DSM-Firmenich centraal op Damrak na winstwaarschuwing
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag vooral uit naar DSM-Firmenich. Het fusiebedrijf waarschuwde dat de winst dit jaar lager zal uitvallen dan een jaar geleden. Het speciaalchemiebedrijf kampt onder meer met tegenvallende resultaten van zijn vitamine-activiteiten en neemt stappen om die activiteiten te reorganiseren om de kosten aanzienlijk te verlagen.
Door de huidige zwakke macro-economische vooruitzichten verwacht DSM-Firmenich geen wezenlijke verbetering van de bedrijfsomstandigheden in de tweede jaarhelft. De vitamineprijzen zullen daarbij tot het einde van het jaar op een laag niveau blijven. Het bedrijf neemt maatregelen om de impact van de vitamine-activiteiten op de winst te verminderen. Die omvatten onder meer de sluiting van de vitamine B6-fabriek van Xinghuo in China.
Beleggers zullen verder vooral letten op een toespraak van Jerome Powell. De Amerikaanse centralebankpresident spreekt woensdag op de bijeenkomst van centralebankiers in het Portugese Sintra. Powell waarschuwde vorige week al dat de rente in de Verenigde Staten verder verhoogd moet worden om de inflatie te bestrijden.
Chipsector
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een positief begin van de nieuwe handelsdag. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting hoger openen. De Aziatische markten lieten woensdag een gemengd beeld zien. In Tokio sloot de Nikkei 2 procent hoger. De Japanse exportbedrijven profiteerden daarbij van een goedkopere yen. De beurzen in Shanghai en Hongkong bleven vrijwel vlak.
Ook de chipsector staat in de belangstelling. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal willen de VS strengere regels invoeren voor de export van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI) aan China. Die regels zouden mogelijk al vanaf juli van kracht worden. Washington vreest dat China de AI-chips kan gebruiken voor militaire doeleinden en het hacken van computersystemen.
Prosus
Op het Damrak zal Prosus mogelijk profiteren van een adviesverhoging. Analisten van de Britse bank HSBC schroefden hun aanbeveling voor het aandeel op naar kopen. De techinvesteerder won een dag eerder al dik 6 procent, na de plannen van het bedrijf om de complexe eigendomsstructuur met het Zuid-Afrikaanse moederbedrijf Naspers te vereenvoudigen.
De euro was 1,0962 waard tegen 1,0962 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent meer op 68,17 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 72,81 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.
27 minuten geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.
2 uur geledenCARY (ANP/AFP) - Het populaire spel Fortnite is terug in de App Store van Apple. Het onlineschietspel werd in 2020 verwijderd, nadat ontwikkelaar Epic Games had geprobeerd om het betaalsysteem van Apple te omzeilen. Epic Games wilde met een eigen betaalsysteem voorkomen dat Apple bij zogeheten in-app-aankopen van spelers een commissie zou opstrijken. Maar omdat dit tegen de regels van Apple was, werd het spel verwijderd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - LTO Nederland is kritisch op een Europees plan om boeren te helpen met de stijgende prijzen van kunstmest. De Europese Commissie maakte dinsdag bekend voor de zomer geld vrij te willen maken voor boeren die het hardst getroffen worden door de hoge kunstmestprijzen, die het gevolg zijn van de afsluiting van de Straat van Hormuz.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen hebben dinsdag afgesproken om niet te ver te gaan met extra steunmaatregelen, omdat de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten risico's voor groei en inflatie in de wereldeconomie vergroot. In een gezamenlijke verklaring in Parijs spraken de ministers af om voorzichtig te blijven en de overheidsfinanciën niet te zwaar te belasten.
5 uur geleden