Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drukke beursweek met rentebesluiten Fed en ECB

Drukke beursweek met rentebesluiten Fed en ECB

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers maken zich op voor een drukke beursweek met rentebesluiten van de Amerikaanse Federal Reserve en de Europese Centrale Bank (ECB). De twee banken houden naar verwachting de rente opnieuw onveranderd. Op de financiële markten wordt gespeculeerd dat de rente in de Verenigde Staten en de eurozone komend voorjaar verlaagd zal worden nu de inflatie sterk aan het afzwakken is.

De Fed begint dinsdag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering en op woensdag wordt het rentebesluit bekendgemaakt. Fed-voorzitter Jerome Powell zal een toelichting geven. Powell heeft begin deze maand gezegd dat het nog te vroeg is om te speculeren over een renteverlaging en dat de Fed de rente verder kan verhogen als dat nodig zou zijn om de inflatie verder te laten dalen.

De ECB komt donderdag met een rentebesluit, met een toelichting van voorzitter Christine Lagarde. Verschillende beleidsmakers van de centrale bank in Frankfurt hebben aangegeven dat een verdere renteverhoging niet waarschijnlijk is, maar zeiden ook dat het nog te vroeg is om te praten over een verlaging. Volgens de Franse centralebankpresident zal de ECB volgend jaar wel een renteverlaging overwegen.

Verenigd Koninkrijk

Ook in het Verenigd Koninkrijk staat een rentebesluit op de rol. De Bank of England zal de rente naar verwachting eveneens ongewijzigd laten. Hier zal ook worden gekeken naar signalen over een mogelijke verlaging volgend jaar.

Op macro-economisch gebied is de agenda goed gevuld. Zo komen uit de VS cijfers over onder meer inflatie, winkelverkopen en industriële productie. In Europa komen er gegevens over onder andere het Duitse beleggersvertrouwen, industriële productie en de economische bedrijvigheid in het eurogebied. Ook zijn er olierapporten van de OPEC en het IEA.

Softwareconcerns

Bij de bedrijven is er aandacht voor resultaten van de grote Amerikaanse softwareconcerns Adobe en Oracle. Inditex, het Spaanse moederbedrijf van onder meer kledingketen Zara, opent eveneens de boeken. Air France-KLM houdt donderdag een beleggersdag.

De Amsterdamse AEX-index eindigde vrijdag met een winst van 0,7 procent op 781,85 punten, in navolging van een beter dan verwacht Amerikaans banenrapport. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,3 procent. Op Wall Street tekenden de hoofdgraadmeters plussen tot 0,5 procent op. De brede S&P 500 bereikte daarbij een nieuw hoogtepunt voor dit jaar.

Meer uit Financieel

IEA wil dat landen kijken naar vrijgeven extra diesel

PARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) wil dat landen kijken of het nodig is om aanvullende dieselvoorraden vrij te geven. Directeur Fatih Birol van het IEA heeft dat voorgesteld aan alle lidstaten, waaronder Nederland. Daarbij riep hij landen ook op te beslissen over hoeveel en wanneer die diesel dan wordt vrijgegeven.

6 uur geleden
TUI: Nederlandse klanten zijn niet geraakt door datalek in België

RIJSWIJK (ANP) - Nederlandse klanten van reisorganisatie TUI lijken niet te zijn geraakt door het datalek waarvan Belgische reizigers last hebben. Dat meldt een woordvoerster na berichtgeving in Belgische media dit weekend over het lek.

7 uur geleden
Campagneteam Lula beschuldigt Meta van inmenging in verkiezingen

BRASÍLIA (ANP/AFP) - Het campagneteam van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft Meta beschuldigd van inmenging in de verkiezingen. Zijn socialemediaberichten zouden zijn geblokkeerd van de platforms van het Amerikaanse techbedrijf.

9 uur geleden
Wereldbank praat met tientallen landen over crisishulp om energie

WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank voert gesprekken met dertig tot veertig landen over mogelijke crisishulp om de energieschokken en prijsstijgingen door de Iranoorlog op te vangen. Dat heeft Wereldbank-president Ajay Banga gezegd in een interview met persbureau Reuters.

10 uur geleden
VS geven 4 miljoen vaten olie vrij om verstoringen door Isaias

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben toestemming gegeven om maximaal 4 miljoen vaten ruwe olie vrij te geven vanuit de strategische reserves. Daarmee moeten de leveringsproblemen worden opgevangen die de storm Isaias in het zuidoosten van het land heeft veroorzaakt.

11 uur geleden
Topman Microsoft wil 'noodrem' op geavanceerde AI-modellen

REDMOND (ANP) - De topman van Microsoft heeft gepleit voor meer controle bij het ontwikkelen van kunstmatige intelligentie. Dit weekend zei hij in een bericht op X dat bedrijven krachtige AI-modellen zouden moeten beschouwen als mogelijke interne risico's. Ze moeten er volgens hem van uitgaan dat zulke AI-modellen "gecompromitteerd" zijn en een soort "noodrem" inbouwen om ze in toom te houden.

13 uur geleden
Autoverkoop in China daalt fors door zwakke marktomstandigheden

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.

1 dag geleden