Drones straks volop ingezet als taxi, overheden aan zet
AMSTERDAM (ANP) - Een vliegende taxi of een pakketje dat via een drone bij je thuis wordt bezorgd is over enkele jaren waarschijnlijk heel normaal, voorspelt Nynke Lipsius, directeur van de Amsterdam Drone Week (ADW). De techniek is er volgens haar, evenals het gros van de wetgeving. Nu moeten provincies en gemeenten nadenken over de inzet ervan.
"Alle kaders zijn er, nu moeten we het gaan doen", vat Lipsius het samen. Gemeenten en provincies moeten bepalen waar ze drones wel en niet willen inzetten. "Bij het vervoer van bloed en medicijnen heeft niemand er bezwaar tegen als er een drone wordt ingezet, maar niemand zit erop te wachten dat het straks zwart ziet van de drones en je niet meer op je balkon kan zitten."
Zo is het niet meer de vraag of Amazon met een pakjesbezorging vanuit de lucht komt, zegt de directeur, maar wanneer. Steden en regio's moeten daarop voorbereid zijn. "In de mobiliteitsplannen voor de komende tien jaar wordt het lagere luchtruim, de onderste 150 meter, niet meegenomen. Maar die gaat wel gebruikt worden."
43.000 drones boven Amsterdam
Een stad als Amsterdam kampt al met die dilemma's. Daar mag niet met drones gevlogen worden, omdat het door Schiphol druk is met luchtverkeer boven de stad. Toch vlogen er het afgelopen jaar 43.000 drones boven de hoofdstad, zegt Lipsius. Dat leidt tot vragen over veiligheid, maar ook over geluidsoverlast en handhaving. "Het is echt een nieuw thema", stelt ze.
Drones kunnen ook gebruikt worden voor het vervoer van mensen. Zo is het "zo goed als rond" dat luchttaxifabrikant Volocopter tijdens de Olympische Spelen in Parijs deze zomer demonstratievluchten gaat doen met taxidrones. De Nederlandse brandweer presenteert tijdens de ADW, een driedaags congres over drones dat dinsdag begint in de RAI in Amsterdam, plannen voor proeven met luchttaxi's om brandweerlieden snel op de plaats van een brand te krijgen.
Certificering
"Het gaat opeens heel snel", zegt Lipsius. "De certificering voor luchttaxi's is gaande en zo'n bedrijf als Volocopter hoopt tijdens de Olympische Spelen de luchttaxi te laten zien. Er zal dan nog wel een piloot aanwezig zijn en de regelgeving vraagt dat ook. In de luchtvaart nemen ze liever geen enkel risico."
In China vliegen volgens haar al taxi's rond zonder piloot. In Europa en in de Verenigde Staten mag dat vanuit de huidige wet- en regelgeving nog niet, maar "technisch kan het allang". Ook is het helemaal veilig, zegt Lipsius. Het zal daarom niet lang meer duren voordat ook in Europese steden luchttaxi's zonder piloot mensen van A naar B brengen, denkt ze.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd gesloten, nadat kort na aanvang van de handel op Wall Street plussen op de borden stonden. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.
8 uur geledenBREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.
9 uur geledenBREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
12 uur geleden