Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Druk overleg over mogelijke deal wapenstilstand in Gazastrook

Druk overleg over mogelijke deal wapenstilstand in Gazastrook

DOHA/JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - In Qatar worden afrondende gesprekken gevoerd over een wapenstilstand tussen Israël en Hamas. Israëlische media zeggen dat de deal in ongeveer dezelfde vorm eerder is afgewezen door premier Benjamin Netanyahu en diens coalitiepartners. Volgens de krant Haaretz zou de speciale Midden-Oostengezant van aankomend Amerikaans president Donald Trump, Steve Witkoff, en diens "agressieve" diplomatie een deal evenwel naderbij gebracht hebben.

Qatar heeft dinsdag laten weten dat de voornaamste obstakels uit de weg zijn geruimd. Hamas heeft de deal volgens Israëlische media al geaccepteerd. De uitvoering van de overeenkomst gaat stapsgewijs. In de eerste van de drie fasen zou Hamas 33 Israëlische gijzelaars vrijlaten en Israël zou duizend Palestijnse gevangenen vrijlaten.

Na het ingaan van de deal zou op de zestiende dag begonnen worden met onderhandelingen over de vrijlating van de resterende gijzelaars door Hamas en de teruggave van de lichamen van ex-gijzelaars die zijn omgekomen.

Gedeeltelijke terugtrekking

Netanyahu regeert overigens nog steeds met ultrarechtse coalitiepartners die geen langgestrafte Palestijnse gevangenen vrij willen laten en die de oorlog met kracht willen voortzetten. Eerder mislukten daardoor pogingen een overeenkomst ook echt te sluiten. De Israëlische minister voor Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, heeft al gedreigd op te stappen als de deal daadwerkelijk gesloten wordt. Volgens Israëlische media stelt het akkoord dat Israël dertig tot levenslang veroordeelde gevangenen vrijlaat.

Israël zou zich in 42 dagen tijd uit dichtbevolkte plaatsen in de Gazastrook terugtrekken. Israël zou daarbij de strook land ontruimen die de Gazastrook in twee delen scheidt. Er zouden wel Israëlische troepen gelegerd blijven in een bufferzone langs de grens. Israël belooft meer hulp toe te laten. Het akkoord zou spreken van tot zeshonderd trucks per dag.

Toekomst Gaza

Over het toekomstige bestuur van de Gazastrook is nog geen overeenstemming. Israël wil Hamas vernietigen, maar wil niet dat de Palestijnse Autoriteit gezag krijgt in de Gazastrook.

Meer uit Buitenland

NYT: Trump beraadt zich op aanval tegen Iran om aanpak betogers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich de afgelopen dagen laten briefen over opties voor een nieuwe militaire aanval tegen Iran. Hij overweegt zijn dreigement waar te maken om het land aan te vallen om het harde optreden tegen demonstranten. Dat meldt The New York Times op basis van meerdere Amerikaanse functionarissen.

51 minuten geleden
Zoon: Maduro zegt het 'goed te maken' in Amerikaanse cel

CARACAS (ANP) - De afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro zegt het "goed te maken" in gevangenschap in de Verenigde Staten, waar hij en zijn vrouw Cilia Flores wachten op hun proces. Dat heeft zijn zoon, parlementslid Nicolás Maduro Guerra, zaterdag gezegd in een video. "We maken het goed. We zijn strijders," citeerde Maduro Guerra zijn vader in de boodschap die werd verspreid door regeringspartij PSUV.

2 uur geleden
VS voeren opnieuw aanvallen uit tegen IS in Syrië

TAMPA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten en bondgenoten hebben zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op doelen van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië. Dat heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. De luchtaanvallen maken deel uit van operatie Hawkeye Strike en zijn vergelding voor een aanval in december waarbij drie Amerikanen om het leven kwamen.

4 uur geleden
VS: meer sancties tegen Venezuela opheffen

WASHINGTON (RTR/ANP) - De Verenigde Staten zijn bereid om meer sancties tegen Venezuela op te heffen. Bovendien zou vijf miljard dollar aan bevroren tegoeden kunnen worden vrijgegeven om de Venezolaanse economie te helpen. Dat heeft minister Scott Bessent van Financiën van de regering-Trump in een interview met persbureau Reuters gezegd.

4 uur geleden
Beveiliger olympische bouwplaats dood, mogelijk door bevriezing

CORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Italiaanse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de dood van een beveiliger bij het olympisch ijsstadion van Cortina d'Ampezzo. De man overleed onder verdachte omstandigheden, mogelijk door de vrieskou.

5 uur geleden
Duizenden boeren protesteren tegen handelsakkoord Zuid-Amerika

PARIJS/DUBLIN (ANP/AFP) - Duizenden boeren in Frankrijk en Ierland hebben gedemonstreerd tegen het handelsakkoord van de Europese Unie met Zuid-Amerikaanse landen. In Centraal-Ierland gingen duizenden tractoren de weg op. In Frankrijk blokkeerden boeren enkele snelwegen.

6 uur geleden
Ook Nicaragua laat nu politieke gevangenen vrij

MANAGUA (ANP/AFP) - In navolging van Venezuela heeft inmiddels ook Nicaragua politieke gevangenen vrijgelaten. De linkse regering van het Midden-Amerikaanse land spreekt van "tientallen mensen die terug naar huis naar hun families zijn gekeerd", en van een daad van goede wil.

6 uur geleden