Drie maanden voorwaardelijk voor Belgische youtuber Acid
BRUSSEL (ANP) - De populaire Vlaamse youtuber Acid krijgt drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 800 euro opgelegd omdat hij vorig jaar namen heeft bekendgemaakt van leden van de studentenvereniging die betrokken waren geweest bij een gewelddadige ontgroening. Aankomend studentenlid Sanda Dia overleed als gevolg van de ontberingen. De lage straffen die de daders vervolgens kregen, wekten grote verontwaardiging in België.
In die periode van volkswoede, nadat bekend was geworden dat de daders met taakstraffen en een boete werden bestraft, maakte Acid de video waarin hij de namen onthulde van vier van de leden van de Leuvense studentenvereniging. Hij toonde ook foto's waarop andere leden te zien waren. Bij de mensen die zo herkend konden worden, zat ook een voormalig lid dat niet bij de fatale studentendoop betrokken was. Het is dat lid dat de zaak tegen Acid had aangespannen. Diens ouders hebben een restaurant in Antwerpen en kregen last van valse reservaties en negatieve recensies.
Acid, de artiestennaam van Nathan Vandergunst, moet volgens het vonnis van de rechtbank in Brugge deze ouders een schadevergoeding betalen van, voorlopig, 20.000 euro. De rechtbank heeft een expert aangesteld die de economische schade aan het restaurant zal vaststellen.
Publieke verontwaardiging
De straffen vallen mee in vergelijking met wat Acid op voorhand zei te vrezen. Hem werd aanvankelijk ook laster, eerroof en inbreuken op de wet rond privacy ten laste gelegd, maar uiteindelijk werd hij alleen veroordeeld voor "elektronische belaging".
De dood van Sanda Dia in 2018 wekte grote publieke verontwaardiging. De student met een vader uit Senegal kwam om het leven na een dertig uur durende studentendoop waarbij hij onder meer nat werd gehouden terwijl het buiten ongeveer 6 graden was, en hij visolie moest drinken, terwijl hij geen water mocht drinken. De verontwaardiging groeide verder toen bekend werd dat de achttien betrokken leden van de als elitair bekend staande studentenvereniging Reuzegom enkel taakstraffen kregen.
Acid zei bij het verlaten van de rechtbank het oneerlijk te vinden dat de veroordeelde leden van Reuzegom geen aantekening hebben gekregen op hun strafblad door de taakstraf, terwijl hij dit nu zelf wel krijgt door de celstraf. Over de vergoeding voor het restaurant zegt hij dat hij het geld "liever op de rekening van de familie van Sanda Dia had zien verschijnen dan op de rekening van de familie die een bijdrage had in het sporen uitwissen na zijn doop" tot nieuw Reuzegom-lid.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.
2 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.
8 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.
11 uur geleden