Drukke week op Damrak met onder meer cijfers Heineken en Randstad
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de beurs in Amsterdam krijgen de komende week een trits aan bedrijfsresultaten te verwerken. Zo presenteren onder meer grote AEX-bedrijven als bierbrouwer Heineken en uitzendconcern Randstad cijfers over het laatste kwartaal van 2023. Op de wereldwijde beurzen wordt verder ook nog uitgekeken naar een nieuw inflatiecijfer uit de Verenigde Staten.
Bij Heineken is het de vraag in hoeverre de prestaties zijn verbeterd na een stroef begin van 2023. Zo heeft de bierbrouwer zijn verwachting voor dat jaar eerder al bijgesteld, na tegenvallende resultaten over de maanden januari tot en met juni. In het kwartaal daarna heeft Heineken vervolgens last gehad van het tegenvallende zomerweer in Europa. Daarnaast merkte Heineken ook de gevolgen van de aanhoudende prijsverhogingen voor zijn biermerken, waar ook Amstel, Birra Moretti en Sol onder vallen. Consumenten leken die biertjes vaker te laten staan, al liet de Europese verkoop in september weer wat herstel zien.
Randstad had vorig jaar last van moeilijkere economische omstandigheden wereldwijd. Door hogere loonkosten en gestegen rente hadden bedrijven minder te besteden. Met name in Noord-Amerika liep de omzet in het derde kwartaal relatief gezien flink terug. In Nederland en de landen om ons heen wist het uitzendconcern het verval ten opzichte van een jaar eerder te beperken. Het jaar 2022 was nog een recordjaar voor Randstad, door het herstel van de coronacrisis en personeelstekorten. Daardoor konden de uitzendbureaus van het concern veel bedrijven aan personeel helpen.
Inflatiecijfer VS
Andere bedrijven die in Amsterdam nog met cijfers komen zijn onder andere ABN AMRO, supermarktconcern Ahold Delhaize en bouwbedrijf BAM.
In de VS wordt verder de inflatie over de maand januari bekendgemaakt. Een maand eerder bleken de consumentenprijzen in dat land nog met 3,4 procent op jaarbasis te zijn gestegen. Dat was sterker dan wat economen hadden verwacht. Op de financiële markten wordt gehoopt dat de inflatie inmiddels sterk genoeg is afgekoeld, zodat de Federal Reserve binnenkort kan beginnen met het verlagen van de rente. Maar na het rentebesluit van eind januari, liet Fed-baas Jerome Powell al doorschemeren meer bewijs nodig te hebben.
Chinees Nieuwjaar
De aandelenbeurzen in China zijn de hele week gesloten door de viering van het Chinees Nieuwjaar. Zaterdag begon het jaar van de draak, naar een van de Chinese sterrenbeelden, en eindigde het jaar van het konijn.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic heeft nieuwe software gelanceerd die wetenschappers moet helpen onderzoek te automatiseren. Dat moet een deel van de tijdrovende werkzaamheden uit handen nemen.
42 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs sloot dinsdag aanzienlijk hoger en rondde daarmee het tweede kwartaal positief af. Vooral de chipbedrijven met een groot gewicht in de index zorgden voor de winst. Wereldwijd maakten chipaandelen op de financiële markten deze week weer een opmars, wat ook zijn weerslag had op chipfondsen ASML, Besi en ASMI in de AEX. Ook ebben zorgen over oplopende inflatie weg nu vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran niet voor grote problemen voor de scheepvaart lijken te hebben gezorgd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft last van een technische storing, dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van BNR. Daardoor wordt de publicatie van de inflatiecijfers die voor woensdagochtend gepland stond, uitgesteld.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Infrastructuur in Europa, Noord-Amerika en Centraal-Azië moet worden aangepast aan de verslechterende klimaatomstandigheden, want niets doen is uiteindelijk veel duurder. Daarvoor waarschuwt de Economische Commissie voor Europa (UNECE) van de Verenigde Naties dinsdag.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met beperkte koersuitslagen geopend, nadat de Dow-Jonesindex een dag eerder op een nieuw recordniveau sloot. Het is ook de laatste handelsdag van het tweede kwartaal en de eerste helft van dit jaar. Wall Street heeft in die periodes flinke koerswinsten behaald, ondanks de onrust door de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenBONN (ANP) - Minstens een kwart van de capaciteit van het Duitse spoor moet beschikbaar zijn voor concurrenten van Deutsche Bahn. Het Federaal Agentschap voor Spoorwegnetwerken heeft dat als voorstel ingediend bij de adviesraad voor spoorweginfrastructuur. Het agentschap denkt dat de concurrentie voor betere kwaliteit en lagere reiskosten zorgt.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell is dicht bij een verkoop van zijn pompstations in Zuid-Afrika in een deal van ongeveer 1 miljard dollar aan een onderdeel van staatsolieconcern Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Mogelijk wordt al binnen enkele dagen een deal bekendgemaakt.
6 uur geleden