Drugsproductie in Nederland verandert: minder hennep, meer meth
AMSTERDAM (ANP) - De productie van drugs in Nederland verandert. Zo is de hennepteelt in Nederland de laatste jaren afgenomen en groeit de productie van methamfetamine juist, staat in een rapport van de politie over georganiseerde drugscriminaliteit.
In het rapport Fenomeenbeeld drugs 2024 staan de ontwikkelingen beschreven voor de periode van 2020 tot en met 2023, aangevuld met wat data uit de eerste helft van 2024. Ondanks de aanpak van drugscriminaliteit door de politie blijft Nederland "een belangrijk knooppunt binnen de mondiale drugsmarkt".
De in- en doorvoer van buitenlandse hennep in Nederland neemt toe. Hennep is de naam van de plant waarvan wiet en hasj worden gemaakt. Op "buitenlandse afzetmarkten" is minder behoefte aan in Nederland gekweekte hennep. "De Nederlandse hennepteelt lijkt daarmee aan belang te hebben ingeboet", aldus het rapport.
Pink cocaïne
De productie van methamfetamine lijkt zich volgens het rapport juist "definitief te hebben gevestigd" in Nederland. Ook treft de politie meer laboratoria voor bepaalde synthetische drugs aan, zoals voor 3-MMC, 4-CMC en 3-CMC. Een andere "opkomende trend" is de productie van zogenoemde pink cocaïne. Dat zijn roze blokken waarin meerdere soorten drugs zijn vermengd, zoals ketamine en MDMA.
Ook de designerdrug flakka wordt tegenwoordig in Nederland geproduceerd. Drugslabs worden steeds vaker aangetroffen in woonwijken, stelt de politie verder. Het risico op slachtoffers bij een ongeluk tijdens de productie stijgt hierdoor.
Populaire drugs
Wat betreft het gebruik van drugs wordt ketamine populairder, zowel in Nederland als in buurlanden. Deze drug wordt geïmporteerd door Nederlandse criminelen. Ook het gebruik van crack, een rookbare vorm van cocaïne, lijkt in Nederland en andere Europese landen toe te nemen, "zij het hoofdzakelijk onder gemarginaliseerde groepen drugsgebruikers". Het recreatief gebruik van lachgas is sinds 2020 afgenomen. Sinds het lachgasverbod in Nederland zien Duitse autoriteiten wel meer verkoop van cilinders aan Nederlanders in Duitsland.
Nederland is net als België en Spanje een belangrijk invoerland voor cocaïne, maar het aantal inbeslagnames van partijen van de drug in andere Europese havens neemt toe, zo valt verder in het rapport te lezen. "Dit lijkt te duiden op een uitbreiding van de import naar Europa, via verschillende Europese havens."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Milieudefensie dient dinsdag een dagvaarding in tegen Shell. De klimaatclub eist dat Shell stopt met het aanboren van nieuwe olie- en gasvelden en dat de multinational de uitstoot van broeikasgassen tussen 2030 en 2050 stapsgewijs vermindert.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft maandagavond het gebied rond het gemeentehuis in het Noord-Hollandse dorp Loosdrecht ontruimd. Dat gebeurde tijdens een anti-azc-demonstratie. Dat bevestigt de gemeente, die spreekt van een grimmig einde. Eerder hadden de gemeente en politie nog aangekondigd "niet te zullen tolereren dat personen de demonstratie aangrijpen om strafbare feiten te plegen of ernstige wanordelijkheden te organiseren".
7 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch werd maandagavond gedemonstreerd op de Beverspijken, op een bedrijventerrein waar een toekomstig azc moet komen. Het was het derde protest daar in een week tijd.
9 uur geledenNOARDBURGUM (ANP) - Drie van de acht verdachten die afgelopen weekend zijn aangehouden na een steekpartij in het Friese dorp Noardburgum zijn vrijgelaten. Het gaat om een 18-jarige vrouw uit de gemeente Westerwolde en twee meisjes uit Franeker en Leeuwarden, meldt de politie. Ze blijven net als de vijf die nog vastzitten verdachten in het onderzoek.
11 uur geledenVENLO (ANP) - De burgemeester van Venlo, Antoin Scholten, is "geschokt" door het nieuws dat een meisje is doodgestoken in Blerick, dat in de gemeente Venlo ligt. De burgemeester zal "zich vanzelfsprekend blijvend laten informeren door de politie", zo staat in een schriftelijke reactie. "Inhoudelijk zal de burgemeester niet op de zaak ingaan zolang het onderzoek door politie nog loopt."
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) waarschuwt voor vijf libidoverhogende middelen. Het gaat om LibiForMe, Mr Stiff (in vloeibare vorm en als capsules), Night Longer Mixed Herbal Blend en Ayibogan Natural.
14 uur geledenDOKKUM (ANP) - Bij de gemeente Noardeast-Fryslân zijn tot nu toe drie demonstraties aangemeld rond Koningsdag. Dat meldt een woordvoerder van de Friese gemeente waar Dokkum onder valt, de stad waar koning Willem-Alexander en zijn familie maandag Koningsdag vieren. Demonstraties die vooraf zijn aangemeld, krijgen een vak toegewezen aan de route, "binnen hoor- en zichtafstand van de koninklijke familie", laat de woordvoerder weten.
14 uur geleden