Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drie maanden voorwaardelijk voor Belgische youtuber Acid

Drie maanden voorwaardelijk voor Belgische youtuber Acid

BRUSSEL (ANP) - De populaire Vlaamse youtuber Acid krijgt drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 800 euro opgelegd omdat hij vorig jaar namen heeft bekendgemaakt van leden van de studentenvereniging die betrokken waren geweest bij een gewelddadige ontgroening. Aankomend studentenlid Sanda Dia overleed als gevolg van de ontberingen. De lage straffen die de daders vervolgens kregen, wekten grote verontwaardiging in België.

In die periode van volkswoede, nadat bekend was geworden dat de daders met taakstraffen en een boete werden bestraft, maakte Acid de video waarin hij de namen onthulde van vier van de leden van de Leuvense studentenvereniging. Hij toonde ook foto's waarop andere leden te zien waren. Bij de mensen die zo herkend konden worden, zat ook een voormalig lid dat niet bij de fatale studentendoop betrokken was. Het is dat lid dat de zaak tegen Acid had aangespannen. Diens ouders hebben een restaurant in Antwerpen en kregen last van valse reservaties en negatieve recensies.

Acid, de artiestennaam van Nathan Vandergunst, moet volgens het vonnis van de rechtbank in Brugge deze ouders een schadevergoeding betalen van, voorlopig, 20.000 euro. De rechtbank heeft een expert aangesteld die de economische schade aan het restaurant zal vaststellen.

Publieke verontwaardiging

De straffen vallen mee in vergelijking met wat Acid op voorhand zei te vrezen. Hem werd aanvankelijk ook laster, eerroof en inbreuken op de wet rond privacy ten laste gelegd, maar uiteindelijk werd hij alleen veroordeeld voor "elektronische belaging".

De dood van Sanda Dia in 2018 wekte grote publieke verontwaardiging. De student met een vader uit Senegal kwam om het leven na een dertig uur durende studentendoop waarbij hij onder meer nat werd gehouden terwijl het buiten ongeveer 6 graden was, en hij visolie moest drinken, terwijl hij geen water mocht drinken. De verontwaardiging groeide verder toen bekend werd dat de achttien betrokken leden van de als elitair bekend staande studentenvereniging Reuzegom enkel taakstraffen kregen.

Acid zei bij het verlaten van de rechtbank het oneerlijk te vinden dat de veroordeelde leden van Reuzegom geen aantekening hebben gekregen op hun strafblad door de taakstraf, terwijl hij dit nu zelf wel krijgt door de celstraf. Over de vergoeding voor het restaurant zegt hij dat hij het geld "liever op de rekening van de familie van Sanda Dia had zien verschijnen dan op de rekening van de familie die een bijdrage had in het sporen uitwissen na zijn doop" tot nieuw Reuzegom-lid.

Meer uit Buitenland

Iran roept op tot regionale eenheid in overleg met Saudi-Arabië

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft opgeroepen tot regionale eenheid tijdens een ontmoeting in Teheran met vertegenwoordigers van Saudi-Arabië, Turkije en Pakistan. De laatste drie landen tekenden recent het defensiepact van Mekka, waarin ze afspraken elkaar te hulp te schieten als een van hen wordt aangevallen.

39 minuten geleden
Oppositieleider Machado bereid tot gesprek Venezolaanse president

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is bereid om de interim-president van het land te ontmoeten, laat haar woordvoerder weten. Machado is zondag weer aangekomen in Venezuela, nadat ze bijna een jaar geleden in het geheim naar Oslo was gereisd om de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te kunnen nemen.

50 minuten geleden
PostNL steekt tientallen miljoenen extra in pakketautomaten

DEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht dat steeds meer mensen hun pakket zelf ophalen bij bijvoorbeeld een pakketautomaat of pakketpunt, in plaats van het thuis te laten bezorgen. Naar verwachting stijgt dit van 13 procent van alle pakketten nu naar ongeveer 40 procent in 2031. PostNL gaat hiervoor ongeveer 50 miljoen euro extra investeren in 2027 en 2028, bovenop de investeringen die al waren voorzien voor de ontwikkeling van 'out-of-home' bezorging.

1 uur geleden
Oekraïne wacht al maand tot VS Patriots vrijgeven, zegt Zelensky

KYIV (ANP) - Oekraïne zegt al bijna een maand te wachten op Amerikaanse toestemming voor de levering van cruciale luchtverdedigingsraketten. Oekraïne gaat dat opnieuw bij de Amerikanen aankaarten, zegt president Volodymyr Zelensky.

1 uur geleden
Parlement Egypte keurt militaire steun aan Saudi-Arabië goed

CAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Egypte kan Saudi-Arabië helpen verdedigen tegen aanvallen van de Houthi's in Jemen. Het Egyptische parlement heeft toestemming gegeven voor het sturen van militaire steun, melden parlementariërs en lokale media.

2 uur geleden
Macron belooft Franse demonstranten tegemoet te komen

PARIJS (ANP) - De Franse overheid komt met "krachtige maatregelen" als reactie op de protesten in het land, belooft president Emmanuel Macron. Hij zegt de regering te hebben gevraagd "tegemoet te komen aan de legitieme eisen" van demonstranten.

2 uur geleden
VN-onderzoekscommissie: Israël pleegt nog steeds genocide in Gaza

GENÈVE (ANP/AFP) - Israël gaat nog steeds door met het plegen van genocide tegen Palestijnen in de Gazastrook, aldus een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties. Ook begaat Israël volgens de commissie oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de menselijkheid op de Westelijke Jordaanoever, waaronder uitroeiing, foltering, verkrachting en moord.

2 uur geleden