Drukke beursweek met veel bedrijfscijfers en rentebesluit Fed
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers kunnen zich opmaken voor een drukke week. Zo komen op de Amsterdamse beurs resultaten van onder meer Philips, KPN, Shell en ING naar buiten. In de Verenigde Staten staan de kwartaalcijfers van grote techconcerns als Apple, Facebook-moeder Meta en Google-eigenaar Alphabet op de planning. En bovenop al die bedrijfscijfers komt de Amerikaanse Federal Reserve met een nieuw rentebesluit.
Over het algemeen is de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank snel zal beginnen met het verlagen van de rente. Zo komt de inflatie in de grootste economie ter wereld steeds dichter in de buurt van de doelstelling van 2 procent. Het is echter nog onduidelijk wanneer die verlaging er precies aan zit te komen. Sommige analisten en beleggers denken mogelijk al in maart, anderen gaan uit van pas daarna. Waar wel consensus over is, is dat de Fed het rentetarief woensdag naar verwachting nog zal handhaven.
Bij de resultaten van Philips, die maandag verschijnen, zal de aandacht onder meer weer uitgaan naar de slepende kwestie met defecte slaapapneu-apparaten. Die gaat over het terugroepen van miljoenen apparaten waarvan isolatieschuim kon loslaten. De affaire heeft het zorgtechnologieconcern al honderden miljoenen aan vergoedingen gekost. Verder verwachten analisten dat Philips in 2023 wederom verlies heeft geleden, al zal dat wel fors minder zijn dan het jaar daarvoor.
Apple
In de Verenigde Staten komt Apple donderdag na de slotbel op Wall Street met kwartaalresultaten. Het bedrijf achter de iPhone en iPads heeft te maken met verkopen die teruglopen in China, een belangrijke markt voor het bedrijf. Apple ervaart in dat land veel concurrentie, maar heeft ook te maken met een verbod voor Chinese overheidsmedewerkers om iPhones mee te nemen naar het werk. Daarnaast kende de verkoop van Apples nieuwe iPhone 15 vorig jaar een trage start.
Naast de grote techbedrijven komt ook Boeing deze week met cijfers. Doordat de vraag naar vliegtuigen nog altijd flink in de lift zit, is de verwachting dat de vliegtuigfabrikant daarvan heeft geprofiteerd. Beleggers zullen daarentegen met name kijken naar de vooruitzichten van Boeing. Zo heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA besloten dat de fabrikant zijn productie van de 737 MAX niet mag uitbreiden, het best verkopende toestel van het bedrijf. De 737 MAX 9 raakte eerder in opspraak nadat een deurpaneel was losgeraakt tijdens een vlucht. Inmiddels mogen de toestellen van dat type weer vliegen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Jacco Vonhof, voorman van MKB-Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van Deltalinqs. Dat is de ondernemersvereniging voor bedrijven in het Rotterdamse havengebied. Eind vorig jaar werd bekend dat Victor van der Chijs, destijds voorzitter van Deltalinqs, per maart zou vertrekken om een nieuwe universiteit in Dubai op te gaan zetten.
12 minuten geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Socialemediaconcern Meta Platforms, het bedrijf achter Facebook en Instagram, is aangeklaagd door Santa Clara County. De autoriteiten van de county in Californië beschuldigen het bedrijf van "het bewust faciliteren en profiteren" van een groot aantal oplichtingsadvertenties op zijn sociale netwerken.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De Spaanse oud-voetballer Gerard Piqué heeft een boete van 200.000 euro opgelegd gekregen voor handel met voorkennis. Volgens de Spaanse toezichthouder CNMV kocht de oud-speler van Barcelona aandelen van een veiligheids- en gezondheidsbedrijf vlak voor een overnamebod om de aandelen vervolgens weer te verkopen.
1 uur geledenDETROIT (ANP/BLOOMBERG) - General Motors gaat honderden kantoormedewerkers van zijn IT-afdeling ontslaan. De autofabrikant achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC wil op die manier de kosten drukken en de afdeling anders inrichten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL moet kleinere, regionale postbedrijven tegen redelijke voorwaarden en tarieven toegang blijven verlenen tot zijn landelijke postnetwerk. Minister Heleen Herbert (Economische Zaken) wil die verplichting opnemen in de nieuwe postwet. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) moet daarop gaan toezien.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Tesla-topman Elon Musk, Apple-baas Tim Cook en Boeing-directeur Kelly Ortberg uitgenodigd om hem deze week te vergezellen tijdens zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Trump hoopt onder meer zakelijke deals te sluiten en heeft daarom ruim tien topbestuurders van grote bedrijven uitgenodigd. Chipbedrijf Nvidia, het waardevolste bedrijf ter wereld, ontbreekt op de lijst.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil de accijns op autobrandstoffen "voor een bepaalde periode" schrappen om burgers en bedrijven te ondersteunen. Dat heeft hij gezegd in een interview met de Amerikaanse nieuwszender CBS News.
4 uur geleden