Druk op Lampedusa neemt af na vertrek duizenden migranten
LAMPEDUSA (ANP/DPA/RTR) - De druk op het Italiaanse eiland Lampedusa neemt af nu duizenden migranten zijn vertrokken. De burgemeester had woensdag de noodtoestand uitgeroepen omdat het eiland bijna 6800 migranten telde, terwijl er eigenlijk maar plek is voor ruim vierhonderd.
Het Rode Kruis meldde vrijdag na de eerste overplaatsingen van de dag dat er nog ongeveer 3800 migranten op Lampedusa waren. De situatie is nu "kalmer", aldus het hoofd van de Italiaanse tak op sociale media. De migranten gaan naar het grotere Sicilië of het Italiaanse vasteland.
Bij het aankomstcentrum op Lampedusa verbleven op het hoogtepunt tot wel 6800 personen. De gemeente Lampedusa, waar het nabijgelegen eiland Linosa ook onder valt, telt zelf net iets minder dan 6500 inwoners.
Verdubbeling
Veel migranten proberen via Lampedusa Europa te bereiken omdat het relatief dicht bij Noord-Afrika ligt. Op het eiland tussen het Italiaanse vasteland en Tunesië arriveerden deze week duizenden migranten. Dinsdag ging het om meer dan 5000 personen. Nog nooit eerder kwamen er binnen een etmaal zo veel mensen aan.
Dit jaar hebben bijna 126.000 migranten Italië via de zee bereikt. Dat is bijna een verdubbeling van het aantal in dezelfde periode vorig jaar. Migranten moeten volgens EU-regels asiel aanvragen in het eerste EU-land dat ze bereiken. De rechtse regering van premier Giorgia Meloni stelt dat het niet mogelijk is om ze te accepteren, omdat het om te grote aantallen zou gaan.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP) - One Battle After Another was zondagavond met vier prijzen de grote winnaar tijdens de uitreiking van de 83e editie van de Golden Globes. De film, negen keer genomineerd, won onder meer de prijzen voor beste regisseur (Paul Thomas Anderson), beste vrouwelijke bijrol (Teyana Taylor) en beste film in de categorie komedie of musical.
2 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - In het zuiden van Argentinië woeden verschillende bosbranden die volgens de autoriteiten inmiddels ruim 15.000 hectare natuur in de as hebben gelegd. De grootste brand woedt sinds een week bij het kleine plaatsje Chubut in het Andesgebergte. Daar is zo'n 12.000 hectare in vlammen opgegaan.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De in de VS gevestigde Iraanse dissident en voormalige kroonprins Reza Pahlavi heeft de Iraanse veiligheidsdiensten, het leger en andere overheidsmedewerkers in Iran opgeroepen "de kant van het volk te kiezen". "Kies voor het volk of kies voor medeplichtigheid aan moord op het volk", zei hij in een videoboodschap op sociale media.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
12 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
12 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
12 uur geleden