Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drones straks volop ingezet als taxi, overheden aan zet

Drones straks volop ingezet als taxi, overheden aan zet

AMSTERDAM (ANP) - Een vliegende taxi of een pakketje dat via een drone bij je thuis wordt bezorgd is over enkele jaren waarschijnlijk heel normaal, voorspelt Nynke Lipsius, directeur van de Amsterdam Drone Week (ADW). De techniek is er volgens haar, evenals het gros van de wetgeving. Nu moeten provincies en gemeenten nadenken over de inzet ervan.

"Alle kaders zijn er, nu moeten we het gaan doen", vat Lipsius het samen. Gemeenten en provincies moeten bepalen waar ze drones wel en niet willen inzetten. "Bij het vervoer van bloed en medicijnen heeft niemand er bezwaar tegen als er een drone wordt ingezet, maar niemand zit erop te wachten dat het straks zwart ziet van de drones en je niet meer op je balkon kan zitten."

Zo is het niet meer de vraag of Amazon met een pakjesbezorging vanuit de lucht komt, zegt de directeur, maar wanneer. Steden en regio's moeten daarop voorbereid zijn. "In de mobiliteitsplannen voor de komende tien jaar wordt het lagere luchtruim, de onderste 150 meter, niet meegenomen. Maar die gaat wel gebruikt worden."

43.000 drones boven Amsterdam

Een stad als Amsterdam kampt al met die dilemma's. Daar mag niet met drones gevlogen worden, omdat het door Schiphol druk is met luchtverkeer boven de stad. Toch vlogen er het afgelopen jaar 43.000 drones boven de hoofdstad, zegt Lipsius. Dat leidt tot vragen over veiligheid, maar ook over geluidsoverlast en handhaving. "Het is echt een nieuw thema", stelt ze.

Drones kunnen ook gebruikt worden voor het vervoer van mensen. Zo is het "zo goed als rond" dat luchttaxifabrikant Volocopter tijdens de Olympische Spelen in Parijs deze zomer demonstratievluchten gaat doen met taxidrones. De Nederlandse brandweer presenteert tijdens de ADW, een driedaags congres over drones dat dinsdag begint in de RAI in Amsterdam, plannen voor proeven met luchttaxi's om brandweerlieden snel op de plaats van een brand te krijgen.

Certificering

"Het gaat opeens heel snel", zegt Lipsius. "De certificering voor luchttaxi's is gaande en zo'n bedrijf als Volocopter hoopt tijdens de Olympische Spelen de luchttaxi te laten zien. Er zal dan nog wel een piloot aanwezig zijn en de regelgeving vraagt dat ook. In de luchtvaart nemen ze liever geen enkel risico."

In China vliegen volgens haar al taxi's rond zonder piloot. In Europa en in de Verenigde Staten mag dat vanuit de huidige wet- en regelgeving nog niet, maar "technisch kan het allang". Ook is het helemaal veilig, zegt Lipsius. Het zal daarom niet lang meer duren voordat ook in Europese steden luchttaxi's zonder piloot mensen van A naar B brengen, denkt ze.

Meer uit Financieel

Rechter VS wijst zaak xAI tegen OpenAI over bedrijfsgeheimen af

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Een rechter in de Verenigde Staten heeft dinsdag een rechtszaak van Elon Musks startup xAI afgewezen. In de zaak werd rivaal OpenAI beschuldigd van het stelen van bedrijfsgeheimen.

7 minuten geleden
Franse miljardair Arnault vergroot belang in luxeconcern LVMH

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse miljardair Bernard Arnault heeft zijn greep op luxeconcern LVMH verder verstevigd. De rijkste man van Europa en topman van het bedrijf achter merken als Louis Vuitton, Christian Dior, Hennessy en Tiffany & Co heeft zijn belang in LVMH verhoogd tot boven de 50 procent, is dinsdag bekendgemaakt.

2 uur geleden
Toename meldingen over Odido bij meldpunt voor identiteitsfraude

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen bij het Centraal Meldpunt Identiteitsfraude (CMI) na het Odido-lek is in een week tijd ruim verdubbeld. Het meldpunt, waar mensen terechtkunnen die vermoeden slachtoffer te zijn van misbruik van gestolen identiteitsgegevens, heeft tot nu toe 590 meldingen binnengekregen over de telecomprovider. Een week geleden waren dat er nog 245.

3 uur geleden
AEX sluit hoger na onzekerheid over handelsbeleid VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag licht hoger de handelsdag uitgegaan. Beleggers bleven het wel voorzichtig aandoen na de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump. Het Amerikaanse Hooggerechtshof zette een streep door veel van de importheffingen van de president en hij kondigde daarop nieuwe wereldwijde heffingen aan.

4 uur geleden
Warner Bros. ontvangt nieuw overnamevoorstel van Paramount

NEW YORK (ANP/AFP) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft een herzien overnamevoorstel van Paramount Skydance ontvangen. Warner Bros. zegt het nieuwe bod te bekijken, maar de raad van bestuur liet weten de overnameovereenkomst met Netflix te blijven steunen. Details over het nieuwe voorstel zijn niet bekendgemaakt.

5 uur geleden
EU-handelschef: regering-Trump wil zich aan handelsdeal houden

BRUSSEL (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil zich aan de handelsdeal met de EU houden, ondanks de nieuwe importtarieven. Dat stelt Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) dinsdag tijdens een hoorzitting in het Europees Parlement.

5 uur geleden
Meer bezoekers voor MOTORbeurs in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De MOTORbeurs in Utrecht heeft dit jaar 97.000 bezoekers getrokken. Dat is 7 procent meer dan vorig jaar, laat de organisatie na het evenement weten.

5 uur geleden