Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drie partijen beginnen overleg over Duitse regeringscoalitie

Drie partijen beginnen overleg over Duitse regeringscoalitie

BERLIJN (ANP/DPA) - Drie Duitse partijen zijn bereid onderhandelingen te beginnen over een regeringscoalitie. Als laatste partij ging maandag de liberale FDP akkoord, melden Duitse media. Eerder hadden de sociaaldemocratische SPD en de milieupartij De Groenen al ingestemd.

De SPD regeerde de afgelopen jaren met de christendemocraten (CDU/CSU) onder leiding van bondskanselier Angela Merkel (CDU). Zij stopt ermee en de CDU/CSU leed een historisch verlies bij de jongste parlementsverkiezingen. De SPD wil het nu over een andere boeg gooien.

De sociaaldemocraten, de Groenen en de FDP boekten winst bij de verkiezingen van 26 september. Zij hebben samen een duidelijke meerderheid in het parlement.

Verkeerslichtcoalitie

Mocht het overleg tot een coalitie leiden, dan kan de SPD als grootste partij de nieuwe regeringsleider leveren. Minister van Financiën Olaf Scholz maakt de meeste kans Merkel op te volgen. Duitsland krijgt dan na 16 jaar weer een sociaaldemocratische bondskanselier. Scholz is nu al vicekanselier.

De drie partijen, die verwijzend naar hun partijkleuren de zogenoemde verkeerslichtcoalitie kunnen vormen, spraken de afgelopen weken al intensief met elkaar. Het minimumloon moet naar 12 euro per uur stijgen. Ook moet er sneller meer duurzame energie komen. Verder zouden enkele belangrijke belastingen niet worden verhoogd.

Meer uit Buitenland

Iran breidt zone met sancties uit rond Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse strijdkrachten hebben aangekondigd de beperkt toegankelijke zone uit te breiden tot in de Golf van Oman. Het land zegt schepen die zonder toestemming toch door deze zone varen "sancties" op te leggen. Als Iran denkt dat een schip zonder Iraanse toestemming wil doorvaren richting de Straat van Hormuz, zal het niet meewerken aan het verstrekken van "verzekering of andere gerelateerde diensten".

5 minuten geleden
Afscheidsdienst voor Noorse koning Harald afgelopen

OSLO (ANP) - De afscheidsdienst voor koning Harald in de Domkerk in Oslo is afgelopen. Even na 14.00 uur werd de kist met daarin het lichaam van de overleden koning de kerk uitgedragen. Vlak daarna volgde een fly-over van de luchtmacht. Vier gevechtsvliegtuigen vlogen in de zogenoemde missing-manformatie over de stad.

1 uur geleden
Duitsland schort telefoongesprek met Trump tot nader order op

BERLIJN (ANP/AFP) - Een telefoongesprek tussen de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Amerikaanse president Donald Trump is tot nader order opgeschort. Dat meldt een woordvoerder van de Duitse overheid. De twee bewindslieden zouden contact met elkaar hebben rond de 25e jaardag van de aanslagen op New York en Washington van 11 september 2001. Een reden voor het uitstel werd niet genoemd.

1 uur geleden
Netanyahu klaagt krant aan na stuk over waarschuwing aanval Hamas

TEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu klaagt de krant Haaretz aan na een artikel over de aanval van Hamas op Israël in oktober 2023. Daarin stond dat hij door de president van de Verenigde Arabische Emiraten was gewaarschuwd voor het geweld.

1 uur geleden
Noorse premier Støre dankbaar voor 'menselijke' koning Harald

OSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre is "diep dankbaar" voor de 35 jaar dat Harald koning van Noorwegen was. De vorst maakte zijn functie "menselijk", aldus Støre tijdens de uitvaartdienst voor Harald in de Domkerk in Oslo.

1 uur geleden
Servische president ontbindt parlement na aanhoudende protesten

BELGRADO (ANP/AFP) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft per decreet het Servische parlement ontbonden. Verkiezingen waren aanvankelijk gepland voor december 2027, maar zullen nu 25 oktober worden gehouden. Vučić gaat daarmee mee in de eisen van demonstranten in het land, die al maandenlang protesteren tegen de regering.

2 uur geleden
Rouwstoet koning Harald aangekomen bij Domkerk

OSLO (ANP) - De rouwstoet rond de uitvaart van de Noorse koning Harald is aangekomen bij de Domkerk in Oslo. Bij aankomst werden koning Haakon en de overige leden van de Noorse koninklijke familie welkom geheten door de bisschop van Oslo, Sunniva Gylver, en Olav Fykse Tveit, de leider van de Noorse kerk.

2 uur geleden