Duits bedrijfsleven protesteert voor sterkere concurrentiepositie
BERLIJN (ANP/DPA) - Het Duitse bedrijfsleven gaat samen met lobbygroepen en belangenorganisaties volgende week woensdag een protestactie houden bij de Brandenburger Tor in Berlijn, om op te roepen tot een versterking van de economische concurrentiepositie van Duitsland. Die oproep is gericht aan de Duitse politiek in aanloop naar de parlementsverkiezingen op 23 februari.
Naar verwachting zullen honderden mensen meedoen aan de demonstratie en ook tientallen brancheorganisaties, waaronder de industriële werkgeversvereniging Gesamtmetall, de brancheorganisatie voor familiebedrijven en de belangengroep voor de Duitse buitenlandse handel.
Ook de economische lobbygroep en denktank Initiative Neue Soziale Marktwirtschaft (INSM) sluit zich aan bij het protest dat door die organisatie een "waarschuwingsdag" voor de economie wordt genoemd. Volgens INSM is er sprake van een dramatisch slechte situatie in grote delen van de Duitse economie.
Maatregelen
De belangrijkste eisen zijn een lagere belastingdruk, minder bureaucratische regelgeving, een plafond op sociale belastingen, lagere energiekosten en meer flexibiliteit in arbeidswetgeving. Het Duitse bedrijfsleven roept al langer om dit soort maatregelen omdat bedrijven hierdoor worden gehinderd in de concurrentiestrijd met buitenlandse bedrijven. Dit zorgt er ook voor dat investeringen in Duitsland uitblijven of dat productie naar het buitenland wordt verplaatst.
Vorige week werd nog bekend dat de Duitse economie, de grootste van Europa, in 2024 opnieuw is gekrompen. Volgens een voorlopige schatting van het Duitse statistiekbureau gaat het om een krimp van 0,2 procent. In 2023 was er een neergang van 0,3 procent. De laatste keer dat de economie van de belangrijkste handelspartner van Nederland twee opeenvolgende jaren kromp was in 2002-2003.
Duitsland kampt onder meer met problemen in zijn grote auto-industrie, maar ook met zwakke consumentenbestedingen, een toenemend aantal faillissementen en druk op de export. Voor dit jaar voorziet de Duitse centrale bank slechts een minieme groei van de economie.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
10 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
11 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
11 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
12 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
13 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
13 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
15 uur geleden