
'Drukte' en koffie in het kleinste stembureau van Nederland
MARLE (ANP) - Er is al heel wat koffie geschonken, woensdagochtend voor 09.00 uur in de huiskamer van Wim Westhoff, in Marle (Overijssel). Hij is de gastheer van het kleinste stembureau van Nederland. "We hebben al zeven of acht stemmers gehad, en dat voor 09.00 uur. Dat is best veel, aangezien we er vandaag ongeveer zeventig verwachten", zegt Westhoff. In het buurtschap in de gemeente Olst-Wijhe komen meestal in ieder geval de ongeveer vijftig geregistreerde kiesgerechtigden, maar ook andere kiezers van buiten Marle weten zijn huis te vinden.
"Er zijn mensen die bewust hun stempas omzetten naar een kiezerspas om in andere gemeenten te kunnen stemmen", legde hij eerder al uit. Daardoor kan de opkomst hoger uitvallen. Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 2017 bijvoorbeeld haalde het stemlokaaltje een opkomst van bijna 300 procent.
Woensdagochtend kwam een mevrouw die nachtdienst had gehad langs zijn huis om te stemmen. "Die wilde geen koffie, want ze moest gaan slapen", aldus Westhoff. Ook een jongen kwam stemmen. "Die komt elk jaar op weg naar het werk. Die moest ook door." Maar volgens Westhoff is er deze dag ook ruimte voor het sociale aspect. "We zitten hier met drie mensen uit de gemeenschap en dan heb je altijd wat te praten. Dan hoor je het laatste nieuws over de buren bijvoorbeeld." Dat is "juist wel belangrijk", aldus Westhoff.
'Niet stoppen'
Het woonhuis is sinds 1948 een stembureau voor Marle. Het ligt in tegenstelling tot Olst en Wijhe op de westelijke oever van de IJssel. Om te voorkomen dat de kiezers uit Marle de rivier moeten oversteken, werd een apart stembureau ingericht in het huis. Dit jaar zal het ongeveer de 75e keer zijn dat de woonkamer dienst doet als stembureau, aldus Westhoff. "Ikzelf niet hoor, ik ben nog geen 75. Maar mijn vader kreeg toen van de gemeente de vraag of het kon in ons huis. En dat kon."
Westhoff en de vrijwilligers blijven tot 21.00 uur zitten. Dan gaan alle stembureaus dicht. "We kunnen niet stoppen als iedereen uit Marle is geweest, want er kunnen dus ook nog anderen komen."
Meer uit Binnenland
RUTTEN (ANP) - Bij een ongeluk in Rutten (Flevoland) zijn twee tieners overleden en drie zwaargewond geraakt. Zij zijn achttien of negentien jaar en komen allen uit Urk. Het gaat om een eenzijdig ongeval, meldt de politie. De auto raakte in de nacht van zaterdag op zondag rond half twee van de weg en kwam in het water terecht.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n 77.000 mannen zijn vorig jaar voor het eerst vader geworden. De meesten zijn dertigers, bijna twee derde van de mannen die voor het eerst vader werd was tussen de 30 en 40 jaar oud. In totaal zijn er 4,2 miljoen vaders in Nederland in 2024, meldt het CBS op basis van voorlopige cijfers.
4 uur geledenMUIDERBERG (ANP) - De brand aan de Naarderstraatweg in Muiderberg is uit, aldus de brandweer Gooi en Vechtstreek om 23.20 uur op X. De brandweer is voorlopig nog wel even bezig met nablussen. De A6 is inmiddels in beide richtingen ook weer opengesteld.
9 uur geledenDE BILT (ANP) - In het zuidelijk deel van Limburg kan het zaterdagavond plaatselijk tot een stevige onweersbui komen. Daarbij valt veel regen in korte tijd, waardoor tunnels en kelders kunnen onderlopen. In de heuvels is er een klein risico op modderstromen. Door plotselinge windstoten kan er enige overlast ontstaan voor buitenactiviteiten, waarschuwt het KNMI. Ook is er kans op hagelstenen van 2 tot 3 centimeter doorsnee, wat tot schade kan leiden.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het nieuwe protest van zondag in Den Haag tegen het kabinetsbeleid rond Israël hebben zich tot dusver bijna 35.000 mensen aangemeld. Dat meldt een woordvoerster van Oxfam Novib, een van de organiserende partijen. De betogers lopen in rode kleren van het Malieveld naar het Vredespaleis en terug om zo een 'rode lijn' te trekken.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aan de Nacht van de Vluchteling van Stichting Vluchteling doet dit jaar een recordaantal van 8000 mensen mee, meldt de organisatie. In Utrecht, Rotterdam, Nijmegen, Amsterdam, Tilburg en Groningen vertrekken vanaf 17.00 uur de eerste lopers. Zij leggen een wandeltocht af van 10 of 20 kilometer.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran blijft "tot nader order" gesloten voor het publiek, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dat heeft te maken met de veiligheidssituatie in het gebied.
20 uur geleden