Duits minimumloon stijgt 3,4 procent, vakbonden kwaad
BERLIJN (ANP/DPA) - Het Duitse minimumloon gaat volgend jaar met 41 cent per uur omhoog tot 12,41 euro. Dat heeft de minimumlooncommissie van het land besloten. Per 2025 komt er nog 41 cent bij, tot 12,82 euro per uur. Vakbonden vinden de verhogingen onvoldoende in een tijd van hoge inflatie.
De eerste verhoging, per 1 januari aanstaande, komt neer op een toename van 3,4 procent. Een jaar later gaat het om 3,3 procent. Dat is lager dan de inflatie dit jaar. De vakbonden menen dan ook dat met name de verhoging van dit jaar neerkomt op een "enorme loonsverlaging" voor de circa 6 miljoen Duitsers die het minimumloon verdienen.
De bonden hadden in de minimumlooncommissie ingezet op een verhoging van het laagst mogelijke uurloon naar 13,50 euro. Dat had een verhoging van 12,5 procent betekend. Maar afgevaardigden van het bedrijfsleven waren daar fel op tegen. Ook voorzitter Christiane Schönefeld, een juriste, vond die stap te veel.
Duitsland introduceerde pas in 2015 een minimumloon. Dat werd toen op 8,50 euro gesteld, maar is sindsdien regelmatig verhoogd. Over die verhogingen beslist normaal gesproken de minimumlooncommissie. Maar de Duitse regering voerde vorig jaar een verhoging door van 10,45 euro naar 12 euro en ging daarbij voorbij aan de commissie. Die stijging was een belangrijke verkiezingsbelofte van bondskanselier Olaf Scholz.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft een groot deel van de claims van Ben & Jerry's tegen voormalig moederbedrijf Unilever afgewezen. De ijsmaker beschuldigde Unilever ervan te proberen de maatschappelijke standpunten van het merk te onderdrukken, de raad van bestuur te ontmantelen en de financiering van de naar het merk genoemde stichting stop te zetten.
2 minuten geledenBEIJING (ANP) - Luxemerken als Louis Vuitton, Dior en Gucci zien hun verkopen in China steeds verder dalen, nu nieuwe strengere belastingmaatregelen van Beijing rijke consumenten ertoe aanzetten minder uit te geven. China heeft verregaande maatregelen getroffen om kapitaaluitstroom tegen te gaan en belastinginkomsten terug te halen. Dit betekent dat Chinezen veel belasting moeten betalen over vermogen en beleggingswinsten in het buitenland.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Duitsland is sinds de gedeeltelijke legalisering van cannabis twee jaar geleden uitgegroeid tot de grootste gereguleerde cannabismarkt van Europa, meldt de Financial Times. De import neemt sterk toe, terwijl conservatieve politici waarschuwen voor toenemende criminaliteit en gezondheidsrisico's.
3 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR/AFP) - Canada heeft de onderhandelingen met de Verenigde Staten over de importtarieven opgeschort. Beide partijen gaven elkaar de schuld van het mislukken van de onderhandelingen. Volgens premier Mark Carney is onvoldoende vooruitgang geboekt om de Canadese belangen te dienen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan, al moesten de belangrijkste beursgraadmeters op weekbasis wel verlies incasseren. Beleggers werden op de kast gejaagd door schommelende rentes op staatsleningen en onduidelijkheid over de voortgang in het Midden-Oosten. Voor de brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq kwam hiermee een einde aan een winstreeks van drie weken, terwijl de Dow-Jones voor de tweede week op rij verlies leed.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - TikTok is met het Amerikaanse ministerie van Justitie een schikking van 400 miljoen dollar overeengekomen in een zaak over vermeende schendingen van de onlineprivacy van kinderen. Het ministerie stapte in 2024 naar de rechter omdat de filmpjesapp de privacy van kinderen niet zou hebben beschermd en illegaal gegevens van hen zou hebben verzameld, aangezien ouders niet eerst om toestemming was gevraagd.
14 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse gamesbedrijf Take-Two gaat achter hackers aan die vermeende beelden van het aankomende spel GTA VI naar buiten hebben gebracht. Het doorgaans goed ingevoerde entertainmentvakblad Variety meldt dat Take-Two naar een rechtbank in New York is gestapt om onder meer Microsoft te dwingen informatie vrij te geven om "de vermeende schenders te kunnen identificeren".
15 uur geleden