meer in Rusland hebben geïnvesteerd.
Ook hoofdeconoom Carsten Brzeski van ING blijft voorzichtig. De stijging van het vertrouwen geeft volgens hem wel hoop dat de negatieve impact van de coronabeperkingen en de problemen in de toeleveringsketen spoedig zullen afnemen, maar neemt de angst voor een recessie voor de Duitse economie niet weg. De recessie zal volgens hem echter mild en van korte duur zijn en de arbeidsmarkt waarschijnlijk niet schaden. De econoom verwacht daarbij dat de Duitse economie in het voorjaar een indrukwekkende comeback zal maken.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met het ontslaan van Federal Reserve-bestuurder Lisa Cook als ze niet zelf opstapt. Trump heeft Cook beschuldigd van hypotheekfraude en eiste eerder deze week al haar vertrek bij de Amerikaanse centrale bank. Tegen verslaggevers in Washington zei Trump vrijdag dat hij haar ontslaat als ze niet uit eigen beweging vertrekt.
36 minuten geledenJACKSON HOLE (ANP/BLOOMBERG) - De rente in de Verenigde Staten gaat volgende maand mogelijk omlaag. Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell heeft vrijdag voorzichtig gehint op een renteverlaging in september. Hij wees daarbij op toenemende risico's voor de arbeidsmarkt, ondanks de aanhoudende zorgen over inflatie.
51 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street ging vrijdag licht omhoog na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van de toespraak van Jerome Powell. De voorzitter van de Fed spreekt om 16.00 uur Nederlandse tijd tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in het Amerikaanse Jackson Hole. Beleggers zijn vooral benieuwd of Powell iets gaat zeggen over het toekomstige rentebeleid.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is in beroep gegaan tegen de uitspraak rond een bijtellingsverhoging in 2020. De rechter oordeelde vorige maand dat een leaserijder honderden euro's te veel had betaald, maar daar is de overheidsinstelling het niet mee eens. Het is nog niet duidelijk wanneer het beroep dient.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Klanten van verpakkingsleverancier Koninklijke Paardekooper Group (KPG), zoals Albert Heijn en koekenproducent De Koekfabriek, zoeken nieuwe leveranciers. Het bedrijf is donderdag failliet verklaard en tijdelijk gestopt met het leveren van verpakkingen.
3 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - Bij de terugroepactie die Bakfiets.nl in juli is gestart, moet het frame van zeker 69 fietsen worden vervangen. Dit meldt directeur Jan Rijkeboer van de eigenaar van het merk, Azor Bike. Hoewel de terugroepactie ruim een maand geleden begon, zijn volgens hem "nog niet zoveel" frames vervangen.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - TikTok staat op het punt om honderden medewerkers te ontslaan die in Londen content modereren. Dat meldt de Financial Times op basis van een interne e-mail die de Britse zakenkrant heeft ingezien. Werknemers kregen die mail vrijdagochtend. Het bedrijf zou het werk willen automatiseren met kunstmatige intelligentie (AI).
4 uur geleden