Duits bedrijfsleven protesteert voor sterkere concurrentiepositie
BERLIJN (ANP/DPA) - Het Duitse bedrijfsleven gaat samen met lobbygroepen en belangenorganisaties volgende week woensdag een protestactie houden bij de Brandenburger Tor in Berlijn, om op te roepen tot een versterking van de economische concurrentiepositie van Duitsland. Die oproep is gericht aan de Duitse politiek in aanloop naar de parlementsverkiezingen op 23 februari.
Naar verwachting zullen honderden mensen meedoen aan de demonstratie en ook tientallen brancheorganisaties, waaronder de industriële werkgeversvereniging Gesamtmetall, de brancheorganisatie voor familiebedrijven en de belangengroep voor de Duitse buitenlandse handel.
Ook de economische lobbygroep en denktank Initiative Neue Soziale Marktwirtschaft (INSM) sluit zich aan bij het protest dat door die organisatie een "waarschuwingsdag" voor de economie wordt genoemd. Volgens INSM is er sprake van een dramatisch slechte situatie in grote delen van de Duitse economie.
Maatregelen
De belangrijkste eisen zijn een lagere belastingdruk, minder bureaucratische regelgeving, een plafond op sociale belastingen, lagere energiekosten en meer flexibiliteit in arbeidswetgeving. Het Duitse bedrijfsleven roept al langer om dit soort maatregelen omdat bedrijven hierdoor worden gehinderd in de concurrentiestrijd met buitenlandse bedrijven. Dit zorgt er ook voor dat investeringen in Duitsland uitblijven of dat productie naar het buitenland wordt verplaatst.
Vorige week werd nog bekend dat de Duitse economie, de grootste van Europa, in 2024 opnieuw is gekrompen. Volgens een voorlopige schatting van het Duitse statistiekbureau gaat het om een krimp van 0,2 procent. In 2023 was er een neergang van 0,3 procent. De laatste keer dat de economie van de belangrijkste handelspartner van Nederland twee opeenvolgende jaren kromp was in 2002-2003.
Duitsland kampt onder meer met problemen in zijn grote auto-industrie, maar ook met zwakke consumentenbestedingen, een toenemend aantal faillissementen en druk op de export. Voor dit jaar voorziet de Duitse centrale bank slechts een minieme groei van de economie.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.
3 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.
5 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.
10 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
20 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
1 dag geleden