Drukke beursweek met veel bedrijfscijfers en rentebesluit Fed
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers kunnen zich opmaken voor een drukke week. Zo komen op de Amsterdamse beurs resultaten van onder meer Philips, KPN, Shell en ING naar buiten. In de Verenigde Staten staan de kwartaalcijfers van grote techconcerns als Apple, Facebook-moeder Meta en Google-eigenaar Alphabet op de planning. En bovenop al die bedrijfscijfers komt de Amerikaanse Federal Reserve met een nieuw rentebesluit.
Over het algemeen is de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank snel zal beginnen met het verlagen van de rente. Zo komt de inflatie in de grootste economie ter wereld steeds dichter in de buurt van de doelstelling van 2 procent. Het is echter nog onduidelijk wanneer die verlaging er precies aan zit te komen. Sommige analisten en beleggers denken mogelijk al in maart, anderen gaan uit van pas daarna. Waar wel consensus over is, is dat de Fed het rentetarief woensdag naar verwachting nog zal handhaven.
Bij de resultaten van Philips, die maandag verschijnen, zal de aandacht onder meer weer uitgaan naar de slepende kwestie met defecte slaapapneu-apparaten. Die gaat over het terugroepen van miljoenen apparaten waarvan isolatieschuim kon loslaten. De affaire heeft het zorgtechnologieconcern al honderden miljoenen aan vergoedingen gekost. Verder verwachten analisten dat Philips in 2023 wederom verlies heeft geleden, al zal dat wel fors minder zijn dan het jaar daarvoor.
Apple
In de Verenigde Staten komt Apple donderdag na de slotbel op Wall Street met kwartaalresultaten. Het bedrijf achter de iPhone en iPads heeft te maken met verkopen die teruglopen in China, een belangrijke markt voor het bedrijf. Apple ervaart in dat land veel concurrentie, maar heeft ook te maken met een verbod voor Chinese overheidsmedewerkers om iPhones mee te nemen naar het werk. Daarnaast kende de verkoop van Apples nieuwe iPhone 15 vorig jaar een trage start.
Naast de grote techbedrijven komt ook Boeing deze week met cijfers. Doordat de vraag naar vliegtuigen nog altijd flink in de lift zit, is de verwachting dat de vliegtuigfabrikant daarvan heeft geprofiteerd. Beleggers zullen daarentegen met name kijken naar de vooruitzichten van Boeing. Zo heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA besloten dat de fabrikant zijn productie van de 737 MAX niet mag uitbreiden, het best verkopende toestel van het bedrijf. De 737 MAX 9 raakte eerder in opspraak nadat een deurpaneel was losgeraakt tijdens een vlucht. Inmiddels mogen de toestellen van dat type weer vliegen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.
43 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse Bondsdag heeft een wet aangenomen die de sterke stijging van brandstofprijzen moet beteugelen. Vanaf april mogen tankstations enkel een keer per dag, rond het middaguur, hun prijzen verhogen. Prijzen verlagen mag de hele dag door. Overtredingen kunnen bestraft worden met boetes tot 100.000 euro.
1 uur geledenNICOSIA (ANP/DPA/AFP) - De regering van Cyprus komt met een steunpakket van in totaal 200 miljoen euro voor huishoudens, boeren en de toeristische sector vanwege de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om tijdelijke verlagingen van de btw op levensmiddelen en stroom, een verlaging van de brandstofaccijns en subsidies aan boeren en hotels.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kijkt of het de hulp aan passagiers met een beperking zelf gaat uitvoeren, in plaats van die hulp uit te besteden aan andere bedrijven. Dat meldt een woordvoerster van de luchthaven donderdag, na kritiek van vakbond FNV.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De diensten van Odido komen weer op gang na een storing bij de telecomprovider. Een woordvoerder meldt dat een deel van de mobiele diensten tijdelijk niet beschikbaar was door "een probleem met het koelsysteem in een datacenter".
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De miljardensteun die de Nederlandse staat tijdens de coronapandemie aan KLM verleende, staat opnieuw juridisch ter discussie. Een belangrijke adviseur van het Europees Hof van Justitie adviseert een eerdere vernietiging van de Europese goedkeuring voor de steun door de op een na hoogste EU-rechter in stand te laten.
2 uur geleden