DSM zakt op Damrak na winstalarm Duitse branchegenoot
AMSTERDAM (ANP) - DSM-Firmenich behoorde dinsdag tot de grootste verliezers op het Damrak. Het Nederlands-Zwitserse fusiebedrijf kampte met een winstwaarschuwing van het Duitse speciaalchemieconcern Lanxess, dat stelde nog geen herstel van de vraag te hebben waargenomen. DSM-Firmenich verloor 1,9 procent. Ook chemicaliëndistributeur IMCD (min 1,7 procent) moest het ontgelden. In Frankfurt kelderde Lanxess ruim 15 procent.
Beleggers keken daarnaast vooral uit naar de opening van Wall Street, waar de beurshandel na een lang weekeinde wordt hervat. Op de beurzen in Shanghai en Hongkong reageerden beleggers teleurgesteld op nieuwe renteverlagingen van de Chinese centrale bank. Dit keer verlaagden de centrale bankiers de rentetarieven voor leningen met een looptijd van een en vijf jaar. Door de leenkosten te verlagen hoopt Beijing het kwakkelende economische herstel aan te jagen.
De verlaging van het vijfjarige rentetarief, dat dient als een referentiekader voor de hypotheekrente in China, viel echter tegen. De aandelen van Chinese vastgoedbedrijven en projectontwikkelaars lieten dan ook stevige verliezen zien in Hongkong. De Hang Seng-index zakte daardoor 1,6 procent.
Koersverliezen AkzoNobel, Prosus
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent in de min op 765,51 punten. De MidKap daalde 0,6 procent tot 910,53 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,4 procent.
Verfconcern AkzoNobel was de grootste daler in de AEX, met een min van 2,3 procent. Techinvesteerder Prosus verloor 2,1 procent door aanhoudende koersverliezen in de Chinese techsector. Supermarktconcern Ahold Delhaize was de sterkste stijger, met een winst van 0,5 procent.
Nieuw bussencontract Ebusco
In de MidKap stond metalenspecialist AMG onderaan met een min van 2,7 procent. TKH behoorde tot de schaarse stijgers met een plus van 0,9 procent. Een onderdeel van de technologiegroep heeft een contract gekregen van windenergiebedrijf Ørsted voor de levering van kabels voor een zeewindpark in Taiwan.
Ebusco tekende een nieuw contract met het Duitse openbaarvervoersbedrijf NIAG voor negentien elektrische bussen van 12 meter en twaalf bussen van 18 meter. De levering van de bussen staat gepland voor eind 2024. Het aandeel won 0,7 procent.
Euro- en oliekoers
De euro bleef vrijwel ongewijzigd op 1,0925 dollar. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent minder op 71,03 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 76,13 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.
5 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
7 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
8 uur geleden