Drie dagen van rouw in Peru na dood oud-president Fujimori
LIMA (ANP/AFP) - Peru houdt drie dagen van nationale rouw om de dood van oud-president Alberto Fujimori (86). Zijn lichaam wordt volgens zijn dochter Keiko donderdag overgebracht naar het Museo de la Nación in hoofdstad Lima, waar mensen afscheid van hem kunnen nemen. Zaterdag krijgt hij een staatsbegrafenis.
Fujimori leidde Peru van 1990 tot 2000 met ijzeren vuist, maar werd toen afgezet voor corruptie. Hij zat zestien jaar in de gevangenis voor misdaden tegen de menselijkheid, maar kreeg in 2023 gratie vanwege zijn slechte gezondheid. Volgens een decreet, dat is ondertekend door de huidige president Dina Boluarte, krijgt Fujimori nu gewoon de "begrafenis die past bij een president".
De oud-president overleed aan kanker, meldde zijn dochter woensdag. In juli had hij nog aangekondigd mee te willen doen aan de presidentsverkiezingen in 2026. Fujimori heeft nog veel aanhangers, maar staat ook bekend om zijn spijkerharde aanpak van "terrorisme". Hij voerde een oorlog tegen linkse rebellenbewegingen, waarbij zeker 69.000 mensen zijn gedood en nog eens 21.000 mensen vermist zijn geraakt. Fujimori werd veroordeeld omdat hij verantwoordelijk was voor bloedbaden die zijn doodseskaders hadden aangericht in 1991 en 1992.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
55 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
1 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
2 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.
3 uur geledenREYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.
3 uur geleden