Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Drie jaar cel voor Iraans protestlied rond dood Amini

Drie jaar cel voor Iraans protestlied rond dood Amini

TEHERAN (ANP/DPA/AFP) - Een Iraanse rechtbank heeft de internationaal geprezen artiest Shervin Hajipour veroordeeld tot ruim drie jaar gevangenisstraf voor zijn protestlied Baraye, dat geschreven werd na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini. Het nummer werd het symbool van de protestbeweging in de herfst van 2022. Meer dan 120 demonstranten kwamen om het leven.

De 26-jarige zanger en liedjesschrijver werd schuldig bevonden aan het "aanzetten tot en uitlokken van rellen gericht op het verstoren van de nationale veiligheid", meldt Hajipour zelf op sociale media. Hij is ook bestraft voor "propaganda tegen de regering" en moet van de rechtbank liedjes schrijven over de "Amerikaanse misdrijven tegen de mensheid". Iraanse staatsmedia en de rechtbank meldden dat niet.

Hajipour schreef het nummer Baraye na de protesten die volgden op de dood van Amini. De oproerpolitie arresteerde de vrouw omdat ze zich niet hield aan de strenge Iraanse kledingvoorschriften. Na een ondervraging zakte ze volgens de camerabeelden ineen in het politiebureau. Drie dagen later bezweek ze in het ziekenhuis aan haar verwondingen.

Een jaar geleden werd Baraye bekroond met een speciale Grammy voor het Beste Lied voor Sociale Verandering. Jill Biden, de vrouw van de Amerikaanse president Joe Biden, reikte de prijs uit en beschreef het als een "krachtige en poëtische oproep voor vrijheid en vrouwenrechten" in Iran.

Meer uit Buitenland

Burnham na Russisch dreigement: VK blijft Oekraïne steunen

LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk blijft Oekraïne "100 procent steunen in de illegale oorlog geleid door Vladimir Poetin", heeft de Britse premier Andy Burnham gezegd tegen verslaggevers. Rusland heeft het VK gewaarschuwd voor consequenties, na berichten dat Britse drones zouden zijn ingezet bij aanvallen op Russisch grondgebied.

4 minuten geleden
VS noemen Israëlische aanval op Syrië onnodig

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zien de Israëlische aanval op Syrië als een "onnodige escalatie". De Amerikaanse Syrië-gezant Tom Barrack schrijft op X "diep bezorgd" te zijn over de aanval op de luchtmachtbasis.

20 minuten geleden
Qatar: weer aandringen op gesprekken Iran en VS na akkoord Oman

DOHA (ANP/RTR) - Pas als er een overeenkomst gesloten is tussen Iran en Oman over de Straat van Hormuz, gaan bemiddelaars door met het aandringen op gesprekken tussen Iran en de VS. Dat meldt een woordvoerder van het Qatarese ministerie van Buitenlandse Zaken. Oman en Iran onderhandelen over een veilige doorgang door de belangrijke zeestraat.

28 minuten geleden
Veel meer mensen moesten huis verlaten na aardbeving Indonesië

JAKARTA (ANP/AFP) - Door de aardbeving met een kracht van 7.7 die zaterdag het Indonesische eiland Flores trof, hebben zo'n 40.000 mensen hun huis moeten verlaten, melden de autoriteiten. Eerder werd nog gesproken van bijna 13.000 ontheemden.

30 minuten geleden
Oekraïner in Duitsland veroordeeld voor sabotage bij pakketdienst

STUTTGART (ANP/DPA) - De Duitse rechter heeft een 30-jarige Oekraïner veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf voor sabotage namens Rusland. Twee anderen werden vrijgesproken. Ze werden ervan beschuldigd dat ze hadden meegewerkt aan het in kaart brengen van Duitse logistieke lijnen van een pakketbezorger om later een brandaanslag uit te voeren in opdracht van een Russische inlichtingendienst.

1 uur geleden
Europese landen sturen extra hulp naar Colombia na aardbeving

BRUSSEL (ANP) - Meerdere Europese landen sturen extra hulp naar Colombia na de dodelijke aardbeving vorige week. Deze had een kracht van 7.4. Zweden, Duitsland en Luxemburg leveren via een Europees steunprogramma tenten, waterfilters, voedsel en andere essentiële spullen. Dat meldt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Er gaat ook een coördinator naar Colombia om de hulp in goede banen te leiden.

2 uur geleden
Iran: Straat van Hormuz pas open als VS aan onze eisen voldoen

TEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz gaat pas open als de Verenigde Staten aan de eisen van Iran voldoen. Dat heeft de Iraanse parlementsvoorzitter en toponderhandelaar Mohammed Bagher Ghalibaf gezegd in een speech. Hij noemde het beëindigen van de Amerikaanse zeeblokkade, het opheffen van sancties op olie en het vrijgeven van Iraanse tegoeden in het buitenland.

2 uur geleden