Drie dagen van rouw in Peru na dood oud-president Fujimori
LIMA (ANP/AFP) - Peru houdt drie dagen van nationale rouw om de dood van oud-president Alberto Fujimori (86). Zijn lichaam wordt volgens zijn dochter Keiko donderdag overgebracht naar het Museo de la Nación in hoofdstad Lima, waar mensen afscheid van hem kunnen nemen. Zaterdag krijgt hij een staatsbegrafenis.
Fujimori leidde Peru van 1990 tot 2000 met ijzeren vuist, maar werd toen afgezet voor corruptie. Hij zat zestien jaar in de gevangenis voor misdaden tegen de menselijkheid, maar kreeg in 2023 gratie vanwege zijn slechte gezondheid. Volgens een decreet, dat is ondertekend door de huidige president Dina Boluarte, krijgt Fujimori nu gewoon de "begrafenis die past bij een president".
De oud-president overleed aan kanker, meldde zijn dochter woensdag. In juli had hij nog aangekondigd mee te willen doen aan de presidentsverkiezingen in 2026. Fujimori heeft nog veel aanhangers, maar staat ook bekend om zijn spijkerharde aanpak van "terrorisme". Hij voerde een oorlog tegen linkse rebellenbewegingen, waarbij zeker 69.000 mensen zijn gedood en nog eens 21.000 mensen vermist zijn geraakt. Fujimori werd veroordeeld omdat hij verantwoordelijk was voor bloedbaden die zijn doodseskaders hadden aangericht in 1991 en 1992.
Meer uit Buitenland
ABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten ontkennen dat hun recent aangekomen lading in een haven in Jemen wapens voor separatisten bevatte. Die beschuldiging kwam van de door Saudi-Arabië geleide coalitie, die dinsdag naar eigen zeggen een grote hoeveelheid wapens en gevechtstoestellen had gebombardeerd.
20 minuten geledenPARIJS (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na de oorlog willen blijven beschermen, willen volgende week bijeenkomen in Parijs. De zogeheten coalitie van bereidwillige landen wil de veiligheidsgaranties die ze Oekraïne willen bieden nog wat concreter maken, nu de onderhandelingen met de VS daarom vragen.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Het Taiwanese ministerie van Defensie roept landen op om gezamenlijk de Chinese militaire oefeningen rond Taiwan te veroordelen. Het ministerie zegt dinsdag 71 militaire vliegtuigen en 13 militaire schepen bij Taiwan te hebben waargenomen.
2 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/DPA) - Khaleda Zia, de Bengaalse oud-premier en tevens eerste vrouwelijke premier van dat land, is op 80-jarige leeftijd overleden. In reactie op Zia's overlijden heeft de overheid drie dagen van nationale rouw afgekondigd. Zia wordt woensdag begraven.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin gaat geen bewijs delen over de vermeende Oekraïense aanval op een huis van president Vladimir Poetin. Ook wordt geen informatie gedeeld over of Poetin in de woning aanwezig was.
3 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - Belarus verleent 22 gevangenen gratie, meldt staatspersbureau Belta. Volgens het kantoor van president Aleksandr Loekasjenko gaat het om vijftien vrouwen en zeven mannen, die "in het belang van hun families" worden vrijgelaten. Twintig van hen zouden politieke gevangenen zijn.
3 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - Australië zet in Sydney met de jaarwisseling extra politie in, bijna drie weken na de aanslag op Bondi Beach. In de haven van Sydney wordt het nieuwe jaar ingeluid met een vuurwerkshow, een van de bekendste ter wereld, en wordt stilgestaan bij de slachtoffers van de aanslag.
4 uur geleden