Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drugscriminaliteit kost samenleving jaarlijks 3 tot 4 miljard

Drugscriminaliteit kost samenleving jaarlijks 3 tot 4 miljard

DEN HAAG (ANP) - De maatschappelijke kosten van drugscriminaliteit in Nederland bedragen jaarlijks 3,2 tot 4,1 miljard euro. Dat staat in een rapport dat demissionair minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid dinsdag naar de Tweede Kamer stuurde. Onderzoekers keken naar de kosten van het strafrecht, maar ook naar de medische, sociale en economische kosten van drugscriminaliteit.

In het rapport 'Drugscriminaliteit en daaraan gerelateerde ondermijning: de kosten in beeld' staat onder meer dat de politie jaarlijks 1,1 tot 1,6 miljard euro kwijt is aan de bestrijding van drugscriminaliteit. De kosten voor de rechtspraak bedragen jaarlijks ongeveer 170 tot 270 miljoen euro.

Bij de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI), die gaat over de gevangenissen, wordt jaarlijks 20 tot 35 procent (400 tot 700 miljoen euro) van het budget ingezet op drugscriminaliteit. Uit onderzoek bij de DJI blijkt dat 20 procent van alle gedetineerden direct te koppelen zijn aan de overtreding van de Opiumwet. Drugsdelinquenten zitten langer vast dan gemiddeld. De totale strafrechtelijke kosten bedragen 1,8 tot 2,7 miljard euro, volgens onderzoeksbureau Andersson Elffers Felix (AEF).

Drugsverslaving

Daarnaast zijn er nog medische kosten. Drugsverslaving kost Nederland jaarlijks 250 miljoen euro. Over de sociale kosten melden de onderzoekers onder meer dat 5 procent van alle werkeloosheidsuitkeringen gerelateerd zijn aan drugs, een totaalbedrag van 320 miljoen euro. Bij arbeidsongeschiktheidsverzekeringen gaat het ook om minimaal 5 procent, ofwel 200 miljoen euro.

Naast strafrechtelijke, medische en sociale kosten zijn er ook kosten die worden gemaakt die betrekking hebben op de economie. De totale economische kosten bedragen 600 miljoen euro, waarvan naar schatting 47 miljoen voor rekening komt van vroegtijdige schoolverlaters die voor een criminele carrière kiezen. Andere economische kosten zijn 550 miljoen die banken kwijt zijn aan de inzet tegen witwassen. In Nederland gaat naar schatting jaarlijks 16 miljard euro aan zwart geld rond, het overgrote deel gerelateerd aan drugshandel en fraude.

Grapperhaus had de Tweede Kamer dit jaar toegezegd de maatschappelijke kosten van drugscriminaliteit te onderzoeken en de onderzoeksresultaten voor Prinsjesdag met de Tweede Kamer te delen. Hij noemt het rapport "een waardevolle toevoeging aan het geheel van publicaties die de enorme maatschappelijke schade die wordt veroorzaakt door drugscriminaliteit tastbaar maken, en tevens beter doen begrijpen hoe en waar die schade in financiële zin neerslaat."

Meer uit Binnenland

Ook in Leiden streeft D66 GL-PvdA voorbij

LEIDEN (ANP) - D66 is ook in Leiden de grote winnaar van de verkiezingen. De partij die in 2023 slechts 10,3 procent scoorde, kwam woensdag uit op 24,9 procent. GroenLinks-PvdA leverde flink in en daalde van 31,2 naar 24,4 procent.

16 minuten geleden
GL-PvdA ondanks fors verlies nog net de grootste in Nijmegen

NIJMEGEN (ANP) - Ondanks een daling van 7,3 procentpunten blijft GroenLinks-PvdA de grootste partij van Nijmegen. De partij wordt op de voet gevolgd door D66 die steeg van 10,4 naar 25,8 procent van de stemmen.

26 minuten geleden
D66 ook in Den Haag grootste partij

DEN HAAG (ANP) - D66 heeft de meeste stemmen gekregen in Den Haag. Een op de vijf inwoners koos voor de links-liberale partij van Rob Jetten. Twee jaar geleden had de partij iets meer dan 8 procent van de stemmen gekregen.

27 minuten geleden
Een op vijf Zwollenaren stemde op D66

ZWOLLE (ANP) - D66 is ook in Zwolle de grootste partij geworden. De liberaal-democraten hadden twee jaar geleden bijna 8 procent van de stemmen gekregen en stegen nu naar bijna 21 procent. GroenLinks-PvdA, dat in 2023 de meeste stemmen kreeg in Zwolle, daalde nu van 22 procent naar bijna 17 procent.

46 minuten geleden
GL-PvdA verliest fors in het Maastricht van Timmermans

MAASTRICHT (ANP) - Ook in de woonplaats van GroenLinks-PvdA-lijsttrekker Frans Timmermans kon zijn partij geen rol van betekenis spelen. De tweede partij van Maastricht moest die plek prijsgeven aan D66. De PVV, in 2023 de grootste, verloor ook, maar bleef de grootste in de Limburgse hoofdstad.

48 minuten geleden
Vluchtelingenhulporganisatie ASKV: winst D66 'krachtig geluid'

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdams Solidariteits Komitee Vluchtelingen (ASKV) reageert positief op de resultaten van de exitpoll. De vluchtelingenhulporganisatie zegt dat de waarschijnlijke winst van D66 aantoont dat er een "krachtig geluid" bestaat van een Nederland dat "weigert mensen tot zondebok te maken". Dat zou hoop scheppen, maar ook verantwoordelijkheid, zegt ASKV.

3 uur geleden
Connie Palmen: postuum blij voor Hans dat D66 zo is herrezen

AMSTERDAM (ANP) - Connie Palmen, de weduwe van D66-oprichter Hans van Mierlo, is "postuum heel erg blij voor Hans dat de partij nog steeds van belang blijkt". Dat zegt de schrijfster woensdag tegen het ANP. D66 is in de eerste exitpoll met 27 zetels de grootste partij van Nederland geworden.

3 uur geleden