Drukte komt en gaat op Schiphol, 'vergeleken met zondag rustig'
SCHIPHOL (ANP) - Ook maandag, op tweede pinksterdag, komt en gaat de drukte op Schiphol. "Het is opeens druk nu, terwijl het vanmorgen vroeg nog heel rustig was", zo zegt een beveiligingsmedewerkster rond 08.00 uur. Veel mensen drommen samen in de vertrekhallen, waar om de paar meter medewerkers van Schiphol staan om reizigers de juiste kant op te sturen. "Vanwege drukte en tekort aan personeel zijn er langere wachttijden. Dank voor uw begrip", zo klinkt een omroepstem.
De luchthaven verwacht maandag een piekdag, omdat veel mensen terugkomen of juist weggaan na een lang pinksterweekend. "Het gaat echt in golven", schetsten twee luchthavenmedewerkers die de groepen reizigers in goede banen leiden. Volgens het duo duurt het op dit soort drukkere momenten ongeveer een uur voordat reizigers bij de security zijn en dan nog eens een uur om hier doorheen te komen.
Ook maandag zijn er weer medewerkers van de luchthaven uitgerukt met manden vol stroopwafels, om de wachtende reizigers iets aan te bieden. "Het is hier bij vlagen druk", zegt een van de medewerkers. "Maar vergeleken met gisteren is het rustig", zo wijst ze naar de lege, witte tenten die buiten staan. Daar zou nog niemand in de rij hebben hoeven staan maandagochtend.
Kritiek
Toch klinkt ook kritiek in de ochtenduren. "Dit is het slechtste vliegveld ter wereld", zo zegt een Britse man, die probeert uit te vinden in welke rij hij moet gaan staan. "Ik moet richting de security."
De luchthaven heeft als regel ingesteld dat passagiers niet eerder dan vier uur voor vertrek in de vertrekhal mogen zijn. Een vrouw die rond 11.00 uur een vlucht naar Spanje neemt, heeft zich hieraan gehouden en kwam twee uur van tevoren. "We wilden er wel iets eerder zijn, maar hadden wat problemen onderweg. Ik had het nagevraagd, en tussen de 2 en 3 uur van tevoren aanwezig zijn leek me voldoende", legt ze uit. "Ik kwam net wel net een vrouw tegen die pas een vlucht om 14.00 uur had."
Personeelstekorten
Volgens een woordvoerder van Schiphol is het wederom "druk maar behapbaar", wat ook werd gecommuniceerd tijdens het lange hemelvaartweekend, toen op zondag 29 mei ongeveer 190.000 passagiers vertrokken en arriveerden. Volgens de woordvoerder gaat het maandag om vergelijkbare passagiersaantallen. Ook de marechaussee zegt "geen gekke dingen" te hebben meegemaakt als gevolg van de drukte.
De luchthaven kampt al wekenlang met personeelstekorten, onder meer bij de beveiliging en de afhandelaars. Dit zorgt ervoor dat passagiers in lange rijen terechtkomen. Bij de aankomsthallen lijkt maandagochtend geen sprake van opstoppingen of flink vertraagde bagage op de banden. KLM kondigde vrijdag aan in het pinksterweekend tot vijftig vluchten per dag te annuleren om de situatie beheersbaar te houden. Op maandag staan nog geen annuleringen gepland, aldus KLM.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Binnen een paar weken moet het duidelijk zijn hoe het internationale betalingsverkeer van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag wordt geregeld. Dat is nodig omdat de VS vorige maand nieuwe sancties tegen het strafhof aankondigden. Volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) is het vinden van een passende oplossing "uitdagend".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Ik dacht dat ik in de film beland was", verklaarde een van de vermeende uitvoerders donderdag in de rechtszaal over de verwoestende explosie in een bruidswinkel aan de Tarwekamp. Daarbij vielen op 7 december 2024 zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. "Ik kon me niet voorstellen wat er was gebeurd", vervolgde Mourad B. (31). Hij zou samen met zijn neef Ilias B. (25) de aanslag hebben gepleegd.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Schiphol wil een meerderheidsbelang van 80 procent nemen in Maastricht Aachen Airport (MAA). De provincie Limburg bezit nu 60 procent van de aandelen in het verlieslijdende vliegveld in de gemeente Beek en de Schiphol Group de overige 40 procent. Schiphol trekt ruim 4 miljoen euro uit voor het verwerven van de aandelen en wil de komende jaren in totaal 33 miljoen euro investeren in MAA, zegt financieel topman Robert Carsouw.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuw instituut van Defensie moet samen met het bedrijfsleven en kennisinstellingen de innovatie "radicaal" versnellen. Staatssecretaris Derk Boswijk (Defensie, CDA) kwam donderdag met een eerste opdracht aan de partners voor de bescherming van de Noordzee. Daar vormen de Russen een bedreiging voor onderzeese kabels en leidingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op een van de telefoons van Moshtag B. (35), de vermeende opdrachtgever van de fatale aanslag aan de Tarwekamp in Den Haag, zijn screenshots gevonden van het plan van aanpak. B. erkende dit donderdag ook zelf op de tweede zittingsdag in zijn strafzaak, terwijl hij woensdag bij de start van het proces nog in het midden hield of hij op de hoogte was van een plan van aanpak.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) loopt aanstaande zondag in Amsterdam opnieuw mee met de Rode Lijn-demonstratie tegen geweld in Gaza. De vakbond schrijft in een verklaring dat de Israëlische regering in reactie op de aanval van Hamas op 7 oktober 2023 ook de oorlog heeft verklaard aan de journalistiek.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten ziet geen blokkades bij coalitiepartijen op een hogere belasting op vermogens. Dat zegt hij in het debat over de belastingen. Het gaat om het voorstel van PRO en Volt om meer belasting te heffen op vermogens en winst en zo de lasten voor werkenden te verlichten.
13 uur geleden