Drone VS stort in Zwarte Zee na botsing met Russisch vliegtuig
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft een drone laten neerstorten in de Zwarte Zee na een botsing met een Russisch gevechtsvliegtuig in het internationale luchtruim. Volgens het Amerikaanse leger raakte een Russische Su-27 straaljager de propeller van de Amerikaanse Reaper-drone.
De onbemande drone zou tijdens een routineoperatie zijn onderschept door twee Russische straaljagers. Volgens het Amerikaanse leger werd brandstof gegoten over de drone vanuit de Russische toestellen en zouden de vliegtuigen op een "roekeloze" en "onprofessionele" manier voor de drone hebben gevlogen. Een van de toestellen raakte uiteindelijk de drone, die als verloren wordt beschouwd. Vanwege de schade zag het leger zich genoodzaakt de drone uit de lucht te halen.
De Amerikaanse regering heeft de Russische ambassadeur ter verantwoording geroepen. Een woordvoerder van het Witte Huis zegt dat dergelijke onderscheppingen vaker voorkomen, maar dat een drone neerstort is "uniek". Verder meldt hij dat president Joe Biden is gebriefd over het incident en dat het ministerie van Buitenlandse Zaken er contact over onderhoudt met Moskou.
Patroon
Volgens het Amerikaanse leger is sprake van "een patroon van gevaarlijke acties van Russische piloten tijdens interactie met vliegtuigen van de VS en bondgenoten boven het internationale luchtruim". Deze zijn "gevaarlijk en kunnen leiden tot misrekening en onbedoelde escalatie".
Rusland ontkent dat de drone is neergestort door toedoen van de straaljagers, maar beweert dat dit komt door "scherp manoeuvreren". Volgens het ministerie van Defensie hebben de vliegtuigen geen wapens gebruikt en zijn ze veilig teruggekeerd naar hun thuisvliegveld.
NAVO-diplomaten in Brussel hebben het incident bevestigd, maar zeiden dat het niet de verwachting is dat het leidt tot een verdere confrontatie. De hoogste militaire commandant van het bondgenootschap heeft de NAVO-lidstaten op de hoogte gebracht.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.
25 minuten geledenLIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Bij aanvallen op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker achttien mensen om het leven gekomen. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Onder meer een school die werd gebruikt voor humanitaire doeleinden werd volgens Zelensky aangevallen. Vijf mensen zijn daar gewond geraakt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft het Hooggerechtshof verzocht de staat Californië tijdelijk te verbieden om de stembiljetten van 20.000 geregistreerde kiezers in die staat mee te tellen bij de komende Congresverkiezingen, de zogeheten midterms. Een federale rechter in San Francisco zette afgelopen week al een streep door de poging van de regering-Trump om de stemmen niet mee te tellen totdat geverifieerd is dat het gaat om Amerikaanse burgers.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi heeft de indirecte onderhandelingen met de Verenigde Staten zeer intensief genoemd. In een interview met het Iraanse staatspersbureau IRNA noemt hij daarbij ook Qatar en Pakistan "zeer actief betrokken" als bemiddelende partijen. Iran en de VS spreken elkaar niet direct, maar via de bemiddelende landen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische koning Filip spreekt dinsdag, woensdag en donderdag met de partijvoorzitters van de vijf coalitiepartijen. Vrijdagochtend komt premier Bart De Wever opnieuw bij de koning. Dan moet het duidelijk worden of er nog hoop is op een begrotingsakkoord, of dat verkiezingen onvermijdelijk zijn. De koning voelt niets voor nieuwe verkiezingen.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Een vliegtuig van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Wizz Air, op weg van Londen naar Sofia, is vanwege een bomdreiging uitgeweken naar Boedapest. Bij de doorzoeking van het toestel is niets gevonden, aldus Wizz Air tegen Britse media.
6 uur geleden