Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drie Russische kosmonauten op weg naar ruimtestation ISS

Drie Russische kosmonauten op weg naar ruimtestation ISS

BAJKONOER (ANP) - Drie nieuwe bemanningsleden zijn vrijdag op weg gegaan naar het internationale ruimtestation ISS. De raket met de drie Russen aan boord werd gelanceerd vanaf de Russische ruimtebasis Bajkonoer in Kazachstan. Na een paar uur vliegen moeten ze aankomen bij hun huis voor de komende maanden, ruim 400 kilometer boven de aarde.

De drie kosmonauten zijn Oleg Artemjev (51), Denis Matveev (38) en Sergej Korsakov (37). De jongste twee gaan voor de eerste keer naar de ruimte. Ze voegen zich bij vier Amerikanen, twee Russen en een Duitser die nu in het ISS zitten.

Het is de eerste bemande lancering sinds de Russische invasie in Oekraïne. Door de oorlog zijn de spanningen tussen Rusland en het Westen hoog opgelopen. Vroeger ontkwam de ruimtevaart aan zulke conflicten, maar nu wordt ook de toekomst van het ISS onzeker. Projecten die samen zijn opgezet, staan op een laag pitje. Zo trekt Europa, in elk geval voorlopig, de stekker uit een onbemande verkenner die later dit jaar naar Mars zou moeten gaan.

Het hoofd van het Russische ruimtevaartprogramma, Dmitry Rogozin, is een trouwe bondgenoot van president Vladimir Poetin. Toen het Westen Rusland sancties oplegde, zei hij dreigend dat Rusland het ISS kon laten vergaan. Ook dreigde hij de Amerikaanse astronaut Mark Vande Hei, die binnenkort terug naar de aarde moet gaan, in de ruimte achter te laten. Op de lanceerinstallatie in Bajkonoer liet Rogozin levensgroot de letters Z en V aanbrengen, die Rusland ook gebruikt in de oorlog.

Meer uit Buitenland

Costa: EU zal geen bemiddelaar zijn tussen Oekraïne en Rusland

BRUSSEL (ANP) - De EU zal geen bemiddelaar zijn in gesprekken tussen Oekraïne en Rusland, herhaalde voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de EU-top. Costa kreeg chagrijn over zich heen nadat zijn team eerder deze week had geprobeerd contact te zoeken met Rusland.

28 minuten geleden
Von der Leyen wil in oktober duidelijkheid over EU-begroting

BRUSSEL (ANP) - Bij de volgende EU-top in oktober moet duidelijk worden waar het geld van de EU-meerjarenbegroting vandaan komt. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na afloop van een bijeenkomst van EU-leiders in Brussel.

40 minuten geleden
Iran koppelt inspectie atoomprogramma aan onderhandelingen VS

TEHERAN (ANP) - De toegang die atoomenergiewaakhond IAEA krijgt tot Irans nucleaire faciliteiten, hangt af van de uitkomst van onderhandelingen met de VS. Dat zegt de woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Esmaeil Baghaei. Ook ontkent hij eerdere geruchten dat het Internationaal Atoomenergieagentschap toestemming zou hebben gekregen tot de Iraanse faciliteiten.

41 minuten geleden
Libanon: tientallen doden en gewonden sinds middernacht

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds middernacht 47 doden en 97 gewonden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Eerder meldde het ministerie 18 doden, maar het benadrukte daarbij dat dit geen definitief dodental was; de aanhoudende aanvallen maakten het moeilijk om bij de slachtoffers te komen.

1 uur geleden
Israël en Hezbollah eens over staakt-het-vuren

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Israël en Hezbollah hebben ingestemd met een staakt-het-vuren, zegt een Amerikaanse topfunctionaris. Het bestand is vrijdag om 16.00 uur lokale tijd ingegaan. Dat is om 15.00 uur Nederlandse tijd.

3 uur geleden
Starmer roept op tot eenheid Labour na verkiezingswinst rivaal

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse premier Keir Starmer heeft opgeroepen tot eenheid binnen regeringspartij Labour. Zijn oproep volgt na de lokale verkiezingsoverwinning van rivaal Andy Burnham, die met zijn behaalde parlementszetel voldoet aan een belangrijke voorwaarde voor het ontketenen van een interne leiderschapsstrijd.

4 uur geleden
Europese landen nemen maatregelen tegen hitte

DEN HAAG (ANP) - In grote delen van West- en Zuid-Europa worden maatregelen getroffen tegen de hitte. In delen van Zuid-Frankrijk en Spanje kan die vrijdag oplopen tot richting de 40 graden.

4 uur geleden