Drie partijen beginnen overleg over Duitse regeringscoalitie
BERLIJN (ANP/DPA) - Drie Duitse partijen zijn bereid onderhandelingen te beginnen over een regeringscoalitie. Als laatste partij ging maandag de liberale FDP akkoord, melden Duitse media. Eerder hadden de sociaaldemocratische SPD en de milieupartij De Groenen al ingestemd.
De SPD regeerde de afgelopen jaren met de christendemocraten (CDU/CSU) onder leiding van bondskanselier Angela Merkel (CDU). Zij stopt ermee en de CDU/CSU leed een historisch verlies bij de jongste parlementsverkiezingen. De SPD wil het nu over een andere boeg gooien.
De sociaaldemocraten, de Groenen en de FDP boekten winst bij de verkiezingen van 26 september. Zij hebben samen een duidelijke meerderheid in het parlement.
Verkeerslichtcoalitie
Mocht het overleg tot een coalitie leiden, dan kan de SPD als grootste partij de nieuwe regeringsleider leveren. Minister van Financiën Olaf Scholz maakt de meeste kans Merkel op te volgen. Duitsland krijgt dan na 16 jaar weer een sociaaldemocratische bondskanselier. Scholz is nu al vicekanselier.
De drie partijen, die verwijzend naar hun partijkleuren de zogenoemde verkeerslichtcoalitie kunnen vormen, spraken de afgelopen weken al intensief met elkaar. Het minimumloon moet naar 12 euro per uur stijgen. Ook moet er sneller meer duurzame energie komen. Verder zouden enkele belangrijke belastingen niet worden verhoogd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth verwacht dat de oorlog in Iran geen "eindeloze oorlog" wordt, zoals die in Irak. Volgens hem hebben de Verenigde Staten duidelijke doelen en zullen ze die snel bereiken.
31 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft generaal van de Revolutionaire Garde Majid Ebnelreza benoemd als waarnemend minister van Defensie. Dat meldt onder meer Al Jazeera.
47 minuten geledenTAMPA (ANP) - Een vierde Amerikaanse militair is omgekomen door Iraanse tegenaanvallen na de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. De Amerikaan was eerder zwaargewond geraakt en is nu aan die verwondingen bezweken, zegt het Amerikaanse commando in het Midden-Oosten.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël claimt de dood van het hoofd van Hezbollahs inlichtingendienst, Hoessein Moukalled. Dat meldt de Israëlische strijdmacht op X. Moukalled zou zijn omgekomen bij een aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het zuidelijke deel van die stad, Dahieh, geldt als uitvalsbasis van Hezbollah.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is "heel teleurgesteld" in de Britse premier Keir Starmer, omdat die in eerste instantie weigerde om de Amerikanen gebruik te laten maken van Britse militaire bases bij de aanvallen op Iran. Het Verenigd Koninkrijk besloot pas op zondag dat de Amerikanen de bases mochten gebruiken, maar dan wel alleen voor "defensieve" acties.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft de inwoners verboden om bijeen te komen voor de joodse feestdag Poerim, die maandagavond begint. Dat schrijft nieuwssite Times of Israel. Het is traditie dat joden tijdens Poerim samenkomen om te luisteren naar een rabbijn die voorleest uit de Tenach, het heilige joodse boek. Maar door de oorlog met Iran is dat dit jaar niet toegestaan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA/AFP) - De scholen in Iran blijven de komende weken gesloten, door de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op het land. Het onderwijs zal volledig online doorgaan, meldt het Iraanse persbureau Tasnim.
1 uur geleden