Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drie Russische kosmonauten op weg naar ruimtestation ISS

Drie Russische kosmonauten op weg naar ruimtestation ISS

BAJKONOER (ANP) - Drie nieuwe bemanningsleden zijn vrijdag op weg gegaan naar het internationale ruimtestation ISS. De raket met de drie Russen aan boord werd gelanceerd vanaf de Russische ruimtebasis Bajkonoer in Kazachstan. Na een paar uur vliegen moeten ze aankomen bij hun huis voor de komende maanden, ruim 400 kilometer boven de aarde.

De drie kosmonauten zijn Oleg Artemjev (51), Denis Matveev (38) en Sergej Korsakov (37). De jongste twee gaan voor de eerste keer naar de ruimte. Ze voegen zich bij vier Amerikanen, twee Russen en een Duitser die nu in het ISS zitten.

Het is de eerste bemande lancering sinds de Russische invasie in Oekraïne. Door de oorlog zijn de spanningen tussen Rusland en het Westen hoog opgelopen. Vroeger ontkwam de ruimtevaart aan zulke conflicten, maar nu wordt ook de toekomst van het ISS onzeker. Projecten die samen zijn opgezet, staan op een laag pitje. Zo trekt Europa, in elk geval voorlopig, de stekker uit een onbemande verkenner die later dit jaar naar Mars zou moeten gaan.

Het hoofd van het Russische ruimtevaartprogramma, Dmitry Rogozin, is een trouwe bondgenoot van president Vladimir Poetin. Toen het Westen Rusland sancties oplegde, zei hij dreigend dat Rusland het ISS kon laten vergaan. Ook dreigde hij de Amerikaanse astronaut Mark Vande Hei, die binnenkort terug naar de aarde moet gaan, in de ruimte achter te laten. Op de lanceerinstallatie in Bajkonoer liet Rogozin levensgroot de letters Z en V aanbrengen, die Rusland ook gebruikt in de oorlog.

Meer uit Buitenland

Nieuwe klap voor partij Mandela bij lokale verkiezing Zuid-Afrika

PRETORIA (ANP/DPA/AFP) - De partij van de overleden antiapartheidsstrijder Nelson Mandela heeft in Zuid-Afrika flinke verliezen geleden bij lokale verkiezingen. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) kreeg volgens bijna volledige uitslagen landelijk ongeveer 31 procent van de stemmen. Dat wordt gezien als een historisch slechte uitslag.

30 minuten geleden
Brug beschadigd en burgers gewond bij raketaanval op Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Rusland meldt een grote aanval te hebben uitgevoerd op doelen in en rond de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Het Russische ministerie van Defensie stelt dat infrastructuur en militaire industrie onder vuur zijn genomen. Oekraïense media berichten dat bij beschietingen met ballistische raketten ook burgers gewond zijn geraakt, onder wie een tienermeisje.

1 uur geleden
Trump meldt aanval op Iraanse luchtafweer

WEST PALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn land "kleine" aanvallen uitvoert op Iran. Hij reageerde daarmee op berichten over een nieuw bombardement op dat land na de Amerikaanse verkiezingen van deze week.

3 uur geleden
Kind uit VS doodgeschoten door politie in Mexico

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse autoriteiten bevestigen dat een meisje is doodgeschoten bij een operatie tegen drugscriminaliteit. Agenten hadden vanuit een helikopter het vuur geopend. De zevenjarige Aranza, die is geboren in de Verenigde Staten, zou in het hoofd zijn geraakt en overleefde dat niet.

3 uur geleden
Prognose: Californië verwerpt vermogensbelasting voor miljardairs

SACRAMENTO (ANP) - Kiezers in de Amerikaanse staat Californië verwerpen naar verwachting een unieke belasting voor miljardairs, voorspelt Decision Desk HQ, dat de Amerikaanse verkiezingsuitslagen bijhoudt, op X. Met bijna drie kwart van de stemmen geteld, steunt slechts 46 procent van de kiezers het voorstel, 54 procent is tegen.

7 uur geleden
Net afgezette president van Paraguay onder huisarrest geplaatst

ASUNCIÓN (ANP/RTR) - De autoriteiten in Paraguay hebben voormalig president Santiago Peña onder huisarrest geplaatst. Kort daarvoor had het parlement hem afgezet te midden van een politieke en financiële crisis die was ontstaan door het faillissement van de digitale bank ueno.

9 uur geleden
Paraguay beëdigt nieuwe president na afzetting Peña

ASUNCIÓN (ANP/RTR/AFP) - Paraguay heeft Pedro Alliana beëdigd als president van het land. Hij vervangt Santiago Peña, die kort daarvoor door het parlement was afgezet. De 52-jarige Alliana was vicepresident onder Peña en behoort tot dezelfde conservatieve Colorado-partij als zijn voorganger, wiens ambtstermijn tot 2028 zou duren.

10 uur geleden