Drie wetenschappers gaan onderzoek naar Arib begeleiden
DEN HAAG (ANP) - Het onderzoek naar de werksfeer in de Tweede Kamer ten tijde van voormalig voorzitter Khadija Arib is weer een stap dichterbij. Er liggen drie namen van de mensen die het onderzoek gaan begeleiden. Anders dan aanvankelijk het plan was, gaat het niet om medewerkers van de Kamer maar om drie wetenschappers. Die kunnen zich daardoor ook meer met de inhoud bezighouden.
De opdracht voor het onderzoek wordt officieel gegeven door de bestuurlijke top van de Tweede Kamer: het presidium en de (waarnemend) griffier. Om te voorkomen dat zij het onderzoek kunnen beïnvloeden, is ervoor gekozen dat zij de begeleiding van het onderzoek overlaten aan de zogenoemde gedelegeerde opdrachtgevers. Daarvoor is Willem Bouwens, hoogleraar arbeidsrecht aan de Vrije Universiteit benaderd. Hij wilde die klus graag samen doen met bijzonder hoogleraar organisatiepsychologie Aukje Nauta van Universiteit Leiden en Mirko Noordegraaf, hoogleraar bestuurskunde aan de Universiteit Utrecht.
In eerste instantie werd het gedelegeerd opdrachtgeverschap overgelaten aan het hoofd hr en de concernjurist van de Kamer. Het presidium vond dat dat wel kon omdat zij zich toch niet met de inhoud zouden bemoeien, maar slechts met de praktische invulling van het onderzoek. Daar kwam men later op terug, ook omdat er ophef over was ontstaan. Het onderzoek ligt erg gevoelig, aangezien anonieme meldingen over wangedrag door een in de Kamer gewaardeerde oud-voorzitter met een lange staat van dienst de aanleiding waren.
Extra waarborg
De huidige opzet, met drie externe wetenschappers, levert een "extra waarborg" op dat het onderzoek zorgvuldig verloopt, schrijft Kamervoorzitter Vera Bergkamp namens het presidium in een brief aan de Kamer. Het maakt dat het bureau dat het onderzoek zal verrichten, Hoffmann, "meer openhartig" met de gedelegeerde opdrachtgevers kan overleggen over de inhoud, "als het verloop van het onderzoek daartoe aanleiding mocht geven".
De Kamer wilde ook graag dat er breder onderzoek gedaan wordt naar "een veilige werkomgeving binnen de Tweede Kamer". De drie wetenschappers is gevraagd om het onderzoeksbureau te verzoeken daar vast over na te denken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is nog niet tevreden met het aangekondigde onderzoek naar een datakluis met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal, die dit voorjaar werd herontdekt op het ministerie van Financiën. Oppositiepartijen deden in een Kamerdebat de oproep daar ook strafrechtelijk onderzoek naar te laten doen.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De wereld ligt niet op schema voor een volgende grootschalige virusuitbraak, volgens infectieziektespecialist Anja Schreijer. Tijdens een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona zei ze dat dit bij de ebola-uitbraak in onder meer de Democratische Republiek Congo duidelijk is geworden.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dat rechtbank Den Haag heeft geoordeeld dat Nederland nog altijd geen asielzoekers mag terugsturen naar Italië omdat de opvang daar niet op orde zou zijn, stuit op kritiek in de Tweede Kamer. Bij een asieldebat bleek donderdag dat een meerderheid hier kritisch op is. Don Ceder (ChristenUnie) vreest dat de uitspraak leidt tot een "perverse prikkel". Landen zouden zo worden aangemoedigd om hun opvang slecht te regelen, zodat ze minder asielzoekers hoeven op te vangen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De pogingen om het coronavirus regionaal aan te pakken vanaf de zomer van 2020 waren "ingewikkeld en ongemakkelijk", zei toenmalig bestuurder van de GGD Amsterdam Anja Schreijer tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geen enkele GGD in Nederland was goed voorbereid op een uitbraak van een infectieziekte zoals het coronavirus, volgens voormalig bestuurder van de GGD Amsterdam Anja Schreijer. Tegen de parlementaire enquêtecommissie corona zei de specialist in infectieziektebestrijding dat de inspectie dit in 2016 al had aangegeven.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen doet aangifte tegen de pro-Palestijnse demonstranten van XR Justice Now! die dinsdag het vragenuur verstoorden met geschreeuw. Dat bevestigt zijn woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. Ook krijgen ze een pandverbod opgelegd.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans heeft woensdag uitgehaald naar vakbonden, die volgens hem in gesprek moeten gaan met het kabinet. "Als je zegt: eerst moet ik volledig mijn zin krijgen en dan pas kom ik aan tafel, dat vind ik chantage."
18 uur geleden