Drone-aanval op basis Amerikanen in Irak: 'wraak van Soleimani'
BAGDAD (ANP/RTR) - Twee gewapende drones zijn in Irak uit de lucht geschoten toen ze een basis naderden met troepen uit de VS. Dat gebeurde precies twee jaar na het overlijden van de invloedrijke Iraanse generaal Qassem Soleimani, die bij Bagdad was gedood door een Amerikaanse drone. Er vielen voor zover bekend geen slachtoffers.
De aanval van maandag vond volgens ingewijden plaats in de buurt van de internationale luchthaven van de Iraakse hoofdstad. Een bron zei tegen persbureau Reuters dat de luchtafweer de onbemande "zelfmoorddrones" zonder problemen kon neerhalen. Op de vleugel van een van de toestellen stond naar verluidt "wraak van Soleimani" geschreven.
De dood van Soleimani, leider van de geheimzinnige al-Quds-eenheid, deed de spanning tussen de VS en Iran in 2020 flink oplopen. De toenmalige Amerikaanse president Donald Trump had diens liquidatie goedgekeurd, waarna een drone het vuur opende op het konvooi van de Iraniër. Iran nam vervolgens wraak door raketaanvallen uit te voeren op Amerikaanse doelen in buurland Irak.
Anti-Amerikaanse leuzen
Het is nog onduidelijk wie achter de aanval van maandag zit. Pro-Iraanse milities hebben in het verleden vergelijkbare aanvallen opgeëist. Bij het vliegveld van Bagdad hadden zich zondag nog honderden aanhangers verzameld van dergelijke groeperingen. Die kwamen de dood van Soleimani herdenken en scandeerden anti-Amerikaanse leuzen.
In zowel de VS als Iran is sinds de dood van Soleimani een nieuwe regering aangetreden, maar de spanning blijft. De Iraanse president Ebrahim Raisi zei maandag op televisie dat Trump en oud-minister van Buitenlandse Mike Pompeo berecht moeten worden voor de aanval op de generaal. Anders zal volgens hem wraak worden genomen.
Trump lag tijdens zijn presidentschap op ramkoers met Iran, dat hij verweet het Midden-Oosten te destabiliseren. Hij noemde Soleimani de "grootste terrorist ter wereld". De leider van de al-Quds-eenheid had volgens Trump "terroristenlegers getraind" en zou verantwoordelijk zijn voor aanslagen op Amerikanen. Iran noemde juist de aanval op Soleimani een voorbeeld van een terreuraanslag.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft buitenlandse burgers en diplomaten maandag opgeroepen om Kyiv "zo snel mogelijk" te verlaten. Volgens het ministerie is Rusland van plan om meer aanvallen uit te voeren op de Oekraïense hoofdstad, waaronder een reeks systematische aanvallen op defensie-industriefaciliteiten.
35 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de Gazastrook zijn zeker twee mensen gedood, onder wie een 6-jarig meisje. Zeventien mensen raakten gewond, melden Palestijnse gezondheidsfunctionarissen.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Een delegatie Iraanse hoogwaardigheidsbekleders is maandag aangekomen in de Qatarese hoofdstad Doha. Dat meldt persbureau AFP op basis van een ingewijde. Het zou gaan om onder anderen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, buitenlandminister Abbas Araghchi en een topman van de Iraanse centrale bank.
2 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - De veroordeelde Cambodjaanse oppositieleider Kem Sokha heeft gratie gekregen. Dat meldt senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op sociale media. Kem Sokha werd in 2023 veroordeeld tot 27 jaar huisarrest voor verraad.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland zegt Kyiv te blijven aanvallen bij wijze van vergelding voor een vermeende aanval op studentenhuisvesting in de bezette Oekraïense regio Loehansk. Bij die aanval van vrijdag zouden volgens het Kremlin 21 doden zijn gevallen, onder wie veel jonge vrouwen.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV waarschuwt voor de "nieuwe vormen van slavernij" door de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) en roept op tot de "ontwapening" ervan. Dat staat in zijn encycliek die de paus maandag presenteerde in het bijzijn van onder anderen AI-experts. Het is de eerste zogenoemde encycliek van paus Leo. In zo'n gewichtige pauselijke brief presenteert de kerkelijk leider zijn kijk op een thema.
4 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo noemt het idee van een "gerechtvaardigde oorlog" gedateerd. Dat doet de religieuze leider in de pauselijke brief die hij maandag presenteerde, een zogenoemde encycliek. Hoewel hij in dat schrijven vooral ingaat op de rol van geloof in tijden van kunstmatige intelligentie, lijkt de paus met zijn woorden ook te doelen op de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran.
4 uur geleden