Drukke dag voor beleggers vol kwartaalberichten en ECB-besluit
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers in Europa hebben donderdag een drukke dag voor de boeg. Tal van grote beursgenoteerde bedrijven maken hun kwartaal- en jaarcijfers bekend, waaronder oliebedrijf Shell, telecomconcern KPN en Deutsche Bank. Daarnaast komt de Europese Centrale Bank (ECB) met een nieuw rentebesluit.
Woensdag kende de aandelenbeurs in Amsterdam nog een goede dag, mede dankzij goed ontvangen resultaten van chipmachinemaker en zwaargewicht ASML. De aandelenkoers van het Veldhovense bedrijf krijgt donderdag mogelijk opnieuw een zetje omhoog dankzij een adviesverhoging door analisten van DZ Bank. Elders in Europa was het beeld gemengd.
Shell, dat om 08.00 uur Nederlandse tijd met resultaten komt, heeft naar verwachting minder verdiend aan olie en gas door de lagere marktprijzen voor die grondstoffen. Bij beleggers gaat de aandacht ook uit naar de omvang van het aandeleninkoopprogramma waarmee het Britse energieconcern aandeelhouders beloont.
Deutsche Bank
Telecomconcern KPN rapporteerde een licht hogere omzet en winst, wat volgens topman Joost Farwerck mede te danken was aan aandacht voor klantenbinding. Dit jaar rekent het bedrijf ook op een lichte stijging van de omzet en het aangepaste bedrijfsresultaat. Daarbij verwacht KPN aandeelhouders ook meer dividend uit te kunnen keren.
Deutsche Bank rapporteerde een aanzienlijke daling van de nettowinst in het slotkwartaal van 2024. De grootste bank van Duitsland was veel geld kwijt aan rechtszaken en had een jaar eerder een grote belastingmeevaller. Tegelijkertijd presteerde de handelstak voor obligaties sterk dankzij grote schommelingen op de financiële markten rond de Amerikaanse presidentsverkiezingen.
ECB
In de loop van de middag zullen de ogen gericht zijn op Frankfurt, waar de ECB naar verwachting de belangrijkste rentetarieven voor de vijfde keer op rij zal verlagen. De hoop is dat dit de groei van de economie van de eurozone aanjaagt. Op de financiële markten wordt uitgekeken naar de toelichting van ECB-president Christine Lagarde, die zich in eerdere persconferenties niet duidelijk uitsprak voor verdere verlagingen of een pas op de plaats.
In Azië waren veel aandelenbeurzen gesloten om nieuwjaarsvieringen. In Australië won de beurs in Sydney terrein. De Nikkei in Tokio eindigde ook met een bescheiden winst. Dit in tegenstelling tot de bekendste graadmeters op Wall Street in New York, waar beleggers de rentepauze van de Federal Reserve verwerkten.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall heeft vorig jaar flink minder winst gemaakt, ondanks de gestegen gas- en elektriciteitsprijzen. Ook de omzet liep terug, meldt het Zweedse bedrijf in zijn resultaten.
10 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Sieradenmerk Pandora gaat producten met een platinumlaag aanbieden om minder afhankelijk te zijn van zilver, waarvan de prijs de afgelopen tijd sterk schommelt.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij zich niet moet bemoeien met de overname van Warner Bros. Discovery. Dat zei hij in een interview met NBC News. Netflix en Paramount Skydance willen Warner Bros. Discovery al langere tijd overnemen.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) wil een einde aan het delen van weddenschappen via bijvoorbeeld sociale media. Dit is een manier van reclame die ook bij kwetsbare groepen terecht kan komen en dat mag niet, stelt de Ksa. De toezichthouder roept aanbieders van onlinekansspelen daarom op te stoppen met de 'Deel je bet'-optie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Shell stond donderdag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern zag de nettowinst flink stijgen in het vierde kwartaal van 2025 door opbrengsten uit de verkoop van onderdelen. Zonder die opbrengsten realiseerde Shell echter het zwakste kwartaalresultaat in bijna vijf jaar door de lagere olie- en gasprijzen. Het concern keert wel meer dividend uit en gaat opnieuw voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel verloor 2 procent.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk gaat duizend kantoorbanen schrappen om de kosten te drukken. Dat komt neer op 15 procent van de functies binnen de ondersteunende afdelingen en minder dan 1 procent van het totale personeelsbestand.
1 uur geledenSANTA MONICA (ANP) - Het aantal maandelijks actieve gebruikers van de socialemedia-app Snapchat in Nederland is gegroeid naar meer dan 6 miljoen. Dat komt neer op ongeveer een op de drie Nederlanders, stelt een woordvoerder van de app, die vooral onder jongeren populair is.
2 uur geleden