Dringend verzoek COA aan gemeenten voor 'extra inspanning'
TER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) vraagt gemeenten dringend meer te doen wat betreft de asielopvang. Het doet een appel op gemeenten voor "een extra inspanning", zoals het langer openhouden van noodlocaties en het sneller huisvesten van statushouders. Anders dreigt het aanmeldcentrum in Ter Apel te vol te raken.
Daar mogen van de rechter maximaal 2000 mensen verblijven. De afgelopen periode is het gelukt om (ruim) onder dat aantal te blijven. Dat kwam grotendeels doordat een paar grote opvanglocaties zijn geopend. Maar sinds deze week komt het aantal asielzoekers in Ter Apel weer boven de 1900 uit.
Het COA zegt dat het risico groot is dat er op korte termijn weer meer dan 2000 mensen verblijven door "de voorgenomen sluiting van een groot aantal opvanglocaties in de rest van het land". Het COA wil dat voorkomen. Niet alleen omdat de organisatie dan per dag een boete van 50.000 euro moet betalen, maar naar eigen zeggen "vooral vanwege de leefbaarheid op de locatie voor onze bewoners en voor de omwonenden in Ter Apel".
Statushouders
In de asielzoekerscentra zitten ook nog veel statushouders. Dat zijn asielzoekers die in Nederland mogen blijven. Gemeenten moeten voor hen onderdak vinden, maar mede door de krapte op de woningmarkt lukt dat onvoldoende.
Het COA zegt dat het langer openhouden van noodlocaties en het sneller huisvesten van statushouders "zeer helpt" de druk op de asielopvang te verlichten. "Op middellange termijn is het essentieel om met de gemeenten zo snel mogelijk uitvoering te geven aan de mogelijke nieuwe locaties die in het kader van de spreidingswet bij het ministerie van Asiel en Migratie zijn aangemeld."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Stefan V. (34) donderdag vrijgesproken van het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag en van diefstal van een gedenksteen en een grafmonument in februari en maart vorig jaar. De rechtbank legde hem wel acht maanden cel op voor twee inbraken in vakantiewoningen.
42 minuten geledenDORDRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 32-jarige Jesse R. voor het onthoofden van zijn moeder op 16 april vorig jaar in haar woning aan de Molenstraat in Hellevoetsluis. Volgens het OM is R. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de makers van chatbot Grok willen voorkomen dat de dienst wordt gebruikt om kindermisbruik te creëren. "Maar het volledig elimineren van elk misbruik is niet haalbaar, er zullen altijd gebruikers zijn die beveiligingsmaatregelen omzeilen", hebben de advocaten van het platform gezegd. Grok is eigendom van het bedrijf xAI van Elon Musk.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 63-jarige man die een celstraf uitzit voor geruchtmakende kunstroven zit weer gevangen, nadat hij in januari op de vlucht was geslagen. Hij ging ervandoor toen hij zelfstandig van de gevangenis in Nieuwegein naar een beperkt beveiligde afdeling van een andere gevangenis mocht.
3 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Nabestaanden van de 63-jarige vrouw die in april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis is onthoofd door haar psychotische zoon Jesse R., hebben donderdag in de rechtbank indringende slachtofferverklaringen voorgedragen. Ze zijn nog geschokt en verbijsterd.
3 uur geledenDORDRECHT (ANP) - "Ik ben ziek. Dat is mijn moeder fataal geworden. Dat zal ik nooit meer kunnen herstellen. Dat doet heel veel pijn." Dat zei Jesse R. (32) bij aanvang van zijn strafproces in de rechtbank in Dordrecht. R. staat daar terecht voor de moord op zijn moeder (63) door onthoofding met een bijl op 16 april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis.
4 uur geledenHURGHADA (ANP) - Met een toestel van Defensie zijn afgelopen nacht opnieuw gestrande reizigers opgehaald in Oman en naar het Egyptische Hurghada gebracht. In totaal zijn het 75 Nederlanders en drie mensen met andere nationaliteiten, laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
7 uur geleden