Druk overleg over mogelijke deal wapenstilstand in Gazastrook
DOHA/JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - In Qatar worden afrondende gesprekken gevoerd over een wapenstilstand tussen Israël en Hamas. Israëlische media zeggen dat de deal in ongeveer dezelfde vorm eerder is afgewezen door premier Benjamin Netanyahu en diens coalitiepartners. Volgens de krant Haaretz zou de speciale Midden-Oostengezant van aankomend Amerikaans president Donald Trump, Steve Witkoff, en diens "agressieve" diplomatie een deal evenwel naderbij gebracht hebben.
Qatar heeft dinsdag laten weten dat de voornaamste obstakels uit de weg zijn geruimd. Hamas heeft de deal volgens Israëlische media al geaccepteerd. De uitvoering van de overeenkomst gaat stapsgewijs. In de eerste van de drie fasen zou Hamas 33 Israëlische gijzelaars vrijlaten en Israël zou duizend Palestijnse gevangenen vrijlaten.
Na het ingaan van de deal zou op de zestiende dag begonnen worden met onderhandelingen over de vrijlating van de resterende gijzelaars door Hamas en de teruggave van de lichamen van ex-gijzelaars die zijn omgekomen.
Gedeeltelijke terugtrekking
Netanyahu regeert overigens nog steeds met ultrarechtse coalitiepartners die geen langgestrafte Palestijnse gevangenen vrij willen laten en die de oorlog met kracht willen voortzetten. Eerder mislukten daardoor pogingen een overeenkomst ook echt te sluiten. De Israëlische minister voor Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, heeft al gedreigd op te stappen als de deal daadwerkelijk gesloten wordt. Volgens Israëlische media stelt het akkoord dat Israël dertig tot levenslang veroordeelde gevangenen vrijlaat.
Israël zou zich in 42 dagen tijd uit dichtbevolkte plaatsen in de Gazastrook terugtrekken. Israël zou daarbij de strook land ontruimen die de Gazastrook in twee delen scheidt. Er zouden wel Israëlische troepen gelegerd blijven in een bufferzone langs de grens. Israël belooft meer hulp toe te laten. Het akkoord zou spreken van tot zeshonderd trucks per dag.
Toekomst Gaza
Over het toekomstige bestuur van de Gazastrook is nog geen overeenstemming. Israël wil Hamas vernietigen, maar wil niet dat de Palestijnse Autoriteit gezag krijgt in de Gazastrook.
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP/AFP/DPA) - Israëlische kolonisten hebben brand gesticht in Palestijnse dorpen op de bezette Westelijke Jordaanoever, meldt de Israëlische krijgsmacht (IDF). De aanvallen vonden plaats in de nacht van zaterdag op zondag.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft samen met premier Benjamin Netanyahu de Israëlische krijgsmacht (IDF) opgedragen om "sneller Libanese huizen te slopen in frontliniedorpen" in het zuiden van Libanon. Dat is naar eigen zeggen nodig om een eind te maken aan de "bedreigingen voor Israëlische gemeenschappen".
2 uur geledenARAD (ANP) - Het aantal gewonden na Iraanse aanvallen op de Zuid-Israëlische steden Arad en Dimona is opgelopen naar zeker 180, meldt Al Jazeera op basis van het Israëlische ministerie van Volksgezondheid. Iraanse raketten troffen de steden zaterdag. Op foto's en video's zijn zwaar beschadigde gebouwen te zien.
2 uur geledenMANAMA (ANP/RTR) - Een Patriot-raket van de Verenigde Staten was hoogstwaarschijnlijk betrokken bij een explosie in Bahrein waarbij tientallen burgers gewond raakten. Dat blijkt uit een expertanalyse die door persbureau Reuters is ingezien. Zowel Bahrein als Washington gaven Iran de schuld van de explosie op 9 maart. Daar werd geen bewijs voor geleverd.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Er worden nieuwe aanvallen op Israël gemeld. Israëlische media spreken van minstens drie raketaanvallen vanuit Iran. Deze zouden allemaal zijn onderschept. De Israëlische krijgsmacht meldt dat er zeker één dode is gevallen in het noorden van het land, bij een vermoedelijke aanval van Hezbollah.
5 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie en haar familie lijken er steeds meer rekening mee te houden dat de verdwenen moeder van Guthrie niet meer in leven is. In een nieuwe verklaring zeggen ze dat ze geen rust zullen vinden tot ze gevonden is en dat "rouwen" tot die tijd moeilijk is.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - In Iran is al meer dan 500 uur sprake van een vrijwel totale internetblokkade. Volgens internetwaakhond Netblocks is de connectie met het buitenland volledig afgesneden en wordt de binnenlandse dienstverlening ernstig beperkt. De overheid treedt hard op tegen satellietverbindingen en VPN's.
5 uur geleden