Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Druk op Macron groeit na opstappen Franse premier Lecornu

Druk op Macron groeit na opstappen Franse premier Lecornu

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verscheidene Franse politici willen niet verder praten met de opgestapte premier Sébastien Lecornu. President Emmanuel Macron vroeg hem na zijn aftreden toch steun te zoeken voor een begroting om zo de stabiliteit in het land te bewaren. Ondertussen groeit ook de druk op Macron zelf.

Lecornu stapte maandag op na forse kritiek op zijn op zondag gepresenteerde kabinet. Hij zegt zich nu vooral te richten op de begroting en de toekomst van Nieuw-Caledonië. Dat overzeese gebied moet een eigen staat worden, maar ook daar is nog een politiek akkoord voor nodig.

Het parlement is verdeeld over hoe het verder moet. De radicaal-rechtse partij Rassemblement National, die hoog in de peilingen staat, zegt niet verder te willen praten en nieuwe verkiezingen te willen.

Noodwet

De socialisten willen liever doorpraten en de nieuwe regering leiden. Tegelijkertijd hebben de Republikeinen al laten weten een nieuwe linkse regering niet te zullen steunen.

De begroting moet volgende week rond zijn. Anders moet Frankrijk een noodwet aannemen om een situatie te voorkomen die lijkt op de shutdown in de VS.

Openlijk kritiek

Lecornu is de vijfde premier die in twee jaar is afgetreden. Zijn voorgangers François Bayrou en Michel Barnier werden door het parlement weggestuurd vanwege de begroting.

Ook andere oud-premiers uiten zich inmiddels kritisch over de gang van zaken. Zo zegt Edouard Philippe dat Macron er goed aan zou doen om de begroting nog rond te krijgen en vervolgens zijn vertrek aan te kondigen. Ook een andere oud-premier, Gabriel Attal, uit openlijk kritiek. "Net als veel andere Fransen begrijp ik de beslissingen van de president niet meer", zegt hij.

Meer uit Buitenland

VS geven bijna 20 procent minder studentenvisa af dan vorig jaar

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben dit jaar een stuk minder visa afgegeven aan buitenlandse studenten dan vorig jaar. In augustus, de maand waarin de meeste universiteiten beginnen, kregen 313.138 buitenlanders een studentenvisum. Dat is bijna 20 procent minder dan in dezelfde maand in 2024.

11 minuten geleden
Denemarken werkt aan socialemediaverbod voor kinderen onder de 15

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense regering wil sociale media verbieden voor kinderen onder de 15 jaar. Volgens premier Mette Frederiksen is het gebruik van de vele platforms schadelijk voor jonge kinderen.

1 uur geleden
Zoon neergestoken Duitse burgemeester geboeid uit huis meegenomen

HERDECKE (ANP) - De zoon van de nieuwgekozen burgemeester Iris Stalzer (SPD) is geboeid door de politie meegenomen, melden Duitse media. Volgens Bild kreeg de zoon een forensisch pak aan om bewijsmateriaal veilig te stellen. De burgemeester werd dinsdag met levensbedreigende steekwonden in haar appartement aangetroffen. De Duitse krant Die Welt schrijft dat het zou gaan om een gezinsconflict.

1 uur geleden
Regering Syrië meldt bestand met SDF na onrust

DAMASCUS (ANP/AFP/RTR) - De Syrische regering heeft met de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) overeenstemming bereikt over een "alomvattend staakt-het-vuren op alle fronten" in het noorden en noordoosten. Dat meldt de minister van Defensie van Syrië na topoverleg met de Koerdische leider Mazloum Abdi, het hoofd van de door de VS gesteunde SDF-militie.

3 uur geleden
Burgemeester Duitse plaats Herdecke meermaals gestoken

HERDECKE (ANP) - De burgemeester van de Duitse plaats Herdecke, bij Dortmund, is zwaargewond aangetroffen in haar woning. De 57-jarige Iris Stalzer (SPD) zou meermaals zijn gestoken door een groep mannen op straat en in kritieke toestand verkeren, schrijven Duitse media. Ze werd gevonden door haar zoon. Trauma-artsen proberen haar stabiel te houden, schrijft de krant Bild.

3 uur geleden
Krant: pand in centrum Madrid ingestort, hulpdiensten ter plaatse

MADRID (ANP) - In het centrum van Madrid is een gebouw ingestort, meldt de Spaanse krant El País. Daarbij zijn zeker tien gewonden gevallen, onder wie een zwaargewonde. Ook zijn nog vier mensen vermist, aldus een overheidsfunctionaris. De straat is afgesloten en hulpdiensten zijn in groten getale ter plaatse, aldus een winkelier uit een aangrenzende straat. Zeker zes verdiepingen zouden volgens hem naar beneden zijn gekomen.

4 uur geleden
Paus Leo bezoekt Turkije en Libanon op eerste buitenlandse reis

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV gaat in november naar Turkije en Libanon. Het wordt de eerste buitenlandse reis van de nieuwe paus.

4 uur geleden