Duits energieconcern Uniper wil miljarden extra overheidssteun
DÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het noodlijdende Duitse energieconcern Uniper wil nog eens tot 25 miljard euro aan steun van de Duitse overheid om de energiecrisis te overleven. Door de sterk verlaagde gasleveringen van Rusland aan Duitsland en hoge gasprijzen lijdt Uniper zware verliezen.
Uniper kreeg eerder al een kapitaalinjectie van 8 miljard euro van de Duitse overheid. Berlijn besloot in september om de grootste gasimporteur van Duitsland te nationaliseren. Daarmee wilde Duitsland er zeker van zijn dat het bedrijf gas kon blijven kopen en de industrie van het land kon blijven bevoorraden. De overheid heeft ook voor miljarden aan kredietgaranties verstrekt aan het energiebedrijf uit Düsseldorf.
Maar volgens Uniper is die steun onvoldoende om het bedrijf te stabiliseren. Uniper, dat ook elektriciteitscentrales in Nederland heeft, wil nu nieuwe aandelen gaan uitgeven aan de Duitse overheid om zo de extra steun te krijgen.
Verlies
"De kapitaalmaatregelen van de overheid moeten een einde maken aan maanden van onzekerheid voor ons bedrijf en onze klanten", aldus topman Klaus-Dieter Maubach. "De steun stelt Uniper in staat om gas te blijven leveren aan zijn klanten op de voorwaarden die zijn afgesproken voor de oorlog." Uniper vraagt zijn aandeelhouders volgende maand om goedkeuring te geven aan de redding door de overheid.
De onderneming leed in de eerste negen maanden van dit jaar een verlies van maar liefst 40 miljard euro. Dat kwam omdat de toevoer van goedkoper Russisch gas sterk is afgenomen waardoor Uniper op de openbare markt op zoek moest naar andere bronnen die veel duurder waren. Die kosten konden niet volledig worden doorberekend aan afnemers. In het miljardenbedrag houdt Uniper ook rekening met toekomstige verliezen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/AFP) - Toonaangevende AI-bedrijven weten niet hoe ze moeten voorkomen dat AI-systemen doelen nastreven die hun ontwikkelaars niet hebben meegegeven. Daarvoor waarschuwde klokkenluider Jacob Coxon, een voormalig medewerker van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Claude-maker Anthropic.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft miljoenensteun van de Poolse regering aan vrachtwagenfabrikant MAN Trucks afgewezen. Volgens Brussel is de steun van 26 miljoen euro die Polen had goedgekeurd voor de uitbreiding van een fabriek in Niepołomice in strijd met Europese regels voor staatssteun.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Donald Trump werkt aan een nieuwe maatregel om de dieselprijzen in de Verenigde Staten omlaag te krijgen voor de tussentijdse verkiezingen in november. De Amerikaanse president wil de beperkingen op het gebruik van een belastingvrije variant van diesel versoepelen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel is maandag hoger geëindigd op de aandelenbeurs in Amsterdam. De verfproducent verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met die transactie is een bedrag van ongeveer 1,4 miljard dollar gemoeid. AkzoNobel won 1,8 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer bedrijven in Nederland wachten op een aansluiting voor stroomgebruik op het volle net. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland stonden eind juni in totaal bijna 15.500 aanvragen op de wachtlijst bij een regionale netbeheerder. Dat waren er eind 2025 nog 15.154.
3 uur geledenSÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op de beurs in São Paulo reageerden maandag enthousiast op het nieuws dat Flávio Bolsonaro de eerste ronde van de Braziliaanse verkiezingen had gewonnen. Bolsonaro wordt als marktvriendelijker gezien dan opponent en zittend president Luiz Inácio Lula da Silva. Bolsonaro deed het beter dan de peilingen hadden verwacht en is nu de favoriet voor de tweede ronde later deze maand.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Winkelstraten in Nederland zijn in het afgelopen kwartaal opnieuw rustiger geworden, meldt onderzoeksbureau RMC. De organisatie wijt dit aan de recordhete zomer.
5 uur geleden