Drinkwater voldeed vorig jaar 601 keer niet aan de normen
DEN HAAG (ANP) - Het drinkwater voldeed vorig jaar bij 601 metingen niet aan de normen. Meestal ging het om stoffen die geen direct gevaar voor de volksgezondheid vormen. Bij 24 metingen werden ziekmakende bacteriën zoals enterococcen of E.coli gevonden.
Volgens de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) zijn dit uitzonderingen. De drinkwaterbedrijven voerden vorig jaar bijna 566.000 metingen uit, en bij ongeveer 0,11 procent daarvan was er iets mis. De inspectie zegt dat de kwaliteit van waterbronnen onder druk staat door klimaatverandering en door het lozen van stoffen als bestrijdingsmiddelen, PFAS en microplastics. Dat vrijwel alle metingen in orde waren, is in de ogen van de ILT dan ook een opmerkelijke prestatie.
Na één meting vorig jaar kregen veel mensen het advies hun drinkwater te koken voordat ze het konden drinken. Dat gebeurde in Assen en Rolde. Ongeveer 30.000 huishoudens moesten het water toen drie minuten koken voor consumptie.
Kookadviezen
De cijfers van de ILT gaan over vorig jaar. In 2024 zijn er tot nu toe vijf grote kookadviezen geweest: in en rond Dinxperlo en bij Ellecom in mei, in de buurt van Schijndel in augustus en bij Apeldoorn en bij Venray in oktober. Volgens de ILT is er geen verband tussen de vervuilingen.
Minister Barry Madlener van Infrastructuur en Waterstaat stuurde het rapport vrijdag naar de Tweede Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
3 dagen geleden