Drie partijen beginnen overleg over Duitse regeringscoalitie
BERLIJN (ANP/DPA) - Drie Duitse partijen zijn bereid onderhandelingen te beginnen over een regeringscoalitie. Als laatste partij ging maandag de liberale FDP akkoord, melden Duitse media. Eerder hadden de sociaaldemocratische SPD en de milieupartij De Groenen al ingestemd.
De SPD regeerde de afgelopen jaren met de christendemocraten (CDU/CSU) onder leiding van bondskanselier Angela Merkel (CDU). Zij stopt ermee en de CDU/CSU leed een historisch verlies bij de jongste parlementsverkiezingen. De SPD wil het nu over een andere boeg gooien.
De sociaaldemocraten, de Groenen en de FDP boekten winst bij de verkiezingen van 26 september. Zij hebben samen een duidelijke meerderheid in het parlement.
Verkeerslichtcoalitie
Mocht het overleg tot een coalitie leiden, dan kan de SPD als grootste partij de nieuwe regeringsleider leveren. Minister van Financiën Olaf Scholz maakt de meeste kans Merkel op te volgen. Duitsland krijgt dan na 16 jaar weer een sociaaldemocratische bondskanselier. Scholz is nu al vicekanselier.
De drie partijen, die verwijzend naar hun partijkleuren de zogenoemde verkeerslichtcoalitie kunnen vormen, spraken de afgelopen weken al intensief met elkaar. Het minimumloon moet naar 12 euro per uur stijgen. Ook moet er sneller meer duurzame energie komen. Verder zouden enkele belangrijke belastingen niet worden verhoogd.
Meer uit Buitenland
CANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.
48 minuten geledenMANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese president Xi Jinping heeft de uitnodiging van de Amerikaanse president Donald Trump geaccepteerd en gaat dit najaar op bezoek in de Verenigde Staten. Dat meldt het Chinese staatspersbureau Xinhua.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische regeringscoalitie touwtrekt opnieuw over de NAVO-afspraak om meer uit te geven aan defensie. Twee regeringspartijen willen meer tijd nemen om zo harde bezuinigingen elders te voorkomen. Defensieminister Theo Francken is bang dat België opnieuw "de grootste freerider van de NAVO" wordt.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland probeert bondgenoot Belarus dieper in de oorlog met Oekraïne te trekken, stelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem zijn de Russen van plan om vanuit Belarus ofwel Oekraïne of een NAVO-land aan te vallen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese grensbewakingsdienst Frontex zag in de eerste vier maanden van dit jaar een forse afname van het aantal keren dat de grens naar de EU illegaal werd overgestoken. Er is een daling te zien van 40 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
5 uur geledenCARACAS (ANP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben hoogverrijkt uranium uit Venezuela weggehaald en naar de VS gebracht. Dat meldden de landen in een verklaring. Het materiaal werd eind april verpakt en begin mei naar de Amerikaanse staat South Carolina gebracht.
5 uur geleden