Drie partijen beginnen overleg over Duitse regeringscoalitie
BERLIJN (ANP/DPA) - Drie Duitse partijen zijn bereid onderhandelingen te beginnen over een regeringscoalitie. Als laatste partij ging maandag de liberale FDP akkoord, melden Duitse media. Eerder hadden de sociaaldemocratische SPD en de milieupartij De Groenen al ingestemd.
De SPD regeerde de afgelopen jaren met de christendemocraten (CDU/CSU) onder leiding van bondskanselier Angela Merkel (CDU). Zij stopt ermee en de CDU/CSU leed een historisch verlies bij de jongste parlementsverkiezingen. De SPD wil het nu over een andere boeg gooien.
De sociaaldemocraten, de Groenen en de FDP boekten winst bij de verkiezingen van 26 september. Zij hebben samen een duidelijke meerderheid in het parlement.
Verkeerslichtcoalitie
Mocht het overleg tot een coalitie leiden, dan kan de SPD als grootste partij de nieuwe regeringsleider leveren. Minister van Financiën Olaf Scholz maakt de meeste kans Merkel op te volgen. Duitsland krijgt dan na 16 jaar weer een sociaaldemocratische bondskanselier. Scholz is nu al vicekanselier.
De drie partijen, die verwijzend naar hun partijkleuren de zogenoemde verkeerslichtcoalitie kunnen vormen, spraken de afgelopen weken al intensief met elkaar. Het minimumloon moet naar 12 euro per uur stijgen. Ook moet er sneller meer duurzame energie komen. Verder zouden enkele belangrijke belastingen niet worden verhoogd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - "Alle Amerikaanse schepen, vliegtuigen en militairen (...) blijven in en rond Iran", schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social, "totdat de daadwerkelijk gesloten overeenkomst volledig is nageleefd".
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse man die ervan werd beschuldigd vrouwen te hebben gewurgd, hun lichamen te hebben versneden en hun stoffelijke resten te hebben verspreid, heeft schuld bekend aan acht moorden. Hiermee is een mysterie opgelost dat tientallen jaren voortsleepte: de zogeheten Gilgo Beach-moorden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte valt de Amerikaanse president Donald Trump bij in diens kritiek op Europese NAVO-landen. Die hebben inderdaad niet allemaal in de oorlog met Iran de hulp geboden die ze de Verenigde Staten wel ooit beloofd hebben, zei Rutte na een bezoek aan Trump. Maar hij heeft Trump ook gewezen op goede voorbeelden, zei hij in een interview met CNN.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.
11 uur geledenLOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.
11 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.
12 uur geleden