Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Druk overleg over mogelijke deal wapenstilstand in Gazastrook

Druk overleg over mogelijke deal wapenstilstand in Gazastrook

DOHA/JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - In Qatar worden afrondende gesprekken gevoerd over een wapenstilstand tussen Israël en Hamas. Israëlische media zeggen dat de deal in ongeveer dezelfde vorm eerder is afgewezen door premier Benjamin Netanyahu en diens coalitiepartners. Volgens de krant Haaretz zou de speciale Midden-Oostengezant van aankomend Amerikaans president Donald Trump, Steve Witkoff, en diens "agressieve" diplomatie een deal evenwel naderbij gebracht hebben.

Qatar heeft dinsdag laten weten dat de voornaamste obstakels uit de weg zijn geruimd. Hamas heeft de deal volgens Israëlische media al geaccepteerd. De uitvoering van de overeenkomst gaat stapsgewijs. In de eerste van de drie fasen zou Hamas 33 Israëlische gijzelaars vrijlaten en Israël zou duizend Palestijnse gevangenen vrijlaten.

Na het ingaan van de deal zou op de zestiende dag begonnen worden met onderhandelingen over de vrijlating van de resterende gijzelaars door Hamas en de teruggave van de lichamen van ex-gijzelaars die zijn omgekomen.

Gedeeltelijke terugtrekking

Netanyahu regeert overigens nog steeds met ultrarechtse coalitiepartners die geen langgestrafte Palestijnse gevangenen vrij willen laten en die de oorlog met kracht willen voortzetten. Eerder mislukten daardoor pogingen een overeenkomst ook echt te sluiten. De Israëlische minister voor Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, heeft al gedreigd op te stappen als de deal daadwerkelijk gesloten wordt. Volgens Israëlische media stelt het akkoord dat Israël dertig tot levenslang veroordeelde gevangenen vrijlaat.

Israël zou zich in 42 dagen tijd uit dichtbevolkte plaatsen in de Gazastrook terugtrekken. Israël zou daarbij de strook land ontruimen die de Gazastrook in twee delen scheidt. Er zouden wel Israëlische troepen gelegerd blijven in een bufferzone langs de grens. Israël belooft meer hulp toe te laten. Het akkoord zou spreken van tot zeshonderd trucks per dag.

Toekomst Gaza

Over het toekomstige bestuur van de Gazastrook is nog geen overeenstemming. Israël wil Hamas vernietigen, maar wil niet dat de Palestijnse Autoriteit gezag krijgt in de Gazastrook.

Meer uit Buitenland

Xi: Rusland en China moeten groot plan maken voor nauwe relaties

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Chinese leider Xi Jinping heeft president Vladimir Poetin van Rusland gezegd dat de twee landen een groot plan moeten maken voor de verdere ontwikkeling van hun relaties. De twee hebben een videogesprek gevoerd. Poetin noemde de banden met China "een belangrijke stabiliserende factor in een turbulente wereld".

1 uur geleden
Duitse treinconducteur overleden door aanval zwartrijder

LANDSTUHL (ANP) - Een 36-jarige treinconducteur van de Duitse spoorwegen is doodgeslagen door een zwartrijder. De medewerker van Deutsche Bahn, Serkan, is in het ziekenhuis overleden, melden Duitse media. Hij werd maandagavond in een trein vlak bij Landstuhl in deelstaat Rijnland-Palts door een 26-jarige zwartrijder zo hard geslagen dat hij het bewustzijn verloor.

2 uur geleden
Japan schrapt kersenbloesemfestival om overlast toeristen

TOKIO (ANP) - Een Japans kersenbloesemfestival op een populair uitkijkpunt met zicht op de berg Fuji gaat niet door. Lokale autoriteiten hebben het evenement geschrapt wegens zorgen van bewoners over drukte en overlast van toeristen, meldt persbureau Kyodo.

2 uur geleden
Minister Italië noemt ophef over komst ICE bij Spelen onnodig

ROME (ANP/AFP) - Agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE hebben in Italië geen operationele rol bij de Olympische Spelen. Dat benadrukte minister van Binnenlandse Zaken Matteo Piantedosi, die de ophef over de komst van de Amerikanen onnodig noemde. "ICE kan geen operationele politietaken uitvoeren op ons nationale grondgebied en zal dat ook nooit kunnen."

2 uur geleden
Ex-prins Andrew verhuisd na vrijgeven Epstein-dossiers

LONDEN (ANP) - De voormalige Britse prins Andrew is maandagnacht vertrokken uit Royal Lodge in Windsor en woont nu in Wood Farm Cottage in Sandringham, meldt onder meer de BBC. De verhuizing komt na het vrijgeven van nieuwe documenten waarin hij weer wordt gelinkt aan de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein.

3 uur geleden
Dodental door winterweer in Japan verder opgelopen

TOKIO (ANP/AFP) - Het dodental door de zware sneeuwval in Japan is opgelopen tot 35. Ook raakten de afgelopen tijd zeker 393 mensen gewond, melden de autoriteiten. Die waarschuwen voor nieuwe risico's nu de temperaturen weer stijgen.

4 uur geleden
FT: Russen onderscheppen communicatie Europese satellieten

MOSKOU (ANP) - Europese veiligheidsfunctionarissen vermoeden dat Rusland de communicatie van een aantal belangrijke satellieten heeft onderschept, schrijft The Financial Times. Daardoor bestaat niet alleen het risico dat de Russen gevoelige informatie in handen krijgen, maar mogelijk zouden ze zelfs de koers van de satellieten kunnen aanpassen.

5 uur geleden