Druk op asielopvang blijft groot in 2024, extra plekken nodig
DEN HAAG (ANP) - De opvang van asielzoekers blijft in 2024 onder druk staan door een hoge instroom en te weinig uitstroom van statushouders naar gewone huisvesting. Daardoor zijn komend jaar mogelijk nog enkele tienduizenden extra opvangplekken nodig, staat in de halfjaarlijkse Meerjaren Productie Prognose (MPP) die demissionair staatssecretaris Christophe van der Maat (Asiel) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd.
Volgens de prognoses zal het aantal opvangplekken toenemen tot 69.900 op 1 januari 2024. Op basis van de huidige instroom, de doorstroom naar huisvesting en uitstroom van afgewezen asielzoekers kunnen er op 1 januari 2025 dan mogelijk 96.000 opvangplekken nodig zijn. In dit aantal is verwerkt dat er 21.000 statushouders in de asielopvang zijn die volgend jaar niet kunnen doorstromen naar reguliere of tijdelijke huisvesting elders. Dat komt vooral dat er een tekort aan woningen is.
Volgend jaar komen naar schatting tussen de 49.000 en 76.000 asielzoekers naar Nederland, staat in de MPP. Dit jaar worden er ongeveer 45.000 verwacht, zegt het ministerie van Justitie en Veiligheid. Begin november stond de teller op 41.000 asielaanvragen, vrijwel gelijk aan dezelfde periode in 2022. Eerder dit jaar hield het ministerie rekening met aantallen tussen de 45.000 en bijna 70.000 asielverzoeken.
Doorstroming
Ondanks het lagere aantal is er geen sprake van "opluchting" bij Van der Maat, die de zieke Eric van der Burg vervangt. "Ik heb niet een gevoel dat het allemaal wel goed komt. Eigenlijk het tegendeel", zegt hij na de ministerraad. Net als zijn partijgenoot is ook Van der Maat voortdurend aan het bellen met gemeenten om meer opvangcapaciteit te regelen.
Een groot obstakel is dat veel asielzoekers die een verblijfsvergunning hebben, de zogeheten statushouders, niet snel genoeg doorstromen naar gemeenten. De taakstelling voor gemeenten om asielzoekers te huisvesten is in de laatste helft van dit jaar verlaagd. Dat komt omdat er minder verblijfsvergunningen zijn verstrekt dan was verwacht. Het ministerie denkt dat deze naar volgend jaar schuiven zodat er dan alsnog meer huizen nodig zijn. Voor de eerste helft van 2024 is de taakstelling voor gemeenten om 18.750 woningen toe te kennen aan statushouders.
Spreidingswet
De omstreden spreidingswet, die nu bij Eerste Kamer ligt, biedt voor nu geen oplossing. Van der Maat wijst erop dat als die wet wordt aangenomen, het effect pas zichtbaar zal zijn in 2025.
VluchtelingenWerk laat weten dat de huidige situatie de noodzaak van de spreidingswet goed laat zien. "Zonder structurele maatregelen duurt de schrijnende situatie waar asielzoekers en vluchtelingen verkeren voort. Wij roepen op om nu uit de crisissfeer te komen. Daarvoor is actie van het (demissionaire) kabinet, de Eerste Kamer en gemeenten nodig. Dat betekent acuut meer en voldoende opvangplekken, ook voor AMV's (alleenstaande minderjarige asielzoekers)."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben in Rotterdam-Zuid meegedaan aan de stille tocht ter nagedachtenis aan Jahfairel, de 18-jarige jongeman die afgelopen dinsdag werd doodgeschoten in Nijmegen, meldt een ANP-verslaggever. De tocht eindigde met het drie keer roepen van zijn naam en een applaus.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee meldt "extra aandacht" te hebben voor de verdachte van de aanslag in Berlijn. Tijdens de Pride reed zaterdag iemand met een busje in op publiek en hij zou daarna ook op mensen hebben ingestoken. Er viel één dode en er raakten 29 mensen gewond.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het festival Milkshake in Amsterdam wordt zondag om 17.00 uur een minuut stilte gehouden vanwege de aanslag tijdens de Pride in Berlijn. Dat laat een woordvoerder van het evenement weten. "Liefde, zichtbaarheid en solidariteit zullen altijd sterker zijn dan angst", benadrukt de organisatie in een verklaring.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn geen Nederlanders onder de slachtoffers van de aanslag zaterdag in Berlijn. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken zondag begin van de middag.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdagavond in het Haagse Zuiderpark een 35-jarige man uit Alphen aan den Rijn aangehouden. Hij wordt verdacht van zware mishandeling. Twee mannen raakten dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moesten.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De organisatie van de WorldPride in Amsterdam heeft "met grote verslagenheid" kennisgenomen van de aanslag tijdens de Pride in Berlijn. Ze spreekt van tragisch nieuws en betuigt medeleven met "de slachtoffers, hun dierbaren en de gehele LGBTQIA+-gemeenschap in Berlijn".
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) wacht voor verdere duiding van de aanslag in Berlijn nadere informatie uit Duitsland af. De NCTV spreekt in een verklaring van een "vreselijke gebeurtenis" en leeft mee met slachtoffers en nabestaanden. "Waar de Pride staat voor tolerantie en vrijheid, eindigt deze in chaos en verdriet."
13 uur geleden