Drukke beursweek met rentebesluiten Fed en ECB
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers maken zich op voor een drukke beursweek met rentebesluiten van de Amerikaanse Federal Reserve en de Europese Centrale Bank (ECB). De twee banken houden naar verwachting de rente opnieuw onveranderd. Op de financiële markten wordt gespeculeerd dat de rente in de Verenigde Staten en de eurozone komend voorjaar verlaagd zal worden nu de inflatie sterk aan het afzwakken is.
De Fed begint dinsdag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering en op woensdag wordt het rentebesluit bekendgemaakt. Fed-voorzitter Jerome Powell zal een toelichting geven. Powell heeft begin deze maand gezegd dat het nog te vroeg is om te speculeren over een renteverlaging en dat de Fed de rente verder kan verhogen als dat nodig zou zijn om de inflatie verder te laten dalen.
De ECB komt donderdag met een rentebesluit, met een toelichting van voorzitter Christine Lagarde. Verschillende beleidsmakers van de centrale bank in Frankfurt hebben aangegeven dat een verdere renteverhoging niet waarschijnlijk is, maar zeiden ook dat het nog te vroeg is om te praten over een verlaging. Volgens de Franse centralebankpresident zal de ECB volgend jaar wel een renteverlaging overwegen.
Verenigd Koninkrijk
Ook in het Verenigd Koninkrijk staat een rentebesluit op de rol. De Bank of England zal de rente naar verwachting eveneens ongewijzigd laten. Hier zal ook worden gekeken naar signalen over een mogelijke verlaging volgend jaar.
Op macro-economisch gebied is de agenda goed gevuld. Zo komen uit de VS cijfers over onder meer inflatie, winkelverkopen en industriële productie. In Europa komen er gegevens over onder andere het Duitse beleggersvertrouwen, industriële productie en de economische bedrijvigheid in het eurogebied. Ook zijn er olierapporten van de OPEC en het IEA.
Softwareconcerns
Bij de bedrijven is er aandacht voor resultaten van de grote Amerikaanse softwareconcerns Adobe en Oracle. Inditex, het Spaanse moederbedrijf van onder meer kledingketen Zara, opent eveneens de boeken. Air France-KLM houdt donderdag een beleggersdag.
De Amsterdamse AEX-index eindigde vrijdag met een winst van 0,7 procent op 781,85 punten, in navolging van een beter dan verwacht Amerikaans banenrapport. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,3 procent. Op Wall Street tekenden de hoofdgraadmeters plussen tot 0,5 procent op. De brede S&P 500 bereikte daarbij een nieuw hoogtepunt voor dit jaar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag fors gestegen, omdat de ruime overwinning van de Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de hoop voedt bij beleggers dat de oorlog met Iran snel kan eindigen. Daardoor daalden ook de olieprijzen fors.
2 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft voor de tweede keer in enkele maanden zijn omzetverwachting verlaagd, vanwege een verwachte vertraging bij een groot project. Het betekent wederom een tegenslag voor de Europese fabrikant van onder meer munitie en pantservoertuigen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB stapt vrijdag naar de kortgedingrechter in Utrecht om een staking die de vakbonden voor maandag hebben aangekondigd bij onder meer de Wegenwacht-dienst. De verkeersorganisatie wil voorkomen dat automobilisten met pech straks hulpeloos langs de weg komen te staan, omdat rondrijdende ANWB-medewerkers het werk hebben neergelegd.
3 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden waarschijnlijk tot stevige krimp van het aantal veehouderijen in Nederland, voorzien onderzoekers van de Wageningse universiteit. Ze denken dat op termijn 10 tot 30 procent van de veehouders zal kiezen voor bedrijfsbeëindiging, door het in juni aangekondigde maatregelenpakket.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet waarschijnlijk "een havikachtige koers" blijven volgen en op de hoede zijn voor inflatieschokken. Dat heeft Klaas Knot gezegd volgens persbureau Bloomberg. De Nederlandse kandidaat om ECB-president Christine Lagarde op te volgen, is eerder door economen vaak beschouwd als een zogeheten havik, een duidelijke voorstander van renteverhogingen om de inflatie in te dammen.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olie- en gasprijzen zijn woensdag fors gedaald. Dat gebeurde nadat Donald Trump heeft gezegd dat de kans op aanvallen op Iran kleiner wordt. Een vat ruwe Brentolie kost daardoor voor het eerst sinds begin oktober weer minder dan 100 dollar per vat.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was woensdag na publicatie van de kwartaalcijfers een van de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol verlaagde zijn jaarprognose na de cyberaanval vorige maand. Beleggers hadden dit al voorzien, maar zagen ook dat de schade meeviel. Daarnaast hadden beleggers aandacht voor de uitslagen van de midterms in de Verenigde Staten. Na winst van de Democraten werden door heel Europa bedrijven gelinkt aan schone energie hoger gezet.
6 uur geleden