Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Druk overleg over mogelijke deal wapenstilstand in Gazastrook

Druk overleg over mogelijke deal wapenstilstand in Gazastrook

DOHA/JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - In Qatar worden afrondende gesprekken gevoerd over een wapenstilstand tussen Israël en Hamas. Israëlische media zeggen dat de deal in ongeveer dezelfde vorm eerder is afgewezen door premier Benjamin Netanyahu en diens coalitiepartners. Volgens de krant Haaretz zou de speciale Midden-Oostengezant van aankomend Amerikaans president Donald Trump, Steve Witkoff, en diens "agressieve" diplomatie een deal evenwel naderbij gebracht hebben.

Qatar heeft dinsdag laten weten dat de voornaamste obstakels uit de weg zijn geruimd. Hamas heeft de deal volgens Israëlische media al geaccepteerd. De uitvoering van de overeenkomst gaat stapsgewijs. In de eerste van de drie fasen zou Hamas 33 Israëlische gijzelaars vrijlaten en Israël zou duizend Palestijnse gevangenen vrijlaten.

Na het ingaan van de deal zou op de zestiende dag begonnen worden met onderhandelingen over de vrijlating van de resterende gijzelaars door Hamas en de teruggave van de lichamen van ex-gijzelaars die zijn omgekomen.

Gedeeltelijke terugtrekking

Netanyahu regeert overigens nog steeds met ultrarechtse coalitiepartners die geen langgestrafte Palestijnse gevangenen vrij willen laten en die de oorlog met kracht willen voortzetten. Eerder mislukten daardoor pogingen een overeenkomst ook echt te sluiten. De Israëlische minister voor Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, heeft al gedreigd op te stappen als de deal daadwerkelijk gesloten wordt. Volgens Israëlische media stelt het akkoord dat Israël dertig tot levenslang veroordeelde gevangenen vrijlaat.

Israël zou zich in 42 dagen tijd uit dichtbevolkte plaatsen in de Gazastrook terugtrekken. Israël zou daarbij de strook land ontruimen die de Gazastrook in twee delen scheidt. Er zouden wel Israëlische troepen gelegerd blijven in een bufferzone langs de grens. Israël belooft meer hulp toe te laten. Het akkoord zou spreken van tot zeshonderd trucks per dag.

Toekomst Gaza

Over het toekomstige bestuur van de Gazastrook is nog geen overeenstemming. Israël wil Hamas vernietigen, maar wil niet dat de Palestijnse Autoriteit gezag krijgt in de Gazastrook.

Meer uit Buitenland

Grote Russische droneaanval op Kyiv

KYIV (ANP) - Russische drones hebben in de nacht van maandag op dinsdag de Oekraïense hoofdstad Kyiv bestookt. Bij de aanval is zeker een woongebouw geraakt, meldt de burgemeester van Kyiv, Vitali Klytsjko, op Telegram. Het gebouw ligt in het stadscentrum.

41 minuten geleden
NASA vermindert aantal bemande vluchten Starliner

WASHINGTON (ANP) - NASA heeft maandag aangekondigd dat het aantal astronautenmissies onder Boeing's Starliner-contract wordt teruggeschroefd. Het programma kampt met technische problemen en loopt achter op SpaceX van Elon Musk. De volgende missie van het ruimtevaartuig naar het internationale ruimtestation ISS zal zonder bemanning vliegen.

1 uur geleden
Pentagon onderzoekt senator na oproep illegale orders te negeren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Pentagon is een onderzoek gestart naar de Democratische senator Mark Kelly nadat president Trump hem had beschuldigd van opruiing. Kelly en vijf andere Democraten hadden de inlichtingendiensten en het leger erop gewezen dat orders mogen worden genegeerd als die in strijd zijn met de wet. Zij deden dat in een videoboodschap.

4 uur geleden
RSF-paramilitairen Soedan roepen eenzijdig staakt-het-vuren uit

KHARTOUM (ANP/AFP) - De Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) roept eenzijdig een staakt-het-vuren voor drie maanden uit in Soedan. RSF-leider Mohamed Hamdan Dagalo kondigde in een videotoespraak het bestand aan "als reactie op de internationale inspanningen, met name het initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump en de bemiddelaars".

6 uur geleden
Rechter verwerpt vervolging van twee Trump-tegenstanders

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft een streep gezet door de vervolging van voormalig FBI-directeur James Comey, die geldt als fel criticus van president Trump. Volgens de rechter is de benoeming van de bewust door Trump uitgekozen aanklager Lindsey Halligan ongeldig. Om dezelfde reden beëindigde de rechter ook de vervolging van de New Yorkse procureur-generaal Letitia James, die eveneens tegen Trump strijdt.

6 uur geleden
Omstreden organisatie stopt hulpverlening in Gazastrook

GAZA (ANP/AFP/RTR) - Een omstreden organisatie die werd ondersteund door Washington en Israël, is gestopt met noodhulp in de Gazastrook. De particuliere Amerikaanse Gaza Humanitarian Foundation (GHF) meldt haar missie in het Palestijnse gebied na zes maanden te hebben beëindigd.

8 uur geleden
Kremlin: tegenvoorstel over Oekraïne werkt niet voor Rusland

MOSKOU (ANP/AFP) - Het Europese tegenvoorstel op het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne is "op het eerste gezicht niet constructief en werkt niet" voor Rusland, stelt Joeri Oesjakov, topadviseur van het Kremlin.

10 uur geleden