Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drones straks volop ingezet als taxi, overheden aan zet

Drones straks volop ingezet als taxi, overheden aan zet

AMSTERDAM (ANP) - Een vliegende taxi of een pakketje dat via een drone bij je thuis wordt bezorgd is over enkele jaren waarschijnlijk heel normaal, voorspelt Nynke Lipsius, directeur van de Amsterdam Drone Week (ADW). De techniek is er volgens haar, evenals het gros van de wetgeving. Nu moeten provincies en gemeenten nadenken over de inzet ervan.

"Alle kaders zijn er, nu moeten we het gaan doen", vat Lipsius het samen. Gemeenten en provincies moeten bepalen waar ze drones wel en niet willen inzetten. "Bij het vervoer van bloed en medicijnen heeft niemand er bezwaar tegen als er een drone wordt ingezet, maar niemand zit erop te wachten dat het straks zwart ziet van de drones en je niet meer op je balkon kan zitten."

Zo is het niet meer de vraag of Amazon met een pakjesbezorging vanuit de lucht komt, zegt de directeur, maar wanneer. Steden en regio's moeten daarop voorbereid zijn. "In de mobiliteitsplannen voor de komende tien jaar wordt het lagere luchtruim, de onderste 150 meter, niet meegenomen. Maar die gaat wel gebruikt worden."

43.000 drones boven Amsterdam

Een stad als Amsterdam kampt al met die dilemma's. Daar mag niet met drones gevlogen worden, omdat het door Schiphol druk is met luchtverkeer boven de stad. Toch vlogen er het afgelopen jaar 43.000 drones boven de hoofdstad, zegt Lipsius. Dat leidt tot vragen over veiligheid, maar ook over geluidsoverlast en handhaving. "Het is echt een nieuw thema", stelt ze.

Drones kunnen ook gebruikt worden voor het vervoer van mensen. Zo is het "zo goed als rond" dat luchttaxifabrikant Volocopter tijdens de Olympische Spelen in Parijs deze zomer demonstratievluchten gaat doen met taxidrones. De Nederlandse brandweer presenteert tijdens de ADW, een driedaags congres over drones dat dinsdag begint in de RAI in Amsterdam, plannen voor proeven met luchttaxi's om brandweerlieden snel op de plaats van een brand te krijgen.

Certificering

"Het gaat opeens heel snel", zegt Lipsius. "De certificering voor luchttaxi's is gaande en zo'n bedrijf als Volocopter hoopt tijdens de Olympische Spelen de luchttaxi te laten zien. Er zal dan nog wel een piloot aanwezig zijn en de regelgeving vraagt dat ook. In de luchtvaart nemen ze liever geen enkel risico."

In China vliegen volgens haar al taxi's rond zonder piloot. In Europa en in de Verenigde Staten mag dat vanuit de huidige wet- en regelgeving nog niet, maar "technisch kan het allang". Ook is het helemaal veilig, zegt Lipsius. Het zal daarom niet lang meer duren voordat ook in Europese steden luchttaxi's zonder piloot mensen van A naar B brengen, denkt ze.

Meer uit Financieel

Shell: repareren beschadigde lpg-faciliteit Qatar duurt een jaar

LONDEN (ANP) - Shell verwacht dat het ongeveer een jaar duurt voordat zijn beschadigde energiefaciliteit in Qatar volledig is gerepareerd. Dat meldt het olie- en gasconcern vrijdag.

1 uur geleden
Jetten: energiebesparing 'vooral voor andere landen relevant'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt de maatregelen die het Internationaal Energieagentschap (IEA) voorstelt om olie en gas te besparen "vooral voor veel andere landen relevant". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd tijdens zijn persconferentie na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij wees erop dat Nederland de afgelopen jaren al heel veel aan energiebesparing heeft gedaan.

1 uur geleden
Industrieconcern VDL boekt meer winst op lagere omzet

EINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL Groep heeft afgelopen jaar een lagere omzet geboekt, onder meer door een afname van het aantal bestellingen uit de chipsector. De winst groeide wel dankzij kostenbesparingen, bijvoorbeeld op personeel. Voor dit jaar verwacht het Eindhovense bedrijf dat zowel de winst als de omzet groeit, al is dat onder meer nog afhankelijk van het verloop van de Iranoorlog.

1 uur geleden
Wall Street opent lager door aanhoudende zorgen over Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag opnieuw lager begonnen. De zorgen om de Iranoorlog hielden aan nadat het land verder was gegaan met het aanvallen van de Golfstaten. Dit brengt verdere onzekerheid met zich mee voor de wereldwijde energievoorziening en de economische gevolgen.

2 uur geleden
Spanje komt met steunpakket van 5 miljard om Iranoorlog

MADRID (ANP/AFP) - De regering van Spanje trekt 5 miljard euro uit voor maatregelen om de economische impact van de oorlog in het Midden-Oosten te verzachten. Het gaat onder andere om een verlaging van de belasting op elektriciteit.

3 uur geleden
Vrachtwagenchauffeurs rijden al langzamer om dure diesel

ZOETERMEER (ANP) - Vrachtwagenchauffeurs passen hun rijgedrag al aan door de recordprijzen voor diesel. Dat is in lijn met het advies van Transport en Logistiek Nederland (TLN), al is de branchevereniging zich ervan bewust dat zo'n gedragsaanpassing tijd kost. Om op de korte termijn betalingsproblemen tegen te gaan, levert de optimalisering van de bandenspanning en het rijden met energiezuinigere banden volgens TLN grotere winst op.

4 uur geleden
AEX herstelt licht na fors verlies door zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.

8 uur geleden