Druk op Lampedusa neemt af na vertrek duizenden migranten
LAMPEDUSA (ANP/DPA/RTR) - De druk op het Italiaanse eiland Lampedusa neemt af nu duizenden migranten zijn vertrokken. De burgemeester had woensdag de noodtoestand uitgeroepen omdat het eiland bijna 6800 migranten telde, terwijl er eigenlijk maar plek is voor ruim vierhonderd.
Het Rode Kruis meldde vrijdag na de eerste overplaatsingen van de dag dat er nog ongeveer 3800 migranten op Lampedusa waren. De situatie is nu "kalmer", aldus het hoofd van de Italiaanse tak op sociale media. De migranten gaan naar het grotere Sicilië of het Italiaanse vasteland.
Bij het aankomstcentrum op Lampedusa verbleven op het hoogtepunt tot wel 6800 personen. De gemeente Lampedusa, waar het nabijgelegen eiland Linosa ook onder valt, telt zelf net iets minder dan 6500 inwoners.
Verdubbeling
Veel migranten proberen via Lampedusa Europa te bereiken omdat het relatief dicht bij Noord-Afrika ligt. Op het eiland tussen het Italiaanse vasteland en Tunesië arriveerden deze week duizenden migranten. Dinsdag ging het om meer dan 5000 personen. Nog nooit eerder kwamen er binnen een etmaal zo veel mensen aan.
Dit jaar hebben bijna 126.000 migranten Italië via de zee bereikt. Dat is bijna een verdubbeling van het aantal in dezelfde periode vorig jaar. Migranten moeten volgens EU-regels asiel aanvragen in het eerste EU-land dat ze bereiken. De rechtse regering van premier Giorgia Meloni stelt dat het niet mogelijk is om ze te accepteren, omdat het om te grote aantallen zou gaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/TEHERAN/DOHA (ANP) - De Amerikaanse strijdkrachten hebben maandag doelen aangevallen in het zuiden van Iran. Het betrof onder andere boten die mijnen wilden leggen en raketlanceerinstallaties. Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) omschrijft de aanvallen als defensieve handelingen, bedoeld om "onze troepen te beschermen tegen bedreigingen van de Iraanse strijdkrachten".
26 minuten geledenOTTAWA (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Israëlische president Isaac Herzog gezegd dat de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla onacceptabel is. Carney wil een onafhankelijk onderzoek naar de gebeurtenissen.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Een Spaanse opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid maandag.
7 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is maandag begonnen met een preventieve bestralingstherapie, nadat vorige maand een kwaadaardig plekje op zijn hoofdhuid werd verwijderd. Dat meldt het ziekenhuis in een verklaring.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/DPA) - In het Verenigd Koninkrijk werd maandag het record voor de warmste dag in mei verbroken. Volgens het nationale weerbureau liep de temperatuur in de buurt van Londen op tot 33,5 graden. Het vorige record voor de warmste dag in mei was 32,8 graden. Die temperatuur werd in zowel 1922 als in 1944 gemeten.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft buitenlandse burgers en diplomaten maandag opgeroepen om Kyiv "zo snel mogelijk" te verlaten. Volgens het ministerie is Rusland van plan om meer aanvallen uit te voeren op de Oekraïense hoofdstad, waaronder een reeks systematische aanvallen op defensie-industriefaciliteiten.
11 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de Gazastrook zijn zeker twee mensen gedood, onder wie een 6-jarig meisje. Zeventien mensen raakten gewond, melden Palestijnse gezondheidsfunctionarissen.
12 uur geleden