Drone-aanval op basis Amerikanen in Irak: 'wraak van Soleimani'
BAGDAD (ANP/RTR) - Twee gewapende drones zijn in Irak uit de lucht geschoten toen ze een basis naderden met troepen uit de VS. Dat gebeurde precies twee jaar na het overlijden van de invloedrijke Iraanse generaal Qassem Soleimani, die bij Bagdad was gedood door een Amerikaanse drone. Er vielen voor zover bekend geen slachtoffers.
De aanval van maandag vond volgens ingewijden plaats in de buurt van de internationale luchthaven van de Iraakse hoofdstad. Een bron zei tegen persbureau Reuters dat de luchtafweer de onbemande "zelfmoorddrones" zonder problemen kon neerhalen. Op de vleugel van een van de toestellen stond naar verluidt "wraak van Soleimani" geschreven.
De dood van Soleimani, leider van de geheimzinnige al-Quds-eenheid, deed de spanning tussen de VS en Iran in 2020 flink oplopen. De toenmalige Amerikaanse president Donald Trump had diens liquidatie goedgekeurd, waarna een drone het vuur opende op het konvooi van de Iraniër. Iran nam vervolgens wraak door raketaanvallen uit te voeren op Amerikaanse doelen in buurland Irak.
Anti-Amerikaanse leuzen
Het is nog onduidelijk wie achter de aanval van maandag zit. Pro-Iraanse milities hebben in het verleden vergelijkbare aanvallen opgeëist. Bij het vliegveld van Bagdad hadden zich zondag nog honderden aanhangers verzameld van dergelijke groeperingen. Die kwamen de dood van Soleimani herdenken en scandeerden anti-Amerikaanse leuzen.
In zowel de VS als Iran is sinds de dood van Soleimani een nieuwe regering aangetreden, maar de spanning blijft. De Iraanse president Ebrahim Raisi zei maandag op televisie dat Trump en oud-minister van Buitenlandse Mike Pompeo berecht moeten worden voor de aanval op de generaal. Anders zal volgens hem wraak worden genomen.
Trump lag tijdens zijn presidentschap op ramkoers met Iran, dat hij verweet het Midden-Oosten te destabiliseren. Hij noemde Soleimani de "grootste terrorist ter wereld". De leider van de al-Quds-eenheid had volgens Trump "terroristenlegers getraind" en zou verantwoordelijk zijn voor aanslagen op Amerikanen. Iran noemde juist de aanval op Soleimani een voorbeeld van een terreuraanslag.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
53 minuten geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
4 uur geledenRIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.
5 uur geleden