DSM zakt op Damrak na winstalarm Duitse branchegenoot
AMSTERDAM (ANP) - DSM-Firmenich behoorde dinsdag tot de grootste verliezers op het Damrak. Het Nederlands-Zwitserse fusiebedrijf kampte met een winstwaarschuwing van het Duitse speciaalchemieconcern Lanxess, dat stelde nog geen herstel van de vraag te hebben waargenomen. DSM-Firmenich verloor 1,9 procent. Ook chemicaliëndistributeur IMCD (min 1,7 procent) moest het ontgelden. In Frankfurt kelderde Lanxess ruim 15 procent.
Beleggers keken daarnaast vooral uit naar de opening van Wall Street, waar de beurshandel na een lang weekeinde wordt hervat. Op de beurzen in Shanghai en Hongkong reageerden beleggers teleurgesteld op nieuwe renteverlagingen van de Chinese centrale bank. Dit keer verlaagden de centrale bankiers de rentetarieven voor leningen met een looptijd van een en vijf jaar. Door de leenkosten te verlagen hoopt Beijing het kwakkelende economische herstel aan te jagen.
De verlaging van het vijfjarige rentetarief, dat dient als een referentiekader voor de hypotheekrente in China, viel echter tegen. De aandelen van Chinese vastgoedbedrijven en projectontwikkelaars lieten dan ook stevige verliezen zien in Hongkong. De Hang Seng-index zakte daardoor 1,6 procent.
Koersverliezen AkzoNobel, Prosus
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent in de min op 765,51 punten. De MidKap daalde 0,6 procent tot 910,53 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,4 procent.
Verfconcern AkzoNobel was de grootste daler in de AEX, met een min van 2,3 procent. Techinvesteerder Prosus verloor 2,1 procent door aanhoudende koersverliezen in de Chinese techsector. Supermarktconcern Ahold Delhaize was de sterkste stijger, met een winst van 0,5 procent.
Nieuw bussencontract Ebusco
In de MidKap stond metalenspecialist AMG onderaan met een min van 2,7 procent. TKH behoorde tot de schaarse stijgers met een plus van 0,9 procent. Een onderdeel van de technologiegroep heeft een contract gekregen van windenergiebedrijf Ørsted voor de levering van kabels voor een zeewindpark in Taiwan.
Ebusco tekende een nieuw contract met het Duitse openbaarvervoersbedrijf NIAG voor negentien elektrische bussen van 12 meter en twaalf bussen van 18 meter. De levering van de bussen staat gepland voor eind 2024. Het aandeel won 0,7 procent.
Euro- en oliekoers
De euro bleef vrijwel ongewijzigd op 1,0925 dollar. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent minder op 71,03 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 76,13 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
6 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
8 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
18 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
19 uur geleden