Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drone VS stort in Zwarte Zee na botsing met Russisch vliegtuig

Drone VS stort in Zwarte Zee na botsing met Russisch vliegtuig

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft een drone laten neerstorten in de Zwarte Zee na een botsing met een Russisch gevechtsvliegtuig in het internationale luchtruim. Volgens het Amerikaanse leger raakte een Russische Su-27 straaljager de propeller van de Amerikaanse Reaper-drone.

De onbemande drone zou tijdens een routineoperatie zijn onderschept door twee Russische straaljagers. Volgens het Amerikaanse leger werd brandstof gegoten over de drone vanuit de Russische toestellen en zouden de vliegtuigen op een "roekeloze" en "onprofessionele" manier voor de drone hebben gevlogen. Een van de toestellen raakte uiteindelijk de drone, die als verloren wordt beschouwd. Vanwege de schade zag het leger zich genoodzaakt de drone uit de lucht te halen.

De Amerikaanse regering heeft de Russische ambassadeur ter verantwoording geroepen. Een woordvoerder van het Witte Huis zegt dat dergelijke onderscheppingen vaker voorkomen, maar dat een drone neerstort is "uniek". Verder meldt hij dat president Joe Biden is gebriefd over het incident en dat het ministerie van Buitenlandse Zaken er contact over onderhoudt met Moskou.

Patroon

Volgens het Amerikaanse leger is sprake van "een patroon van gevaarlijke acties van Russische piloten tijdens interactie met vliegtuigen van de VS en bondgenoten boven het internationale luchtruim". Deze zijn "gevaarlijk en kunnen leiden tot misrekening en onbedoelde escalatie".

Rusland ontkent dat de drone is neergestort door toedoen van de straaljagers, maar beweert dat dit komt door "scherp manoeuvreren". Volgens het ministerie van Defensie hebben de vliegtuigen geen wapens gebruikt en zijn ze veilig teruggekeerd naar hun thuisvliegveld.

NAVO-diplomaten in Brussel hebben het incident bevestigd, maar zeiden dat het niet de verwachting is dat het leidt tot een verdere confrontatie. De hoogste militaire commandant van het bondgenootschap heeft de NAVO-lidstaten op de hoogte gebracht.

Meer uit Buitenland

Erdogan belooft strengere vuurwapenregels na schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.

2 uur geleden
Starmer ontkent misleiden parlement na suggestie Downing Street

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.

4 uur geleden
Magyar nodigt Netanyahu uit, maar wil hem wel laten arresteren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.

5 uur geleden
Starmer misleidde Brits parlement 'per ongeluk' over Mandelson

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.

5 uur geleden
CNN: woensdag nieuw overleg tussen VS en Iran

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Iran houden woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan, meldt CNN. De Amerikaanse nieuwszender baseert zich op ingewijden, die benadrukken dat de situatie nog kan wijzigen.

6 uur geleden
Kallas: Midden-Oosten zonder oorlog vereist tweestatenoplossing

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas erkent dat na jaren van oorlog nauwelijks vooruitgang is geboekt voor een tweestatenoplossing. Toch blijft dat volgens haar "de meest haalbare weg naar een Midden-Oosten zonder oorlog", zei ze maandag na afloop van de negende Globale Alliantie voor de uitvoering van de Tweestatenoplossing in Brussel. Israël en de Palestijnse Autoriteit moeten beiden hun verantwoordelijkheid nemen, zei Kallas.

7 uur geleden
Japan waarschuwt voor nieuwe bevingen, trekt tsunami-alarm in

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.

8 uur geleden