Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drone-onderzoek moet uitwijzen of Helderse vuurtoren te redden is

Drone-onderzoek moet uitwijzen of Helderse vuurtoren te redden is

DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat gaat met een drone onderzoeken of de vuurtoren Kijkduin in Den Helder, in de volksmond Lange Jaap genoemd, nog kan worden gered. Als uit de inspectie blijkt dat het gebouw veilig te betreden is, zal "iedere mogelijkheid" worden benut om het te behouden, schrijft minister Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) aan de Tweede Kamer.

Harbers' voorganger Barbara Visser meldde vorige maand dat de 144 jaar oude vuurtoren door slecht onderhoud op instorten staat. In de gietijzeren wanden waren scheuren ontdekt. Sinds afgelopen najaar is om die reden de omgeving al afgesloten voor het publiek. Deskundigen die nader onderzoek hebben gedaan, constateren dat dit "de juiste keuze is geweest".

Toch is de toren er wellicht minder slecht aan toe dan gevreesd. Het onderzoek heeft uitgewezen dat sommige scheuren in de buitenwand er al meer dan twintig jaar zitten. De onderzoekers stellen evenwel vast dat "het schadeproces niet is gestopt", en de verdere ontwikkeling van de schade "niet goed voorspelbaar" is. De binnenkant hebben zij nog niet kunnen bekijken.

De uitkomsten maken het mogelijk de binnenkant van de vuurtoren met behulp van een drone alsnog te inspecteren. Als daarbij blijkt dat het gebouw veilig te betreden is, gaat Rijkswaterstaat uitzoeken of en zo ja hoe de Lange Jaap kan worden behouden. Omwonenden, de gemeente Den Helder en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed worden hierbij betrokken.

Meer uit Binnenland

Januari voor het eerst in vijf jaar mogelijk kouder dan normaal

HOUTEN (ANP) - De eerste helft van januari wordt het iets kouder dan de gemiddelde dagtemperatuur van 6 graden, voorspelt Weeronline. De tweede helft van de maand is nog onzeker, maar volgens de voorspeller is de kans groot dat de hele maand kouder verloopt dan gemiddeld in de afgelopen dertig jaar. Dat zou dan voor het eerst sinds 2021 zijn.

39 minuten geleden
Twee derde van Nederlanders eens met landelijk vuurwerkverbod

DEN HAAG (ANP) - Twee derde van de Nederlanders is voor een landelijk vuurwerkverbod. Dat komt naar voren uit een enquĂȘte van Kieskompas en het ANP die meer dan 56.000 Nederlanders hebben ingevuld. Een op de tien Nederlanders heeft geen uitgesproken mening.

4 uur geleden
Seniorenflat in Indische Buurt Amsterdam deels ontruimd na brand

AMSTERDAM (ANP) - Een seniorenflat aan het Kramatplantsoen in de Indische Buurt in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag ontruimd vanwege brand. Dat meldt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland op X.

11 uur geleden
Van der Weijden zwemt achteruit wereldrecord voor het goede doel

ZALTBOMMEL (ANP) - Met een ludieke zwemactie heeft Maarten van der Weijden zaterdag ruim 10.500 euro opgehaald voor onderzoek naar kanker. Mensen konden doneren terwijl de voormalige topzwemmer in het zwembad van Zaltbommel bezig was met een wereldrecordpoging achteruitzwemmen.

14 uur geleden
Flatgebouw in Hengelo ontruimd om zeer grote brand

HENGELO (ANP) - In een flatgebouw aan de Nico Werkmanstraat in het Overijsselse Hengelo woedt een zeer grote brand. De flat wordt ontruimd, meldt de veiligheidsregio. Er zijn geen gewonden, aldus een woordvoerder. De brand is vermoedelijk ontstaan in een berging of garagebox.

19 uur geleden
Slachtoffers steekpartij Ahoy zijn 15 en 23 jaar, dader nog zoek

ROTTERDAM (ANP) - De politie is nog op zoek naar de dader of daders die vrijdagavond twee bezoekers van Ahoy met messteken hebben verwond. De slachtoffers zijn een jongen van 15 en een man van 23 jaar oud, aldus een politiewoordvoerder zaterdag.

21 uur geleden
Boekensector bedankt Frits Spits met gouden leeslint

HILVERSUM (ANP) - De boekenwereld heeft een speciale prijs in het leven geroepen om Frits Spits te bedanken voor zijn "uitzonderlijke bijdragen aan de kracht van verhalen en lezen". De 77-jarige radiomaker kreeg de onderscheiding zaterdag na de laatste aflevering van zijn NPO Radio 1-programma De Taalstaat.

22 uur geleden