Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drugsproductie in Nederland verandert: minder hennep, meer meth

Drugsproductie in Nederland verandert: minder hennep, meer meth

AMSTERDAM (ANP) - De productie van drugs in Nederland verandert. Zo is de hennepteelt in Nederland de laatste jaren afgenomen en groeit de productie van methamfetamine juist, staat in een rapport van de politie over georganiseerde drugscriminaliteit.

In het rapport Fenomeenbeeld drugs 2024 staan de ontwikkelingen beschreven voor de periode van 2020 tot en met 2023, aangevuld met wat data uit de eerste helft van 2024. Ondanks de aanpak van drugscriminaliteit door de politie blijft Nederland "een belangrijk knooppunt binnen de mondiale drugsmarkt".

De in- en doorvoer van buitenlandse hennep in Nederland neemt toe. Hennep is de naam van de plant waarvan wiet en hasj worden gemaakt. Op "buitenlandse afzetmarkten" is minder behoefte aan in Nederland gekweekte hennep. "De Nederlandse hennepteelt lijkt daarmee aan belang te hebben ingeboet", aldus het rapport.

Pink cocaïne

De productie van methamfetamine lijkt zich volgens het rapport juist "definitief te hebben gevestigd" in Nederland. Ook treft de politie meer laboratoria voor bepaalde synthetische drugs aan, zoals voor 3-MMC, 4-CMC en 3-CMC. Een andere "opkomende trend" is de productie van zogenoemde pink cocaïne. Dat zijn roze blokken waarin meerdere soorten drugs zijn vermengd, zoals ketamine en MDMA.

Ook de designerdrug flakka wordt tegenwoordig in Nederland geproduceerd. Drugslabs worden steeds vaker aangetroffen in woonwijken, stelt de politie verder. Het risico op slachtoffers bij een ongeluk tijdens de productie stijgt hierdoor.

Populaire drugs

Wat betreft het gebruik van drugs wordt ketamine populairder, zowel in Nederland als in buurlanden. Deze drug wordt geïmporteerd door Nederlandse criminelen. Ook het gebruik van crack, een rookbare vorm van cocaïne, lijkt in Nederland en andere Europese landen toe te nemen, "zij het hoofdzakelijk onder gemarginaliseerde groepen drugsgebruikers". Het recreatief gebruik van lachgas is sinds 2020 afgenomen. Sinds het lachgasverbod in Nederland zien Duitse autoriteiten wel meer verkoop van cilinders aan Nederlanders in Duitsland.

Nederland is net als België en Spanje een belangrijk invoerland voor cocaïne, maar het aantal inbeslagnames van partijen van de drug in andere Europese havens neemt toe, zo valt verder in het rapport te lezen. "Dit lijkt te duiden op een uitbreiding van de import naar Europa, via verschillende Europese havens."

Meer uit Binnenland

Code geel voor noordelijk kustgebied in de avond door windstoten

DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.

53 minuten geleden
Adolescence grote winnaar BAFTA TV Awards

LONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.

1 uur geleden
Rapport: veilig Bonaire kostbaar, maar nietsdoen is veel duurder

KRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.

1 uur geleden
Bijna een op drie doden bij ongeval spoorovergang is jongere

UTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.

3 uur geleden
NS start proef gratis treinpas voor lage inkomens in Amersfoort

AMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."

4 uur geleden
Pand voor asielzoekers Den Bosch beschadigd door explosief

DEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.

5 uur geleden
Studenten Maastricht kunnen Canvas nog niet gebruiken na hack

MAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.

6 uur geleden