Drone-onderzoek moet uitwijzen of Helderse vuurtoren te redden is
DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat gaat met een drone onderzoeken of de vuurtoren Kijkduin in Den Helder, in de volksmond Lange Jaap genoemd, nog kan worden gered. Als uit de inspectie blijkt dat het gebouw veilig te betreden is, zal "iedere mogelijkheid" worden benut om het te behouden, schrijft minister Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) aan de Tweede Kamer.
Harbers' voorganger Barbara Visser meldde vorige maand dat de 144 jaar oude vuurtoren door slecht onderhoud op instorten staat. In de gietijzeren wanden waren scheuren ontdekt. Sinds afgelopen najaar is om die reden de omgeving al afgesloten voor het publiek. Deskundigen die nader onderzoek hebben gedaan, constateren dat dit "de juiste keuze is geweest".
Toch is de toren er wellicht minder slecht aan toe dan gevreesd. Het onderzoek heeft uitgewezen dat sommige scheuren in de buitenwand er al meer dan twintig jaar zitten. De onderzoekers stellen evenwel vast dat "het schadeproces niet is gestopt", en de verdere ontwikkeling van de schade "niet goed voorspelbaar" is. De binnenkant hebben zij nog niet kunnen bekijken.
De uitkomsten maken het mogelijk de binnenkant van de vuurtoren met behulp van een drone alsnog te inspecteren. Als daarbij blijkt dat het gebouw veilig te betreden is, gaat Rijkswaterstaat uitzoeken of en zo ja hoe de Lange Jaap kan worden behouden. Omwonenden, de gemeente Den Helder en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed worden hierbij betrokken.
Meer uit Binnenland
TERNEUZEN (ANP) - Oud-minister Franc Weerwind wordt tijdelijk burgemeester van Terneuzen. Hij is op het stadhuis in Terneuzen benoemd door commissaris van de Koning Hugo de Jonge. Weerwind volgt Erik van Merrienboer op. Die maakte eind november zijn aftreden bekend, omdat de wethouders op advies van de gemeenteraad geen vergunning willen verstrekken voor de komst van een asielzoekerscentrum.
30 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg legt Arriva een boete van ruim 760.000 euro op, omdat bussen en treinen van de vervoerder in 2023 te vaak uitvielen of te laat kwamen. Dat was in strijd met de afspraken die de provincie met Arriva maakte over het regionale vervoer in de provincie.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de strafzaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een groep die een moordaanslag zou hebben voorbereid op Peter R. de Vries, heeft last van de problemen die advocaten hebben met de nieuwe toezichtsregels in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. De zaak loopt daardoor mogelijk vertraging op.
1 uur geledenLONDEN/DEN HAAG (ANP) - Juist nu de vredesplannen van Oekraïne, zijn Europese bondgenoten en de VS vaart lijken te krijgen, moet Oekraïne meer militaire hulp ontvangen, vindt defensieminister Ruben Brekelmans. Dan staat het sterker in de onderhandelingen met Rusland. Brekelmans deed die oproep tijdens een inzamelingsoverleg van een veertigtal landen dat Oekraïne helpt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet begrijpt dat het gevoel van onveiligheid onder de Joodse gemeenschap toeneemt, maar is van mening dat er momenteel al alles aan wordt gedaan om de gemeenschap in Nederland te beschermen. Dat zei demissionair veiligheidsminister Foort van Oosten (VVD) na vragen tijdens het wekelijkse vragenuurtje over de aanslag afgelopen zondag op een joods feest in Australië.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zwart op wit staan welk land bereid is om troepen te sturen na het ingaan van een staakt-het-vuren met Rusland, zei hij tijdens een persconferentie dinsdag met demissionair premier Dick Schoof. Hij is alleen niet van plan om te vertellen wat die toezeggingen zijn voordat het bestand van kracht is.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - In de provincie Groningen is dinsdagmiddag een aardbeving geweest. Die had volgens voorlopige metingen een kracht van 2.0. Zulke aardbevingen kunnen voelbaar zijn. Het epicentrum lag bij het dorp Woudbloem in de gemeente Midden-Groningen, enkele kilometers ten oosten van de stad Groningen. De beving gebeurde om 13.18 uur.
5 uur geleden