Drie keer zoveel wolvenaanvallen in eerste kwartaal
DEN HAAG (ANP) - Wolven vallen steeds vaker schapen en andere dieren aan. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn 267 aanvallen op dieren vastgesteld, in dezelfde periode van 2023 waren dit er nog 77. Dat zijn er ruim drie keer zoveel. In vrijwel alle gevallen hadden de landeigenaren geen hek of prikkeldaad om hun grond staan of andere preventieve maatregelen genomen om schade door wolven tegen te gaan.
Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van gegevens van BIJ12. Deze organisatie handelt voor de provincies wolvenzaken af.
De meeste aanvallen vonden plaats in Ooststellingwerf, een Friese gemeente op de grens met Drenthe. Daar zijn in 2024 tot nu toe al 39 aanvallen vastgesteld.
Veluwe
Over het algemeen slaat de wolf het vaakst toe in gemeenten op en rondom de Veluwe, zoals in de gemeenten Ede (27 keer) en Elburg (22 keer). Gelderland telt na drie maanden al meer bevestigde aanvallen dan in heel 2023. In de periode van januari tot en met maart vonden daar 138 aanvallen plaats, tegenover 112 in heel 2023.
Het aantal aanvallen kan in werkelijkheid nog hoger zijn. Het is namelijk niet verplicht om een aanval aan BIJ12 door te geven. Ook zijn alleen aanvallen meegeteld waarbij helemaal zeker is dat de schade door een wolf is aangericht.
Meer wolven
Dat wolven steeds vaker toeslaan, komt doordat er ook steeds meer wolven in Nederland leven. "Anderhalf jaar geleden telden we 29 wolven, afgelopen winter waren het er 51", vertelt een woordvoerster van BIJ12.
"We zien ook dat er nog te weinig maatregelen worden genomen om te voorkomen dat een wolf schade kan aanrichten." Van de wolvenaanvallen in de eerste drie maanden van dit jaar hadden ruim negen op de tien landeigenaren niet de maatregelen genomen die BIJ12 aanraadt. In meerdere provincies zijn subsidies beschikbaar om preventieve maatregelen te installeren.
Begin deze maand verdween een hond in Leusden door een vermoedelijke wolvenaanval. Een week later werd een meisje in hetzelfde gebied door een wolf gebeten. Incidenten met mensen en huisdieren komen niet in aanmerking voor een tegemoetkoming en worden daarom ook niet meegenomen.
Meer uit Binnenland
ENTER (ANP) - Reisorganisatie Oad doet geen uitspraken over de busreis van het bedrijf waarbij bij een ongeluk vijf personen omkwamen. De woordvoerder zegt om privacyredenen niets te kunnen zeggen over deelnemers aan de reis of over het eerdere verloop van de reis. Door het ongeluk in het Zwitserse kanton Graubünden raakten ook veertig personen gewond.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincies hebben zich ook geschaard achter de afspraken die staatssecretaris Silvio Erkens twee maanden geleden met zeven organisaties maakte over het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. De provincies ontbraken toen in juli een convenant werd ondertekend, hoewel ze wel betrokken waren bij de totstandkoming daarvan. Volgens een woordvoerder van het Interprovinciaal Overleg (IPO) moesten alle provinciale colleges nog een besluit nemen over de afspraken.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Limburg heeft een strafrechtelijk onderzoek ingesteld naar twee medewerkers van de politie van de eenheid Limburg op verdenking van huisvredebreuk.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 60-jarige Edgar L., verdacht van het doodsteken van de 21-jarige Kalilu in een woning aan de Nijhoffstraat in Zwijndrecht, zegt dat hij uit zelfverdediging heeft gehandeld. Dat bleek vrijdag tijdens de eerste inleidende zitting in de strafzaak tegen de man bij de rechtbank in Rotterdam.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima hebben hun medeleven betuigd aan de slachtoffers en nabestaanden van het busongeluk in Zwitserland. "Ons hart gaat uit naar de nabestaanden, naar iedereen die nu in angst verkeert om het lot van dierbaren en naar de gewonden", schrijft het koningspaar op sociale media. "Wij voelen ons met u verbonden bij deze grote tragedie."
2 uur geledenSUSCH (ANP) - Door het ongeluk met de Nederlandse bus in Zwitserland op donderdag zijn vijf mensen omgekomen. Veertig mensen zijn gewond geraakt, van wie drie zwaargewond en zeven "middelzwaar gewond". Dat meldt de politie van het Zwitserse kanton Graubünden.
2 uur geledenSUSCH (ANP) - De werkgever van een ooggetuige van het ongeluk met een Nederlandse bus in Zwitserland vertelt tegen de Zwitserse radio hoe zijn collega het ongeluk zag gebeuren. "Hij reed voor de bus, en reed gewoon door, toen er iets verschrikkelijks achter hem gebeurde", aldus de eigenaar van een nabijgelegen garage tegen publieke omroep RTS. "Er klonk veel herrie, waarna hij zag dat de bus was gekanteld."
2 uur geleden