Drugsproductie in Nederland verandert: minder hennep, meer meth
AMSTERDAM (ANP) - De productie van drugs in Nederland verandert. Zo is de hennepteelt in Nederland de laatste jaren afgenomen en groeit de productie van methamfetamine juist, staat in een rapport van de politie over georganiseerde drugscriminaliteit.
In het rapport Fenomeenbeeld drugs 2024 staan de ontwikkelingen beschreven voor de periode van 2020 tot en met 2023, aangevuld met wat data uit de eerste helft van 2024. Ondanks de aanpak van drugscriminaliteit door de politie blijft Nederland "een belangrijk knooppunt binnen de mondiale drugsmarkt".
De in- en doorvoer van buitenlandse hennep in Nederland neemt toe. Hennep is de naam van de plant waarvan wiet en hasj worden gemaakt. Op "buitenlandse afzetmarkten" is minder behoefte aan in Nederland gekweekte hennep. "De Nederlandse hennepteelt lijkt daarmee aan belang te hebben ingeboet", aldus het rapport.
Pink cocaïne
De productie van methamfetamine lijkt zich volgens het rapport juist "definitief te hebben gevestigd" in Nederland. Ook treft de politie meer laboratoria voor bepaalde synthetische drugs aan, zoals voor 3-MMC, 4-CMC en 3-CMC. Een andere "opkomende trend" is de productie van zogenoemde pink cocaïne. Dat zijn roze blokken waarin meerdere soorten drugs zijn vermengd, zoals ketamine en MDMA.
Ook de designerdrug flakka wordt tegenwoordig in Nederland geproduceerd. Drugslabs worden steeds vaker aangetroffen in woonwijken, stelt de politie verder. Het risico op slachtoffers bij een ongeluk tijdens de productie stijgt hierdoor.
Populaire drugs
Wat betreft het gebruik van drugs wordt ketamine populairder, zowel in Nederland als in buurlanden. Deze drug wordt geïmporteerd door Nederlandse criminelen. Ook het gebruik van crack, een rookbare vorm van cocaïne, lijkt in Nederland en andere Europese landen toe te nemen, "zij het hoofdzakelijk onder gemarginaliseerde groepen drugsgebruikers". Het recreatief gebruik van lachgas is sinds 2020 afgenomen. Sinds het lachgasverbod in Nederland zien Duitse autoriteiten wel meer verkoop van cilinders aan Nederlanders in Duitsland.
Nederland is net als België en Spanje een belangrijk invoerland voor cocaïne, maar het aantal inbeslagnames van partijen van de drug in andere Europese havens neemt toe, zo valt verder in het rapport te lezen. "Dit lijkt te duiden op een uitbreiding van de import naar Europa, via verschillende Europese havens."
Meer uit Binnenland
NIJKERK (ANP) - Burgemeester Tinet de Jonge-Ruitenbeek van Nijkerk noemt de explosie bij het Israëlcentrum onacceptabel. Ze is zaterdag bij het centrum geweest om met de medewerkers te praten. "Ik ben onder de indruk van hun veerkracht."
7 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de explosie vrijdagavond laat bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland). Er is sporenonderzoek gedaan en zaterdag volgt een buurtonderzoek. Volgens de politie is gebleken dat een in het zwart geklede persoon het explosief bij het pand heeft geplaatst.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De zesde en laatste nominatie voor de Woutertje Pieterse Prijs is het boek Krekel van Annet Schaap. Dat is zaterdag in het programma De Taalstaat (KRO-NCRV) bekendgemaakt op NPO Radio 1. De jaarlijkse prijs voor het beste kinderboek wordt op 11 april voor de 39e keer uitgereikt.
7 uur geledenNIJKERK (ANP) - De schade van een explosie vrijdagavond bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland) is beperkt gebleven, "maar de impact is groot". Dat stelt het centrum zaterdagochtend op zijn website. Bij een hek om het pand is een voorwerp ontploft en de politie doet onderzoek. Niemand raakte gewond.
7 uur geledenSINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft dinsdagmiddag een man aangehouden die in het Brabantse Sint-Michielsgestel meerdere woningen binnendrong en bij een vrouw de keel dichtkneep. Dat bevestigt een politiewoordvoerster na berichtgeving van Omroep Brabant. Het gaat om een 28-jarige man. Zijn woonplaats is bij de politie niet bekend.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na jaren van stijging is het aantal meldingen van wolvenaanvallen op vee in het eerste kwartaal voor het eerst afgenomen. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen er 255 meldingen binnen bij BIJ12, de organisatie die namens de provincies wolvenzaken afhandelt. In dezelfde periode vorig jaar lag dat aantal nog aanzienlijk hoger op 385 meldingen, blijkt uit een data-analyse van het ANP.
12 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het treinverkeer rond Den Bosch wordt zaterdagochtend hervat. Eerder was er geen treinverkeer mogelijk tussen Den Bosch en Tilburg en Den Bosch en Boxtel vanwege een spoorverzakking bij Vught.
14 uur geleden