Drone-onderzoek moet uitwijzen of Helderse vuurtoren te redden is
DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat gaat met een drone onderzoeken of de vuurtoren Kijkduin in Den Helder, in de volksmond Lange Jaap genoemd, nog kan worden gered. Als uit de inspectie blijkt dat het gebouw veilig te betreden is, zal "iedere mogelijkheid" worden benut om het te behouden, schrijft minister Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) aan de Tweede Kamer.
Harbers' voorganger Barbara Visser meldde vorige maand dat de 144 jaar oude vuurtoren door slecht onderhoud op instorten staat. In de gietijzeren wanden waren scheuren ontdekt. Sinds afgelopen najaar is om die reden de omgeving al afgesloten voor het publiek. Deskundigen die nader onderzoek hebben gedaan, constateren dat dit "de juiste keuze is geweest".
Toch is de toren er wellicht minder slecht aan toe dan gevreesd. Het onderzoek heeft uitgewezen dat sommige scheuren in de buitenwand er al meer dan twintig jaar zitten. De onderzoekers stellen evenwel vast dat "het schadeproces niet is gestopt", en de verdere ontwikkeling van de schade "niet goed voorspelbaar" is. De binnenkant hebben zij nog niet kunnen bekijken.
De uitkomsten maken het mogelijk de binnenkant van de vuurtoren met behulp van een drone alsnog te inspecteren. Als daarbij blijkt dat het gebouw veilig te betreden is, gaat Rijkswaterstaat uitzoeken of en zo ja hoe de Lange Jaap kan worden behouden. Omwonenden, de gemeente Den Helder en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed worden hierbij betrokken.
Meer uit Binnenland
CANBERRA (ANP/AFP) - Australië gaat zes voormalige opvarenden van cruiseschip m/v Hondius onderbrengen op een quarantainelocatie ten noorden van Perth. Daar moeten ze zeker drie weken blijven, meldt de regering.
3 minuten geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
2 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
5 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
7 uur geleden