DSM-Firmenich centraal op Damrak na winstwaarschuwing
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag vooral uit naar DSM-Firmenich. Het fusiebedrijf waarschuwde dat de winst dit jaar lager zal uitvallen dan een jaar geleden. Het speciaalchemiebedrijf kampt onder meer met tegenvallende resultaten van zijn vitamine-activiteiten en neemt stappen om die activiteiten te reorganiseren om de kosten aanzienlijk te verlagen.
Door de huidige zwakke macro-economische vooruitzichten verwacht DSM-Firmenich geen wezenlijke verbetering van de bedrijfsomstandigheden in de tweede jaarhelft. De vitamineprijzen zullen daarbij tot het einde van het jaar op een laag niveau blijven. Het bedrijf neemt maatregelen om de impact van de vitamine-activiteiten op de winst te verminderen. Die omvatten onder meer de sluiting van de vitamine B6-fabriek van Xinghuo in China.
Beleggers zullen verder vooral letten op een toespraak van Jerome Powell. De Amerikaanse centralebankpresident spreekt woensdag op de bijeenkomst van centralebankiers in het Portugese Sintra. Powell waarschuwde vorige week al dat de rente in de Verenigde Staten verder verhoogd moet worden om de inflatie te bestrijden.
Chipsector
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een positief begin van de nieuwe handelsdag. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting hoger openen. De Aziatische markten lieten woensdag een gemengd beeld zien. In Tokio sloot de Nikkei 2 procent hoger. De Japanse exportbedrijven profiteerden daarbij van een goedkopere yen. De beurzen in Shanghai en Hongkong bleven vrijwel vlak.
Ook de chipsector staat in de belangstelling. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal willen de VS strengere regels invoeren voor de export van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI) aan China. Die regels zouden mogelijk al vanaf juli van kracht worden. Washington vreest dat China de AI-chips kan gebruiken voor militaire doeleinden en het hacken van computersystemen.
Prosus
Op het Damrak zal Prosus mogelijk profiteren van een adviesverhoging. Analisten van de Britse bank HSBC schroefden hun aanbeveling voor het aandeel op naar kopen. De techinvesteerder won een dag eerder al dik 6 procent, na de plannen van het bedrijf om de complexe eigendomsstructuur met het Zuid-Afrikaanse moederbedrijf Naspers te vereenvoudigen.
De euro was 1,0962 waard tegen 1,0962 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent meer op 68,17 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 72,81 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.
45 minuten geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.
1 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
2 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een brede coalitie van winkeliersverenigingen en horecabrancheorganisaties is verbolgen dat het kabinet niets doet aan de hoge brandstofaccijnzen en de accijnzen op alcohol zelfs verder verhoogt. De coalitie 'Steun onze Grensregio's' vindt dat het kabinet een verkeerde koers heeft gekozen met het voorgestelde maatregelenpakket naar aanleiding van de Iranoorlog. "Wij hopen dat de Tweede Kamer wel oog heeft voor de leefbaarheid in de grensregio's en voor de inwoners en ondernemers daar."
6 uur geleden