Drie jaar cel voor Iraans protestlied rond dood Amini
TEHERAN (ANP/DPA/AFP) - Een Iraanse rechtbank heeft de internationaal geprezen artiest Shervin Hajipour veroordeeld tot ruim drie jaar gevangenisstraf voor zijn protestlied Baraye, dat geschreven werd na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini. Het nummer werd het symbool van de protestbeweging in de herfst van 2022. Meer dan 120 demonstranten kwamen om het leven.
De 26-jarige zanger en liedjesschrijver werd schuldig bevonden aan het "aanzetten tot en uitlokken van rellen gericht op het verstoren van de nationale veiligheid", meldt Hajipour zelf op sociale media. Hij is ook bestraft voor "propaganda tegen de regering" en moet van de rechtbank liedjes schrijven over de "Amerikaanse misdrijven tegen de mensheid". Iraanse staatsmedia en de rechtbank meldden dat niet.
Hajipour schreef het nummer Baraye na de protesten die volgden op de dood van Amini. De oproerpolitie arresteerde de vrouw omdat ze zich niet hield aan de strenge Iraanse kledingvoorschriften. Na een ondervraging zakte ze volgens de camerabeelden ineen in het politiebureau. Drie dagen later bezweek ze in het ziekenhuis aan haar verwondingen.
Een jaar geleden werd Baraye bekroond met een speciale Grammy voor het Beste Lied voor Sociale Verandering. Jill Biden, de vrouw van de Amerikaanse president Joe Biden, reikte de prijs uit en beschreef het als een "krachtige en poëtische oproep voor vrijheid en vrouwenrechten" in Iran.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
7 uur geledenSINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
15 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
15 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
16 uur geleden