DSM-Firmenich centraal op Damrak na winstwaarschuwing
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag vooral uit naar DSM-Firmenich. Het fusiebedrijf waarschuwde dat de winst dit jaar lager zal uitvallen dan een jaar geleden. Het speciaalchemiebedrijf kampt onder meer met tegenvallende resultaten van zijn vitamine-activiteiten en neemt stappen om die activiteiten te reorganiseren om de kosten aanzienlijk te verlagen.
Door de huidige zwakke macro-economische vooruitzichten verwacht DSM-Firmenich geen wezenlijke verbetering van de bedrijfsomstandigheden in de tweede jaarhelft. De vitamineprijzen zullen daarbij tot het einde van het jaar op een laag niveau blijven. Het bedrijf neemt maatregelen om de impact van de vitamine-activiteiten op de winst te verminderen. Die omvatten onder meer de sluiting van de vitamine B6-fabriek van Xinghuo in China.
Beleggers zullen verder vooral letten op een toespraak van Jerome Powell. De Amerikaanse centralebankpresident spreekt woensdag op de bijeenkomst van centralebankiers in het Portugese Sintra. Powell waarschuwde vorige week al dat de rente in de Verenigde Staten verder verhoogd moet worden om de inflatie te bestrijden.
Chipsector
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een positief begin van de nieuwe handelsdag. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting hoger openen. De Aziatische markten lieten woensdag een gemengd beeld zien. In Tokio sloot de Nikkei 2 procent hoger. De Japanse exportbedrijven profiteerden daarbij van een goedkopere yen. De beurzen in Shanghai en Hongkong bleven vrijwel vlak.
Ook de chipsector staat in de belangstelling. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal willen de VS strengere regels invoeren voor de export van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI) aan China. Die regels zouden mogelijk al vanaf juli van kracht worden. Washington vreest dat China de AI-chips kan gebruiken voor militaire doeleinden en het hacken van computersystemen.
Prosus
Op het Damrak zal Prosus mogelijk profiteren van een adviesverhoging. Analisten van de Britse bank HSBC schroefden hun aanbeveling voor het aandeel op naar kopen. De techinvesteerder won een dag eerder al dik 6 procent, na de plannen van het bedrijf om de complexe eigendomsstructuur met het Zuid-Afrikaanse moederbedrijf Naspers te vereenvoudigen.
De euro was 1,0962 waard tegen 1,0962 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent meer op 68,17 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 72,81 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
13 uur geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
14 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
16 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
19 uur geleden