Druk op Lampedusa neemt af na vertrek duizenden migranten
LAMPEDUSA (ANP/DPA/RTR) - De druk op het Italiaanse eiland Lampedusa neemt af nu duizenden migranten zijn vertrokken. De burgemeester had woensdag de noodtoestand uitgeroepen omdat het eiland bijna 6800 migranten telde, terwijl er eigenlijk maar plek is voor ruim vierhonderd.
Het Rode Kruis meldde vrijdag na de eerste overplaatsingen van de dag dat er nog ongeveer 3800 migranten op Lampedusa waren. De situatie is nu "kalmer", aldus het hoofd van de Italiaanse tak op sociale media. De migranten gaan naar het grotere Sicilië of het Italiaanse vasteland.
Bij het aankomstcentrum op Lampedusa verbleven op het hoogtepunt tot wel 6800 personen. De gemeente Lampedusa, waar het nabijgelegen eiland Linosa ook onder valt, telt zelf net iets minder dan 6500 inwoners.
Verdubbeling
Veel migranten proberen via Lampedusa Europa te bereiken omdat het relatief dicht bij Noord-Afrika ligt. Op het eiland tussen het Italiaanse vasteland en Tunesië arriveerden deze week duizenden migranten. Dinsdag ging het om meer dan 5000 personen. Nog nooit eerder kwamen er binnen een etmaal zo veel mensen aan.
Dit jaar hebben bijna 126.000 migranten Italië via de zee bereikt. Dat is bijna een verdubbeling van het aantal in dezelfde periode vorig jaar. Migranten moeten volgens EU-regels asiel aanvragen in het eerste EU-land dat ze bereiken. De rechtse regering van premier Giorgia Meloni stelt dat het niet mogelijk is om ze te accepteren, omdat het om te grote aantallen zou gaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.
4 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
7 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
7 uur geleden