Duits energieconcern Uniper in gesprek over staatssteun
BERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het Duitse energieconcern Uniper voert gesprekken met de Duitse regering over staatssteun. Doordat Rusland minder aardgas levert moet het bedrijf hoge dagprijzen betalen op de energiemarkt en verslechtert de financiële situatie. Daardoor zijn volgens het ministerie van Economische Zaken mogelijk "stabiliseringsmaatregelen" nodig, meldt een regeringswoordvoerster. In Nederland, waar Uniper op vier locaties elektriciteitscentrales heeft, vinden volgens het bedrijf geen gesprekken over steun plaats.
Om Uniper in staat te stellen zijn dagelijkse rekeningen te betalen zou Duitsland extra leningen of kredietgaranties kunnen verstrekken. Daarnaast zou de overheid zich ook kunnen inkopen bij Uniper om het bedrijf van voldoende kapitaal te voorzien.
Topman Klaus-Dieter Maubach meldde dat de zaken bij Uniper "aanzienlijk zijn verslechterd als gevolg van de oorlog in Oekraïne". Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom levert sinds enkele weken nog maar 40 procent van de normale hoeveelheid aardgas die het naar Duitsland laat stromen via de Nord Stream-pijplijn. Grootverbruiker Uniper is doorgaans voor ruim de helft van zijn gas afhankelijk van Rusland.
Gasreserves
De hogere kosten als gevolg van de inkoop van gas tegen de actuele marktprijzen kan Uniper amper doorberekenen aan klanten, stipte Maubach aan. Net zoals de Duitse regering maakt hij zich zorgen om verdere stappen van Rusland om via het afknijpen van de gastoevoer Duitsland te straffen voor de steun aan Oekraïne, dat door het Russische leger is binnengevallen.
In juli liggen de gasleveringen vanuit Rusland via pijpleiding Nord Stream, de belangrijkste aanvoerlijn voor Duitsland, helemaal stil wegens onderhoud. De Duitsers vrezen dat de kraan ook daarna volledig dicht blijft, wat het vullen van de gasreserves voor de winter moeilijker maakt.
In Nederland heeft Uniper onder andere een elektriciteitscentrale op de Maasvlakte in de Rotterdamse haven, die vooral industriële klanten bedient. Doordat deze op kolen draait zou een volledige gasstop weinig problemen veroorzaken, schat een zegsvrouw voor de Nederlandse activiteiten in. De andere stadscentrales in Rotterdam, Den Haag en Leiden werken wel met gas maar kunnen die brandstof mogelijk elders halen. "Op het niveau van Nederland maken we ons geenszins zorgen."
Meer uit Financieel
LONDON (ANP/RTR) - Boeing kijkt naar een nieuwe productieverhoging van zijn bestverkopende 737 MAX-vliegtuigen. Dat heeft het hoofd van de commerciële vliegtuigdivisie bij Boeing zondag gezegd. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg in mei toestemming van toezichthouders om de productie op te voeren naar 47 toestellen per maand.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister van Defensie Theo Francken gaat naar eigen zeggen op zoek naar andere leveranciers voor fregatten dan de Nederlandse scheepsbouwer Damen. Daar zijn twee fregatten besteld, maar die worden bij nader inzien tweemaal zo duur als voorzien en zijn jaren later dan verwacht af. Het eerste fregat zou op zijn vroegst in 2033 worden geleverd.
9 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese staalproducent Jingye Steel heeft zondag gedreigd juridische stappen te nemen tegen de Britse regering vanwege de nationalisering van British Steel. Het Verenigd Koninkrijk heeft British Steel, dat in handen was van de Jingye Group, donderdag volledig genationaliseerd om de toekomst van de staalproductie in het land te garanderen.
10 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Facebook en Instagram zijn weer bereikbaar, nadat de platforms zondagochtend last leken te hebben van een storing. In de ochtend kwamen duizenden meldingen binnen. Gebruikers ondervonden problemen met het inloggen op de platforms, die beide van Meta zijn.
12 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Facebook en Instagram lijken te kampen met een storing. Op allestoringen.nl komen zondagochtend duizenden meldingen binnen van gebruikers die moeite hebben met inloggen op de platformen, beide onderdeel van Meta Platforms. Ook vanuit het buitenland worden veel meldingen gedaan.
12 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese startup Moonshot AI, die vrijdag zijn nieuwe AI-model Kimi K3 lanceerde, bereidt zich voor op een beursgang in Hongkong. Ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat het bedrijf dat aan investeerders heeft laten weten. Het bedrijf wil daarmee de kans aangrijpen om de kapitaalmarkten aan te boren, nadat Kimi K3 de opvattingen in de sector over de groeiende capaciteiten van China op zijn kop heeft gezet en techaandelen wereldwijd liet dalen.
13 uur geledenGRÜNHEIDE (ANP/DPA) - Tesla wil de productie in zijn grote fabriek in het Duitse Grünheide bij Berlijn dit jaar opvoeren. Daarnaast wil de elektrische autofabrikant 3500 nieuwe medewerkers aannemen en moet de fabriek nieuwe markten gaan bedienen. Tesla ziet de vraag naar zijn elektrische auto's aantrekken en de winstcijfers verbeteren, meldt het bedrijf in het jaarverslag van de Duitse productieafdeling van het bedrijf.
15 uur geleden