Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drie kandidaten worden burgemeester en gaan niet de Kamer in

Drie kandidaten worden burgemeester en gaan niet de Kamer in

DEN HAAG (ANP) - Drie kandidaten bij de Tweede Kamerverkiezingen woensdag worden burgemeester en komen daardoor niet in de Kamer. Ze werden tijdens de campagne voorgedragen. Hun namen kunnen niet meer van het stembiljet worden gehaald, maar ze kunnen wel afzien van een zetel, als ze verkozen zouden worden.

Een van de drie staat op een mogelijk verkiesbare plaats. Nathanaël Middelkoop heeft plek vier op de kandidatenlijst van de SGP, die momenteel drie zetels in de Tweede Kamer heeft. Middelkoop wordt burgemeester in Katwijk. Als de SGP erin slaagt om een vierde zetel te behalen, schuift die door naar nummer vijf op de kandidatenlijst. Dit is Wouter-Jan Vroegindeweij, voorzitter van de SGP in Katwijk.

Fleur Gräper is vorige week voorgedragen om burgemeester van Tilburg te worden. Met plek 46 is zij lijstduwer bij D66. Een van de andere kandidaten was Esmah Lahlah, die in Tilburg woont en er eerder wethouder was. Ze is nummer twee op de lijst van GroenLinks-PvdA, achter lijsttrekker Frans Timmermans. Dat Lahlah heeft gesolliciteerd, lekte vorige week uit. De gemeente Tilburg en de provincie Noord-Brabant hebben daar aangifte van gedaan, omdat zulke sollicitaties geheim moeten blijven.

Agnes Jongerius, die volgende week begint als waarnemend burgemeester van de Utrechtse gemeente Oudewater, duwt op plek 76 de kandidatenlijst van GroenLinks-PvdA. De huidige burgemeester Danny de Vries vertrekt omdat hij directeur en hoofdredacteur van de regionale omroep RTV Oost wordt, waar hij eerder verslaggever was.

Meer uit Politiek

Ipsos: landelijke opkomst tot dusver 27 procent

HILVERSUM (ANP) - Tot 13.45 uur was de landelijke opkomst voor de Tweede Kamerverkiezingen 27 procent, meldt de NOS op basis van informatie van Ipsos I&O. Bij de vorige stembusgang in november 2023 had rond dat tijdstip volgens het onderzoeksbureau 28 procent gestemd.

6 minuten geleden
Kiezers maken gebruik van bijzondere stemlocaties

DEN HAAG (ANP) - Op verschillende plekken in het land maken kiezers woensdag gebruik van bijzondere stemlocaties voor de Tweede Kamerverkiezingen. Zo staat er een stembus in het Anne Frank Huis.

33 minuten geleden
Gemeenten hekelen 'opruiing' en 'polarisatie' door politici

LEIDEN (ANP) - De gemeente Leiden klaagt over "opruiende uitlatingen van landelijke politici" in de aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen van woensdag. Wat zij zeggen, maakt het werk van lokale bestuurders steeds onveiliger, zegt de Zuid-Hollandse gemeente. "De provocaties en verwijten werken ontwrichtend en zorgen voor tegenstellingen tussen mensen. Die dreigen daardoor van elkaar te vervreemden. En dat baart ons zorgen", aldus Leiden.

38 minuten geleden
Kwart tot derde van de kiezers in grote steden heeft gestemd

AMSTERDAM (ANP) - In de vier grootste gemeenten heeft tot nu toe ongeveer een kwart tot een derde van de kiesgerechtigden gestemd voor de Tweede Kamerverkiezingen. De percentages verschillen iets per stad.

40 minuten geleden
Rustig bij stembureaus op stations na enkele duizenden bezoekers

UTRECHT (ANP) - Na de ochtendspits is het rustiger geworden bij stembureaus op stations, ziet een NS-woordvoerder. Op station Utrecht Centraal hebben vooralsnog al zo'n 2500 mensen hun stembiljet ingeleverd bij een van de drie stemlocaties. Op Den Haag Centraal zagen medewerkers ongeveer 1000 tot 1500 mensen langskomen.

42 minuten geleden
Lijsttrekker 50PLUS Jan Struijs stemt in buurthuis Hellevoetsluis

HELLEVOETSLUIS (ANP) - Lijsttrekker van 50PLUS Jan Struijs heeft woensdag gestemd voor de Tweede Kamerverkiezingen. Dat deed hij rond het middaguur in Buurtkamer Ons Midden in Hellevoetsluis.

58 minuten geleden
Meer kandidaten Tweede Kamer zijn non-binair

DEN HAAG (ANP) - Zeker tien kandidaten voor de Tweede Kamer zijn non-binair of genderqueer. Ze identificeren zich niet als man of vrouw. Het gaat om minder dan 1 procent van alle 1166 kandidaten. Dat is meer dan bij de Kamerverkiezingen van 2023, toen er vier non-binaire kandidaten waren (0,4 procent).

1 uur geleden