DSW verhoogt zorgpremie met 11,50 euro, waarschuwt: grens bereikt
SCHIEDAM (ANP) - Klanten van zorgverzekeraar DSW betalen vanaf januari 149 euro per maand voor hun basisverzekering, 11,50 euro meer dan dit jaar. Nooit eerder verhoogde de verzekeraar de premies met zo'n groot bedrag, sinds de invoering van het huidige zorgstelsel in 2006. DSW ziet echter geen andere opties, omdat de zorgkosten fors stijgen. Zo zijn de loonkosten omhoog gegaan, terwijl de vraag naar zorg eveneens blijft toenemen. De verzekeringsmaatschappij waarschuwt dat de "grenzen aan de betaalbaarheid van de zorg bereikt zijn".
"Het roer zal drastisch om moeten om de toegankelijkheid van de zorg ook in de toekomst te kunnen waarborgen", stelt DSW, dat al jaren als eerste de premie voor het nieuwe jaar bekendmaakt. De premieverhoging bij de verzekeraar uit Schiedam is in lijn met de raming die het kabinet op Prinsjesdag naar buiten bracht.
In het afgelopen jaar haalde DSW nog wat geld uit de reserves om de premie te drukken, maar daar ziet de verzekeraar in 2024 geen ruimte meer voor.
Voor de langere termijn moet worden ingegrepen in "de manier waarop we ons zorgstelsel hebben vormgegeven", vindt de DSW-directie. Die benadrukt dat moet worden ingezet op "gezondheid, kansengelijkheid en bestaanszekerheid", zodat in de toekomst minder mensen een beroep hoeven te doen op zorg en ondersteuning. Om hier vooruitgang in te boeken, is wat DSW betreft veel meer samenwerking nodig tussen verschillende domeinen.
Liefst zou de verzekeraar de zorgcontracten ook regionaler regelen, bijvoorbeeld door per regio twee zorgverzekeraars aan te wijzen die er het voortouw nemen. Een ander voorstel van DSW is om de bekostiging van de zorg niet meer zozeer te baseren op productie, zoals nu vrij standaard is, maar "op het toegankelijk houden van de zorg".
De organisatie zegt de komende tijd geen extra reclame te gaan maken om overstappers te trekken. Ook werkt de zorgverzekeraar niet samen met vergelijkingssites, want de vergoeding die zij krijgen "kan beter aan zorg besteed worden", klinkt het.
Directeur Aad de Groot zegt in een verklaring dat de premiestijgingen op de langere termijn zullen leiden tot "een nog grotere druk op de solidariteit, meer zorgmijders en een groeiende gezondheidskloof". Daardoor dreigt de zorg voor een groeiende groep mensen minder toegankelijk en betaalbaar te worden. "Dit vraagt om fundamenteel andere keuzes."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Vanwege de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken de reisadviezen voor Israël aangescherpt. Het land heeft nu grotendeels de kleurcode oranje, wat betekent dat het advies is om er alleen naartoe te gaan als het noodzakelijk is. De Palestijnse gebieden waren voor een groot deel al oranje.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Persoonlijke gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen zijn ingezien door hackers. Het gaat onder meer om namen, telefoonnummers en locatiegegevens, schrijven de staatssecretarissen van Justitie en van Binnenlandse Zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Om hoeveel mensen het gaat, zeggen ze niet.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meldpunt 144, voor mishandeling en verwaarlozing van dieren, kreeg in 2025 meer meldingen dan in 2024. Met ruim 155.000 meldingen kreeg het meldpunt 10 procent meer telefoontjes dan in 2024.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vrijdag gepubliceerde inschatting over hoeveel opvangplekken provincies en gemeenten moeten regelen voor asielzoekers geeft "duidelijkheid en richting". Dat zegt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De kinderrechter in Rotterdam heeft vrijdag vijf van zeven verdachten met leeftijden vanaf 15 jaar veroordeeld voor onder meer lidmaatschap van Islamitische Staat (IS) en het op TikTok opruien van anderen om terroristische misdrijven te plegen. De rechtbank veroordeelde twee jonge verdachten tot jeugddetentie. Drie kregen taakstraffen opgelegd tot 130 uur, deels voorwaardelijk. De rechtbank sprak de jongeren vrij van het treffen van voorbereidingen om een terroristische aanslag te plegen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 26-jarige man uit Amerongen is opnieuw opgepakt, omdat hij verdacht wordt van drie gewelddadige incidenten tijdens de rellen op en rond het Malieveld in Den Haag in september. Gedacht wordt dat hij met een fakkel een politieauto in brand heeft gestoken op de Koekamp, zo'n 'flare' heeft gegooid naar politie op de A12 en openlijk geweld heeft gepleegd op het Plein.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft vrijdag de 81-jarige Cor de J. in hoger beroep veroordeeld tot achttien jaar cel voor het doodschieten van een 74-jarige man in Kinderdijk (Zuid-Holland) in 2022. Het slachtoffer werd door het hoofd geschoten in het huis van zijn nieuwe partner en overleed enkele dagen later aan zijn verwondingen.
8 uur geleden