Drie Duitse partijen presenteren woensdag regeerakkoord
BERLIJN (ANP/RTR/DPA/AFP) - De drie partijen die in Duitsland de nieuwe regeringscoalitie willen vormen, presenteren woensdag hun regeerakkoord. De centrumlinkse SPD, klimaatpartij de Groenen en de liberale FDP waren het eerder al eens geworden over de noodzaak het land "ingrijpend te vernieuwen". Ze verlagen naar verwachting de leeftijd waarop Duitsers kunnen stemmen en verhogen het minimumloon.
De presentatie van de toekomstige regering met SPD-leider Olaf Scholz aan het hoofd is om 15.00 uur. De deal moet nog wel door de partijen zelf worden goedgekeurd, bijvoorbeeld via een partijbijeenkomst. Het parlement kan dan waarschijnlijk begin december Scholz tot bondskanselier kiezen.
De partij van minister van Financiën Scholz was de grote winnaar van de parlementsverkiezingen in september, ten koste van het conservatieve blok CDU/CSU onder leiding van kanselierskandidaat Armin Laschet. De Groenen en de FDP kozen als derde en vierde partij ervoor om te onderhandelen met de SPD, nadat ze ook verkennende gesprekken hadden gevoerd met de CDU/CSU.
Verkeerslichtcoalitie
Het samenwerkingsverband van SPD, de Groenen en FDP staat door hun partijkleuren bekend als de verkeerslichtcoalitie. Het wordt de eerste keer dat deze drie partijen samen een landelijke regering gaan vormen. Ze spraken de afgelopen tijd intensief met elkaar. Vooral FDP en de Groenen liggen ideologisch ver uit elkaar.
De twee kleinere partners lijken belangrijke kabinetsposten te hebben binnengesleept. FDP-voorzitter Christian Lindner wordt volgens een gelekte conceptlijst met benoemingen minister van Financiën. Robert Habeck, een van de leiders van de Groenen, zou aan het hoofd komen te staan van een 'superministerie' dat gaat over klimaat en energiebeleid. Buitenlandse Zaken gaat vermoedelijk naar zijn partijgenote Annalena Baerbock.
Beleidsplannen
Ook een aantal beleidsplannen van de aankomende regering was al naar buiten gekomen. Zo wordt naar verwachting de leeftijd waarop mensen kunnen stemmen bij landelijke en Europese verkiezingen verlaagd van achttien naar zestien. Ook moet het minimumloon worden verhoogd naar 12 euro, een wens van de SPD.
De Groenen wilden graag een maximumsnelheid op de Autobahn, maar die komt er vermoedelijk niet. Wel zouden de partijen het eens zijn geworden over een plan om 400.000 woningen per jaar te bouwen. Zo moet het huizentekort worden aangepakt in het circa 83 miljoen inwoners tellende Duitsland.
Met de komst van een nieuwe regering neemt Angela Merkel na zestien jaar Duitsland te hebben geleid, afscheid als bondskanselier. Ze zou volgende maand de langstzittende regeringschef uit de geschiedenis van de Bondsrepubliek worden en grijpt mogelijk net naast die titel. Die staat nu op naam van haar partijgenoot Helmut Kohl, die Duitsland bestuurde in de periode 1982-1998.
Meer uit Buitenland
NIAGARA-ON-THE-LAKE (ANP/RTR) - Frankrijk maakt zich zorgen over de Amerikaanse militaire operaties in het Caribisch gebied omdat ze het internationaal recht schenden. Dat zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot in de marge van een top van de G7-buitenlandministers in Canada.
1 uur geledenBELÉM (ANP/RTR) - Demonstranten zijn met wapenstokken de locatie van de COP30 in het Braziliaanse Belém binnengedrongen, waar ze bij de ingang slaags raakten met beveiligers. Die barricadeerden vervolgens de ingang met tafels.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Suriname heeft afscheid genomen van oud-president Ronald Venetiaan, die op 5 november overleed. In de volle Kathedrale Basiliek in Paramaribo brachten vele honderden mensen een laatste groet aan 'Vene', die in drie termijnen in totaal vijftien jaar president was van de republiek.
4 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Het Oekraïense leger heeft zich na hevige gevechten met Russische troepen teruggetrokken uit vijf dorpen in de zuidelijke regio Zaporizja. Het bevel werd gegeven na de vernietiging van alle schuilplaatsen en versterkingen. De Russen vuurden ongeveer 2000 granaten af op de Oekraïense posities, aldus de Oekraïense legergroep Zuid op Facebook.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Twee maanden na de Franse erkenning van de Palestijnse staat heeft de Franse president Emmanuel Macron de president van de Palestijnse Autoriteit Mahmoud Abbas ontvangen. Belangrijkste gespreksonderwerp in Parijs was de "volledige uitvoering" van het staakt-het-vuren dat sinds een maand van kracht is in de Palestijnse Gazastrook. Israël uitte vooraf kritiek op de ontmoeting.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt een spionagenetwerk te hebben ontmanteld dat banden had met Israëlische en Amerikaanse inlichtingendiensten. De melding komt enkele maanden na een korte oorlog tussen het regime in Teheran en zijn aartsvijanden Israël en de Verenigde Staten.
9 uur geledenBELÉM (ANP/AFP) - Het is afschuwelijk dat de Amerikaanse president Donald Trump tot twee keer toe uit het Klimaatakkoord van Parijs is gestapt. Dat zei de gouverneur van Californië Gavin Newsom dinsdag bij de klimaattop in het Braziliaanse Belém. "Donald Trump blijft hardnekkig vasthouden aan domme beslissingen."
10 uur geleden