Drie dagen van rouw in Peru na dood oud-president Fujimori
LIMA (ANP/AFP) - Peru houdt drie dagen van nationale rouw om de dood van oud-president Alberto Fujimori (86). Zijn lichaam wordt volgens zijn dochter Keiko donderdag overgebracht naar het Museo de la Nación in hoofdstad Lima, waar mensen afscheid van hem kunnen nemen. Zaterdag krijgt hij een staatsbegrafenis.
Fujimori leidde Peru van 1990 tot 2000 met ijzeren vuist, maar werd toen afgezet voor corruptie. Hij zat zestien jaar in de gevangenis voor misdaden tegen de menselijkheid, maar kreeg in 2023 gratie vanwege zijn slechte gezondheid. Volgens een decreet, dat is ondertekend door de huidige president Dina Boluarte, krijgt Fujimori nu gewoon de "begrafenis die past bij een president".
De oud-president overleed aan kanker, meldde zijn dochter woensdag. In juli had hij nog aangekondigd mee te willen doen aan de presidentsverkiezingen in 2026. Fujimori heeft nog veel aanhangers, maar staat ook bekend om zijn spijkerharde aanpak van "terrorisme". Hij voerde een oorlog tegen linkse rebellenbewegingen, waarbij zeker 69.000 mensen zijn gedood en nog eens 21.000 mensen vermist zijn geraakt. Fujimori werd veroordeeld omdat hij verantwoordelijk was voor bloedbaden die zijn doodseskaders hadden aangericht in 1991 en 1992.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Boeren zijn met tractoren Parijs binnengetrokken om te protesteren tegen de ondertekening van het Mercosur-handelsakkoord. Vroeg in de ochtend bereikten volgens de organisatie "enige tientallen" tractoren de stad. Boeren reden onder meer naar de Eiffeltoren en de Champs-Élysées.
13 minuten geledenADEN (ANP/AFP) - De leider van de Jemenitische separatistengroep STC is naar Abu Dhabi in de Verenigde Arabische Emiraten gevlucht, zo verklaart de door Saudi-Arabië geleide coalitie. "Betrouwbare informatie geeft aan dat Aidarous al-Zoubaidi en anderen midden in de nacht zijn gevlucht", aldus de coalitie. Al-Zoubaidi zou per boot en vervolgens per vliegtuig naar Abu Dhabi - met tussenstops in Somaliland en Somalië - zijn gegaan.
52 minuten geledenSALT LAKE CITY (ANP/RTR) - Bij een schietpartij in Salt Lake City in de Amerikaanse staat Utah bij een kerk zijn zeker twee mensen om het leven gekomen. Minstens zes anderen raakten gewond. Van de zes gewonden verkeren er drie in kritieke toestand.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De aanval van de Verenigde Staten op Venezuela, waarbij de Venezolaanse president Nicolás Maduro afgelopen weekend gevangen werd genomen, heeft aan 100 mensen het leven gekost. Dat meldde de Venezolaanse minister van Binnenlandse Zaken, Diosdado Cabello.
4 uur geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Het internationale recht geldt ook voor Groenland, onderstreept voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump het eiland te annexeren. Dat deed ze in een toespraak tijdens de ceremonie waarbij het voorzitterschap van de EU werd overgedragen aan Cyprus.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft aangekondigd dat hij volgende week met Denemarken praat over Groenland. President Donald Trump heeft de afgelopen dagen herhaald dat hij Groenland, onderdeel van het Deense koninkrijk, bij zijn land wil voegen.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De VS hebben een plan voor Venezuela. Dat zei buitenlandminister Marco Rubio na afloop van een briefing met leden van de Amerikaanse Senaat. Volgens de bewindsman is van "improvisatie" geen sprake en willen de VS niet dat Venezuela "in chaos verzeild raakt".
13 uur geleden